начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

Към кое министерство е ЗЗД?

Дискусии и предложения по проекти за закони


Към кое министерство е ЗЗД?

Мнениеот nicksona » 20 Юли 2017, 17:23

Към кое министерство спада "Закон за задълженията и договорите". Прерових сайтовете на министерствата на финансите, труд и социална политика, икономика и енергетика, правосъдие, вътрешните работи, регионалното развитие, инвестиционно проектиране, търсих и в НАП, но без успех. Попаднах на "Българска асоциация за лизинг", което не е споменато в сайта на нито едно от министерствата, нито е описано някъде какво представлява и дали е част от структурата на някое от министерствата.
nicksona
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 20 Юли 2017, 17:11

Re: Към кое министерство е ЗЗД?

Мнениеот bludniq_sin » 20 Юли 2017, 18:00

Към кое министерство спада "Закон за задълженията и договорите" - Формулирай наново въпроса. Към никое министерство не "спада".
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Към кое министерство е ЗЗД?

Мнениеот nicksona » 20 Юли 2017, 18:10

bludniq_sin написа:Към кое министерство спада "Закон за задълженията и договорите" - Формулирай наново въпроса. Към никое министерство не "спада".


Извинявай. Не мога да те разбера. ЗЗД не е ли точно конкретен документ към определено министерство(или някой държавен орган) със съответстващите му членове, алинеи и преходни и заключителни разпоредби? Прегледах много органограми на министерствата, но не мога да се ориентирам къде да го търся. Интересува ме този закон, определящ задълженията на наематели и наемодатели на жилищни помещения(ако това е от значение де). А това "БАЛ" явно всички са го бали, че никой не снася информация за него дали е официален орган. Като гледам ти само се заяждаш, но не помагаш ефективно, което ме кара да си мисля, че както и да задам въпроса пак няма да ми отговориш и то нали се сещаш защо :lol:
nicksona
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 20 Юли 2017, 17:11

Re: Към кое министерство е ЗЗД?

Мнениеот ivanov_p » 20 Юли 2017, 18:44

Нискона, не го слушай този заядливец, към мене е закона! Кажи сега конкретно какво те интересува за да знам към кой отдел, на кой етаж да те насоча?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Към кое министерство е ЗЗД?

Мнениеот nicksona » 20 Юли 2017, 18:56

ivanov_p написа:Нискона, не го слушай този заядливец, към мене е закона! Кажи сега конкретно какво те интересува за да знам към кой отдел, на кой етаж да те насоча?


Става дума за отдаден апартамент под наем без договор и натрупана крупна сума към топлофикация(класически случай), градът е Плевен. Четох в интернет мнения за развръзка при подобни случаи, но там се прави референция към ЗЗД, така че пак опираме до това да успея да намеря официалния документ ЗЗД, а не някакви копия от преди години в лекса и други подобни. Самият закон е обнародван в ДВ. Ноември 1950 г., а в dv.parliment.bg не се пази архив от тогава, за да проследя измененията до момента.
nicksona
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 20 Юли 2017, 17:11

Re: Към кое министерство е ЗЗД?

Мнениеот ivanov_p » 20 Юли 2017, 19:20

nicksona написа:
ivanov_p написа:Нискона, не го слушай този заядливец, към мене е закона! Кажи сега конкретно какво те интересува за да знам към кой отдел, на кой етаж да те насоча?


Става дума за отдаден апартамент под наем без договор и натрупана крупна сума към топлофикация(класически случай), градът е Плевен. Четох в интернет мнения за развръзка при подобни случаи, но там се прави референция към ЗЗД, така че пак опираме до това да успея да намеря официалния документ ЗЗД, а не някакви копия от преди години в лекса и други подобни. Самият закон е обнародван в ДВ. Ноември 1950 г., а в dv.parliment.bg не се пази архив от тогава, за да проследя измененията до момента.


Министерствата от 1950 г. ги закрихме, а в момента на тези въпроси отговаря Мели! Сложил съм я на първия етаж, фейс контрол на посетители! Аз мога да я свърша тази работа, но съм на платена длъжност и ми трябва референция от Реми Мартен (5 звезди, защото случаят е лесен) и от официален магазин, не от тези на Цар Киро.
Ето http://lex.bg/laws/ldoc/2121934337, а референцията по куриер, не идвай в министерството.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Към кое министерство е ЗЗД?

Мнениеот nicksona » 20 Юли 2017, 19:53

ivanov_p написа:
nicksona написа:
ivanov_p написа:Нискона, не го слушай този заядливец, към мене е закона! Кажи сега конкретно какво те интересува за да знам към кой отдел, на кой етаж да те насоча?


Става дума за отдаден апартамент под наем без договор и натрупана крупна сума към топлофикация(класически случай), градът е Плевен. Четох в интернет мнения за развръзка при подобни случаи, но там се прави референция към ЗЗД, така че пак опираме до това да успея да намеря официалния документ ЗЗД, а не някакви копия от преди години в лекса и други подобни. Самият закон е обнародван в ДВ. Ноември 1950 г., а в dv.parliment.bg не се пази архив от тогава, за да проследя измененията до момента.


Министерствата от 1950 г. ги закрихме, а в момента на тези въпроси отговаря Мели! Сложил съм я на първия етаж, фейс контрол на посетители! Аз мога да я свърша тази работа, но съм на платена длъжност и ми трябва референция от Реми Мартен (5 звезди, защото случаят е лесен) и от официален магазин, не от тези на Цар Киро.
Ето http://lex.bg/laws/ldoc/2121934337, а референцията по куриер, не идвай в министерството.


На мен не ми пречи да си платя за адвокат. Като пълноправен гражданин исках да прегледам повърхностно закона за да разбера правата си, преди да дойде полицията, да ме закопчае да ми ги прочете във входа. Този линк е отново към лекса, което не е гаранция за сигурност на достоверността на информацията. Явно законът е потурчен. Я поне кажи къде е официалният магазин на Мартен в София да друсна едно, че от както съм почнал да се предоверявам на жени пикая газ и то седнал! :)

П.П.
Само не разбрах от кое министерство си.
nicksona
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 20 Юли 2017, 17:11

Re: Към кое министерство е ЗЗД?

Мнениеот bird_of_paradise » 20 Юли 2017, 22:05

Благодаря! :lol: :lol: :lol: :lol: разсмяхте ме до сълзи.

Винаги съм ценяла доброто чувство за хумор и четейки темата стигам до извод, че Иванов е скрита лимонка.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Към кое министерство е ЗЗД?

Мнениеот nicksona » 20 Юли 2017, 23:18

bird_of_paradise написа:Благодаря! :lol: :lol: :lol: :lol: разсмяхте ме до сълзи.

Винаги съм ценяла доброто чувство за хумор и четейки темата стигам до извод, че Иванов е скрита лимонка.


Каква лимонка - не го ли видиш че не можа да отговори на елементарен въпрос. Абе изобщо какви юристи сте се събрали тук като не можете да кажете от къде взимате най-точното към момента копие на който и да е закон или поне да обясните метода, който използвате. Смяяяятай! Като цяло се отчайвам доста от българските форуми и за това избягвам да задавам въпроси в такива, но това е свързано с българското законодателство, така че няма измъкване. Сега си мечтая за БГ версия на quora. Откривал съм разлики в версията предоставена от официален сайт на съответстващ орган/община/министерство с тази предоставяна тук в лекс, така че не можете да ме убедите, че тукашната версия е по-достоверна. Последното нещо което гледах беше наредбата за градския софийски транспорт преди няколко месеца и си имаше разлики. Разбирам, че модераторите и админите на форума се стараят, но е по-добре да се вземат нещата по-бавно но от извора, нали така :). Освен от официалните сайтове сега се сещам да питам дали има официални книги с закони, приети от парламента(абе ако щете и държавата, ама да е ОФИЦИАЛНО ОБЩОПРИЕТО ОТ СЪДИЛИЩАТА), чието издание се подновява всяка година. Просто е логично да има такива, а за съответната година човек да си следи промените в държавните вестници. Ако пък ги има и в електронен вариант ще е чудно фантастично :D
nicksona
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 20 Юли 2017, 17:11

Re: Към кое министерство е ЗЗД?

Мнениеот bludniq_sin » 21 Юли 2017, 09:15

Никсъне, отиваш в някоя книжарница и си купуваш ЗЗД - ако искаш питай за най-актуалната версия - все едно и също ще получиш. ЗЗД не е променян от години /слава Богу/ а за промени следиш държавен вестник. Тоя закон не е направен за министерства, не е направен за парламенти, не е направен за някакъв си там държавен орган. Тоя закон е крайъгълния камък в облигационното право в тая държава. Ако искаш плати си за абонамент в някоя от онлайн правно-информационните системи (апис, сиела или друга) и си чети законите с кеф. Следиш сайта на парламента за проекти за изменения, държавен вестник за самите промени и те така. А ако и това не те устройва - 50 леваС и при адвокат да ти обясни как да задаваш въпроси.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Към кое министерство е ЗЗД?

Мнениеот ivanov_p » 21 Юли 2017, 09:45

от къде взимате най-точното към момента копие на който и да е закон или поне да обясните метода, който използвате.


Аз използвам един много прост метод - описвам точно фактите, а съдът решава по кой закон да съди. Фундаментът на правото е, че престъпникът трябва да бъде наказан, длъжникът трябва да плати! Ако ти си правият и си изложил точно фактите съдът ще намери закона по който да ти присъди!
По необорима презумпция съдът знае закона. Законът се знае не само от написаното в съответното издание, което ползват съдиите и адвокатите в зала, първите за да цитират точно членовете в протокола, вторите за да се правят на отворени. Законът се знае и от учебници, решения, постановление и други актове на съдилищата, написан е на много други места и грешката ще се види. Да не говорим, че юрист с опит веднага ще заподозре нередност, дори за пръв път да чете някоя норма, ако съдържанието е изменено от грешки в текста. Иначе меродавното са само публикациите в Държавен вестник. Добре е, че си се сетил за електронен вариант, но от десетилетия има едни дебели папки с отделни закони, където при абонамент ти изпращат на хартиен носител всяка една промяна и затова предполагам, че има и електронен вариант. По същият начин са законите в съдилищата затова няма как да има грешка. Грешките се правят при тълкуване на закона.
В твоя случай не те интересува закона, още по-малко ЗЗД, хептен пък предполагаеми грешки в него, защото давностните срокове не са променяни. С Топлофикация имате договор с общи условия и е редно да се насочиш към него, но колкото и да четеш налице е юридически факт - не си си платил задължението. Няма как да не си платил и да си прав! Единственият начин да се измъкнеш е другата страна да не изложи правилно фактите, което да доведе до отхвърляне на иска. Безсмислено е да правиш каквото и да било, чакаш тяхната искова молба с приложенията и търсиш грешки в нея, защото ти си изначално крив, остава другите да са по-криви.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Към кое министерство е ЗЗД?

Мнениеот nicksona » 21 Юли 2017, 10:45

Благодаря! Оказва се, че в lex.bg взимат активно участие силно ангажирани юристи на високо ниво като ivanov_p, bludniq_sin и bird_of_paradise с висок коефициент на интелигентност, но и не толкова снизходителни към хората с по-нисък като мен :) Наемателят ми даде 1/6 от сумата и каза, че щял да изплаща останалата част на месечни вноски. Не му вярвам така че още днеска отивам на консултация с адвокат.
nicksona
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 20 Юли 2017, 17:11


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron