начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

ДОГОВОРНА ИПОТЕКА

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ДОГОВОРНА ИПОТЕКА

Мнениеот pitane » 26 Сеп 2007, 17:56

Здравейте, някой знае ли дали е възможно у нас да се учреди договорна ипотека на жилище от бъдеща непостроена сграда ? Ако "да" - може ли да стане още преди да има разрешение за строеж и кога най-рано изобщо може да стане ?
Поздрави
pitane
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 28 Авг 2007, 15:01

Мнениеот gudio » 26 Сеп 2007, 21:56

Виждал съм да го правят, но според мен си е абсолютно незаконно - ипотекират се само налични съществуващи имоти. В стария Закон за привилегиите и ипотеките е било изрично забранено - чл.32, сега аргумент се вади от чл.167, ал.3 от ЗЗД.
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Към ГУДИО

Мнениеот pitane » 27 Сеп 2007, 10:16

gudio написа:Виждал съм да го правят, но според мен си е абсолютно незаконно - ипотекират се само налични съществуващи имоти. В стария Закон за привилегиите и ипотеките е било изрично забранено - чл.32, сега аргумент се вади от чл.167, ал.3 от ЗЗД.

Благодаря на Вас специално :wink: , между другото, видях в ГУГЪЛА всичко, писано по този въпрос и разбрах това, което ме интересува - че може да се прави такава ипотека върху право на строеж най-рано /земята в случая не ни касае/.
pitane
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 28 Авг 2007, 15:01

Мнениеот lilit » 27 Сеп 2007, 10:21

Въпросът Ви, pitane е толкова неясен, че едва ли може да се надявате на добронамерен и правно релевантен отговор...
По принцип ипотека върху земята и бъдещите постройки на нея е
възможна, но има значение дали собственикът на земята и на суперфицията са едно и също лице. Ако сте собственик само на суперфицията , съм абсолютно съгласна с колегата, че на този етап,
а и на следващите/примерно до получаването на акт 14/, намирането на ипотекарен кредитодател граничи с фантазията.
lilit
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 03 Сеп 2007, 10:25

Мнениеот lilit » 29 Сеп 2007, 21:21

Прави сте колеги, за пореден път се убедих, че юристът не трябва да дава мнение, без да е получил възможно най-пълната информация по даден казус :oops: .Просто напоследък се занимавам с ипотечни кредитни договори, но не фиктивни, а реални и реагирах малко първосигнално :lol:
lilit
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 03 Сеп 2007, 10:25

Re: ДОГОВОРНА ИПОТЕКА

Мнениеот scribtor » 29 Сеп 2007, 22:34

pitane написа:Здравейте, някой знае ли дали е възможно у нас да се учреди договорна ипотека на жилище от бъдеща непостроена сграда ? Ако "да" - може ли да стане още преди да има разрешение за строеж и кога най-рано изобщо може да стане ?
Поздрави


Вече си си отговорил - може, на "право на строеж".

А, относно това може ли преди издаването на разрешение да строеж - вж. чл. 180 от ЗУТ относно момента - това и момента, в който може да се учреди право на строеж /защото ще ипотекираш именно него/. Следователно, трябва да има:
-или влязъл в сила ПУП /но тогава не могат да се обособят отделни обекти в рамките на сградата /като апартамент, например/. Може, обаче да се ипотекира правото на строеж за цялата страда или етаж от нея или друга част, която видно от ПУП-а може да се счита за обособена/;
- или одобрен инвестиционин проект /на тази фаза са видни вече обектите в страдата, в т.ч. апартаментите/.
Към тези хипотези следва да се прибавят и случаите, когато лицето разполага със "скица с указан начин на застрояване", която се приравнява на ПУП - уредено в чл. 13... /на помня последната цифра 4 или 6 беше/ в ал.6 от ЗУТ.
Само при хипотеза на "комплексен проект", трябва и Разрешението за строеж да е влязло в сила, доколкото до догава не може да се каже, че е налице влязъл в сила ПУП
Аватар
scribtor
Потребител
 
Мнения: 688
Регистриран на: 18 Яну 2005, 23:46

Мнениеот pitane » 30 Сеп 2007, 20:45

Благодаря на всички за изчерпателните отговори, поздрави :wink:
pitane
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 28 Авг 2007, 15:01


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron