начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Законна ипотека на апартамент

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Законна ипотека на апартамент

Мнениеот tatiana.30 » 21 Сеп 2007, 14:46

Здравейте!Много моля за компетентното Ви мнение!С бившия ми съпруг сме разведени от 1998 г.,но от 7 години живеем заедно.Преди 3 години родителите му ни преписаха апартамента на двамата на името.Преди 3 месеца бившият ми съпруг реши да ипотекира жилището под предлог,че ще погаси 3-те потребителски кредита,които му бях изтеглила от 3 различни банки.След подписването на сделката при нотариуса,той скри парите и документите от ипотеката.След многобройни безуспешни спорове с него ,реших да отида в банката и да искам копие от документите.Кредитният инспектор категорично ми отказа с аргумента,че бившият ми съпруг е кредитоискател и на него му е дадено едно копие от документите.В момента съм завела 2 дела срещу бившия ми съпруг за домашно насилие и за издръжка на 3-те ни деца.Много ми се иска да заведа дело срещу него и за измама,защото ме подведе да се подпиша и не само ,че не погаси кредитите,но казва и че е похарчил парите.Знам,че не съм първата измамена,но мисълта за това е адски подтискаща.Как да постъпя?Възможно ли е да изляза с достойнство от положението?Възможно ли е да искам сваляне на ипотеката?Какво мога да направя срещу банката за нарушаването на достъпа ми до документите,респективно до информация?След като ипотеката е законна,защо да нямам право на копие от договора?Каква е процедурата да го взема и да го приложа в съда като евентуално доказателство?Необходим ли ми е за това адвокат,който да ме придружи?Моля,помогнете ми!Предварително Ви благодаря за отзивчивостта!
tatiana.30
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Авг 2007, 20:23

Мнениеот sunrise » 21 Сеп 2007, 15:05

Госпожо, доколкото разбирам, ипотеката не е законна, а договорна.
Можете да вземете копие от нотариалния акт с който е извършена от Службата по "Вписванията" към районния ви съд.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Мнениеот manol » 01 Окт 2007, 14:16

Итересно ,на какво основание банките при отпускане на кредит за покупка на жилище сключват законна ипотека в своя полза след като:

Чл. 168. Законна ипотека се учредява:
1. в полза на отчуждителя на недвижим имот - върху отчуждения имот, за обезпечаване на вземанията му по договора, и
2. в полза на съделителя, комуто се дължи допълване на дела - върху недвижимите имоти, оставени в дела на онзи съделител, който дължи допълване.
Законната ипотека се вписва по молба на кредитора, към която се прилага препис от акта за отчуждението или за делбата. Молбата трябва да съдържа всички данни, посочени в чл. 167, ал. 2.

в случая под кредитор би следвало да се разбира отчуждителя или съделителя,а банката не е от тях :oops:
manol
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 23 Апр 2006, 09:59

Мнениеот Clavdivs. » 01 Окт 2007, 14:21

Манолеее, Манолеее:

ЗАКОН ЗА КРЕДИТНИТЕ ИНСТИТУЦИИ
В сила от 01.01.2007 г.
Обн. ДВ. бр.59 от 21 Юли 2006г., изм. ДВ. бр.105 от 22 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.52 от 29 Юни 2007г., изм. ДВ. бр.59 от 20 Юли 2007г.

Чл. 60. (1) При предоставяне на кредити банката не може да приема като обезпечение акции, издадени от нея или от свързани с нея лица.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2007 г., в сила от 01.03.2008 г.) Когато кредитът или отделни вноски от него не бъдат издължени на договорените дати за плащане, както и в случаите, когато кредитът бъде обявен за предсрочно изискуем поради неплащане в срок на една или повече вноски по кредита, банката може да поиска издаване на заповед за незабавно изпълнение по реда на чл. 418 от Гражданския процесуален кодекс въз основа на извлечение от счетоводните си книги.

(3) В договора може да се предвиди, че банката има право да продаде на търг заложената вещ по ред, установен с наредба, издадена съвместно от министъра на правосъдието и управителя на БНБ. Този ред не се прилага за залозите, учредени по Закона за особените залози.

(4) Банката има право на законна ипотека върху недвижимите имоти и вещните права върху тях, които се придобиват изцяло или частично чрез ползване на банков кредит.

(5) При пълно погасяване на кредита банката заличава, съответно освобождава, предоставените обезпечения в срок не по-дълъг от 14 дни от искането на клиента и заплащане на дължимите такси.
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот manol » 02 Окт 2007, 14:03

Благодаря Clavdivs :!: :oops:

Не се занимавам с това и за това....,а и не ми се търсеше.Благодаря още веднъж :!:

Между другото,това е много хубаво,защото така се намалят разноските по получаване на банков заем за покупка на жилище.Чувам само че в някои РС службите по вписвания отказват да впишат законна ипотека,ако на продавача се изплаща част от отпуснатия кредит,а не цялата сума на кредита(от горния текст не се вижда основание за това).Честно казано нв съм в този проблем,но естествено ми е интересно :) .
manol
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 23 Апр 2006, 09:59


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron