начало
Прокурорите по делото срещу Нотариуса разказват на кадровиците за схемите му Прокурорите по делото срещу Нотариуса разказват на кадровиците за схемите му

Прилагане на закон 10 години преди да е създаден, обнародван

Дискусии и предложения по проекти за закони


Прилагане на закон 10 години преди да е създаден, обнародван

Мнениеот argentata » 03 Апр 2018, 07:51

Бих желала да ви запозная с пълен абсурд в българското законодателство. От община Подуяне - София, облагат с данък кола, която е спряна от движение и освободена от данъци според действащото законодателство на Р.България 2000год. Искането им е от 1998 год. За основание на претенциите им посочват закон от 2007 година / прилагат закона точно 10 години преди да е създаден /. Разполагам с нужната кореспонденция / от адвокати/, оригинални документи от КАТ / МВР от 2000г. и 2017г. и др. Ако някой реши да ме представлява и да заведе дело за психически тормоз и рекет / незаконно искане на пари/ , цялата компенсация ще е за него! Благодаря .
ПС: Становището от Столична Община е, че възражението ми е основателно и връщат преписката към Община Подуяне.
argentata
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 28 Ное 2012, 14:23

Re: Прилагане на закон 10 години преди да е създаден, обнаро

Мнениеот thebeast » 06 Апр 2018, 18:25

Абсурди в българското законодателство има много, но настоящия казус не е сред тях.
1.Темата не е за този раздел, тъй като няма никакъв законопроект на хоризонта, за да го обсъждаме.
2.В Република България в момента има 265 общини, но община с име Подуяне няма. Подуяне е само един район, администрацията на който се намира на улица със странното име Плакалница - явно там всички плачат, но въпреки многото сълзи жилищния комплекс е Сухата река и вода няма.
3.Няма как да се приложи закон 10 години преди да е създаден и обнародван освен в рамките на някой виц или в статия от жълт вестник.
4.Законът за местните данъци и такси е създаден и обнародван през 1997 година и е в сила от 01.01.1998 година. Към момента този закон е навършил "пълнолетие" като през това време е изменян и допълван общо 65 пъти, т.е. спокойно може да му се отпусне и пенсия. Дори някои от сега действащите разпоредби на закона липсват в актуалния текст на закона - това може да се причисли към абсурдите.
5.Изменението в закона в частта за облагането с данък върху превозните средства на ППС-та, които са спрени от движение наистина е през 2007 година и оттогава няма промяна, т.е. всички спрени от движение ППС се облагат, докато не им се прекрати регистрацията.
6.В иск в желаната от Вас посока може да Ви представлява единствено тази/този, която/който иска само да Ви вземе парите.
7.Може да обжалвате единствено акт, с който Ви установяват задължения за период, за който е изтекъл срока за установяване по чл. 109, ал. 1 от ДОПК.
8.Ако посочите точно факти (без лични данни и индивидуализиращи данни за ППС-то, разбира се), вместо да формулирате изречения със собствено тълкувание, може да разгоним повече облаци.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Прилагане на закон 10 години преди да е създаден, обнаро

Мнениеот argentata » 06 Апр 2018, 21:32

Уважаеми thebeast, благодаря за отговора Ви.
Съжалявам, че сигналът ми не е в подходящия раздел, но не съм юристка :(
Споделеното е факт, актуален ! През 2016г. след като си платих данъците , касиерката ми каза, че имам да плащам и за гореспоменатата кола. Бях смаяна, защото отдавна беше спряна от движение според тогавашните изисквания :
1. Молба за спиране от движение на МПС-то,
2. Предоставени документи за платените такси и данъци.
3. Връщане на талоните на колата....
Извадих удостоверение за задължения по чл.87, ал.6 от ДОПК, от което се вижда , че е имам задължение от 1998г. Проверих в моята Община и ми казаха, че искането е от /ПРАВ СТЕ! / СТОЛИЧНА ОБЩИНА, ДИРЕКЦИЯ "ОБЩИНСКИ ПРИХОДИ" , ОТДЕЛ " ОБЩИНСКИ ПРИХОДИ -ПОДУЯНЕ " .
Започнах кореспонденция със съответният отдел. / плаче ми се и без да ходя до плакалница /. От там ми цитираха " На основание чл.52, т.1 от ЗМДТ с данък върху превозните средства се облагат превозните средства РЕГИСТРИРАНИ за движение по пътната мрежа в Република България. И " Моментът на прекратяване на регистрацията за движение на моторни превозни средства и ремаркета с датата на прекратяване на регистрацията по реда на чл. 18-20 от Наредба 1-45 от 2000г.
Бракувах колата / върнах регистрационните номера в КАТ/ и пуснах Заявление за погасяване по давност...
Издадоха АКТ в който трябва да платя данък от 2013г.и упълномощих адвокатска кантора да ме представлява.
ОТ СТОЛИЧНА ОБЩИНА , ДИРЕКЦИЯ " ОБЩИНСКИ ПРИХОДИ" ОТДЕЛ "ОП - ПОДУЯНЕ" , цитирам :" Органът по приходи отбелязва, че за спрените от движение превозни средства , след промяна в нормативната база от 01.01.2007г., съгласно чл. 58, ал. 4 от ЗМДТ подлежат на облагане". И е издаден нов акт, който трябва да се обжалва...
ФАКТ Е, че се позовават на изменението на закона за първоначалното им искане от 1998 г,. защото през 2000 година, ако не си бях платила данъците за последните 3 години и представила платежните - нямаше, да мога са спра колата от движение . Тогава такива бяха изискванията. А спряната от движение кола ме освобождаваше от данъци , пак според тогавашното действащо законодателство.
Адвокатката ми е станала първа дружка с двете : " Те са много мили и добронамерени, но си искат парите"... :(
Много благодаря за добронамереността Ви. Нека поне за Вас Великден да бъде весел !
С уважение Албена Г.
argentata
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 28 Ное 2012, 14:23

Re: Прилагане на закон 10 години преди да е създаден, обнаро

Мнениеот jhoro » 07 Апр 2018, 13:43

Албена, Албена ... почти по Йовков!
Хубаво сте казали, че
argentata написа:1. ...отдавна беше спряна от движение според тогавашните изисквания :
2. ... Бракувах колата /върнах регистрационните номера в КАТ/ и пуснах Заявление за погасяване по давност...
Издадоха АКТ в който трябва да платя данък от 2013г.
3. ФАКТ Е, че се позовават на изменението на закона за първоначалното им искане от 1998 г,. защото през 2000 година, ако не си бях платила данъците за последните 3 години и представила платежните - нямаше, да мога са спра колата от движение . Тогава такива бяха изискванията. А спряната от движение кола ме освобождаваше от данъци, пак според тогавашното действащо законодателство.

Правете разлика, между „МПС, спряно от движение“ и „бракувано МПС“!!!
1. Тогава Вие сте заявили, че въпросното МПС няма да се движи по републиканската пътна мрежа!
2. Бракували сте (прекратяване на регистрацията) МПС-то 2016 г. Върнали сте регистрационните номера - те, не бяха ли върнати 1998 г? АУАН е за данък от 2013, а закона е от 2007 - няма противоречие.
3. Тук вмъквате 2000 година - няма логика.
До 2007 год е било освободено от данък, МПС спряно от движение, след това - само МПС с прекратена регистрация (бракувано).
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Прилагане на закон 10 години преди да е създаден, обнаро

Мнениеот thebeast » 07 Апр 2018, 21:15

Въз основа на споделената информация, с позицията, че не съм юрист (може би някъде само около 20 % със самочувствието, че слагам в джоба си някои от тези, които имат документ за 100 %), Ви съветвам следното:
1.Уверете се, че задълженията Ви в информационната система за периода до 31.12.2012 г. са отписани по давност. Трябва да знаете, че задълженията не отпадат, както казват неправилно някои, а само се възпрепятства възможността за принудителното им събиране.
2.Платете си малко по малко задълженията за периода от 2013 до датата на прекратяване на регистрацията.
3.Ако с акта са установени задълженията само за периода от 2013 до датата на прекратяване на регистрацията и сте подали жалба срещу акта по административен ред, оттеглете я.
4.Винаги когато плащате задължение за МПС, независимо кое, внимавайте да не погасите без да искате "доброволно" отписаните по давност, защото няма да Ви ги върнат.
5.Откажете се от намерението за завеждане на дело, защото само ще си увеличите разходите и ще си образувате повече нерви.
6.Според един виц адвокатите биват два вида: едните познават закона, а другите - съдията. Независимо от кой вид е Вашия, погледнете точка 5.
Happy Easter!
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Прилагане на закон 10 години преди да е създаден, обнаро

Мнениеот jhoro » 07 Апр 2018, 22:03

thebeast - принципно съм съгласен с казаното и в двата поста.
Само да допълня, че макар:
thebeast написа:1.Уверете се, че задълженията Ви в информационната система за периода до 31.12.2012 г. са отписани по давност. Трябва да знаете, че задълженията не отпадат, както казват неправилно някои, а само се възпрепятства възможността за принудителното им събиране.

има и
Чл. 173. (1) Вземанията се отписват, когато са погасени по давност, както и в случаите, предвидени със закон.
(2) Вземанията се отписват служебно с изтичането на срока по чл. 171, ал. 2.
Чл. 171. (2) С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено, или изпълнението е спряно по искане на длъжника.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Прилагане на закон 10 години преди да е създаден, обнаро

Мнениеот argentata » 08 Апр 2018, 13:32

Уважаеми thebeast и jhoro , ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!
Сърдечно благодаря за дадените безценни съвети! Ще се възползвам от тях !
Липсата на логика / за мен/ е как при спряно от движение МПС и платени данъци ДО 2000г. и освободено от такива... ми се искат ОЩЕ данъци за 1998г. ??? Действала съм според законодателството през 2000г.. Ако наистина е неоснователно искането на данък за 1998г. , логично е да отпадне и " опашката", последващите задължения през годините ... И прилагането на закона от 2007г.. Арогантно е начисляването на данъци, без да бъде уведомено лицето , особено когато се качват на ЕГН-то с 18 години назад... ! Но, нищо не ме учудва в България! Знам, че всичко се плаща и най-евтиният начин е да се плати с пари!
Както и да е...
Още веднъж благодаря и ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ!
С уважение Албена Г.
argentata
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 28 Ное 2012, 14:23

Re: Прилагане на закон 10 години преди да е създаден, обнаро

Мнениеот jhoro » 08 Апр 2018, 18:24

argentata написа:Уважаеми thebeast и jhoro , ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!
Сърдечно благодаря за дадените безценни съвети! Ще се възползвам от тях !

ВОИСТИНА ВОСКРЕСЕ!!!
Чак пък безценни - не бих казал!
argentata написа:Липсата на логика / за мен/ е как при спряно от движение МПС и платени данъци ДО 2000г. и освободено от такива... ми се искат ОЩЕ данъци за 1998г. ??? Действала съм според законодателството през 2000г.. Ако наистина е неоснователно искането на данък за 1998г. , логично е да отпадне и " опашката", последващите задължения през годините ... И прилагането на закона от 2007г.

Действието им не е чак толкова нелогично, ако се ръководите от тяхната логика.
Времето от 1998 г досега се разделя на две:
- 1998 - 2007 - МПС-то ви е спряно от движение, но не е дерегистрирано. Не се дължи данък.
- 2007 - до днес - за същото положение се дължи данък!
Затова не ви търсят пари за предишните години, а само за 2013 и следващите.
argentata написа:Арогантно е начисляването на данъци, без да бъде уведомено лицето , особено когато се качват на ЕГН-то с 18 години назад... ! Но, нищо не ме учудва в България! Знам, че всичко се плаща и най-евтиният начин е да се плати с пари!

Тук вече напълно сте права. Но това ще се промени само когато администрацията започне да гледа на обслужваните граждани, като на партньори, а не като на ... статистически единици!
В една нормална държава (каквато България не е) - при възникване на някакво задължение, съответната администрация уведомява заинтересованата страна.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Прилагане на закон 10 години преди да е създаден, обнаро

Мнениеот argentata » 09 Апр 2018, 15:58

Здравейте, уважаеми jhoro.
"1998 - 2007 - МПС-то ви е спряно от движение, но не е дерегистрирано. Не се дължи данък."
Точно това оспорвам!!! Докажа ли го... изискванията за данък за всяка следваща година 1999, 2000, 2001, 2002.... би трябвало да отпадне! Щом първоначалното облагане не е коректно и последващите задължения би трябвало автоматично да отпаднат...
"2007 - до днес - за същото положение се дължи данък!"
Този случай би трябвало да е отделен, друг, а не свързан с 1998 година...!
Поздрави
argentata
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 28 Ное 2012, 14:23


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron