начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

Закон за разрешаване на проблемите на КТБ

Дискусии и предложения по проекти за закони


Закон за разрешаване на проблемите на КТБ

Мнениеот eurolinker » 11 Юли 2014, 16:34

http://www.dnevnik.bg/biznes/finansi/20 ... icoftheday
Надявам се този законопроект - безумие да остане само идея на БНБ.
Колеги, какво мислите?
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Закон за разрешаване на проблемите на КТБ

Мнениеот kdkrastev1234 » 11 Юли 2014, 18:08

Опит да се спаси банковата система. Според мен е правилен, тъй като заявява готовността на държавата да помага в една много опасна ситуация. Само бъдещето ще покаже дали е така. Заглавието, обаче не е удачно.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Закон за разрешаване на проблемите на КТБ

Мнениеот n_ikito » 12 Юли 2014, 08:44

Това е проблема на съвременния капитализъм. Трябва да има фалити, здравословно е :idea:

п.п. Ситуацията в КТБ е криминална (според инфото изтичащо по медиите), топката е в прокуратурата, за съжаление в нашата прокуратура :idea:
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Закон за разрешаване на проблемите на КТБ

Мнениеот eurolinker » 12 Юли 2014, 16:58

Заглавието, обаче не е удачно.
Да, прав си. По-правилно би било "Закон за решаване на проблемите на Иван Искров/акционерите на КТБ/облигационерите на КТБ"
Не може по такъв начин да се спасява банковата система. Реално тя не е в опасност, за да се говори за "спасяване".
При наличие на ясно законодателно решение какво се прави при фалит на банка (гарантират се депозитите до 196 К лв., за горницата - студена вода и осмисляне на правилото за скачените съдове "риск/доходност"), разбирам защо държавните институции трябва да обсъждат това "нещо".
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Закон за разрешаване на проблемите на КТБ

Мнениеот kdkrastev1234 » 12 Юли 2014, 20:31

eurolinker написа:
Не може по такъв начин да се спасява банковата система. Реално тя не е в опасност, за да се говори за "спасяване".

Затова не съм съгласен. И за КТБ доскоро говореха така. Никой не знае каква е реалната финансова ситуация. А и банковите институции се нуждаят от доверие. Още малко слухове и ще се върнем към бурканбанк, като по Жан Виденово време.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Закон за разрешаване на проблемите на КТБ

Мнениеот 111888 » 12 Юли 2014, 21:31

Не всички влогове до 100 000 евро са гарантирани, както много хора се заблуждават.
"Чл. 5. (1) Не се изплащат гарантираните размери на влоговете в банката на:

1. лицата, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия в отклонение от обявените от банката условия, които тя е длъжна да прилага към своите вложители
"

Лица с привилигировани лихвени условия , индивидуално договорени, със супер лихвички-7-8-9 процента духат супата, дори и влогът да е бил под 100 000 евро, ако лихвените условия са индивидуално договорени. Предваварително са били наясно с това.

Никакви държавни плащания от бюджета. кой какво ще получи е ясно посочено в закона. Предварително е известно на вложителите. Други "ахмаци" си държим парите на 0,65 процента годишна лихва в една друга банка- да си вложиш парите при 15 пъти по-висока лихва значи и 15 пъти по-висок риск. Че откъде накъде държавата ще ти поеме последиците за рисковата инвестиция?


Никакви нито един, нито два милиарда от държавния бюджет,нито както един финансист заяви по медиите,че видите ли държавата да извадила дори 3!!!! милиарда. как така соросоидите ни говорят, как трябвало държавата да плаща, но видите ли при други фирмени фалити на търговски дружества-според соросоидите било здравословно да има фалит. Банката е ТД. Субект е на правото точно толкова колкото и другите ТД. Никакви държавни плащания! Никакви специални закони! Плащания-само от фонда, каквото е предварително обявено в ясния закон.


АКО НЯКОЙ СМЯТА ДА ЗАДЪЛЖИ ХОРАТА С ЕДНИ 2 МИЛИАРДА ДЪЛГ-очевидно за сметка на здравеопазване, пари за образование просто бърка в картинката. подобно задължаване-държавата да плати на някого си НЕГАРАНТИРАНИЯ високолихвен влог -само след РЕФЕРЕНДУМ. Нека данъкопатеца реши дали да плаща влоговете на някой си. Aко държавата плати влоговете от парите от бюджета, събрани от данъците и на най-бедните-значи ,че държавата се държи като Нотигамския шериф-той е взимал от бедните, и е давал на богатите. Надявам се да не стане. Соросоидите ни говориха,че фалитите на ТД били здравословни, и държавата да не се меси. това е-нека да не се меси.



И ОЩЕ НЕЩО-НАЙ-ВАЖНОТО -СТАРИТЕ ЖИЛИЩНИ ВЛОЖИТЕЛИ СЪС СТАРИТЕ ВЛОГОВЕ ЗА ЖИЛИЩЕ-ОТКРИТИ ПРЕДИ 1989Г, ДНЕС НАЛИЧНИ КАТО ЛИХВОТОЧКИ ДЕСЕТИЛЕТИЯ СИ ЧАКАМЕ ПАРИТЕ СИ. За нас не се намериха под 1 милиард лв. за да ни се изплатят общо 12 милиарда лихвоточки по старите жилищни ВЛОГОВЕ(1Л.Т. е 8 ст), а видите ли някой си предлага държавата да извади 2-3 милиарда за да плати новите негарантирани влогове. АКО ЩЕ СЕ ПЛАЩАТ ВЛОГОВЕТЕ В КТБ ОТ ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ ДА СЕ ПЛАТЯТ ПРЕДИ ТОВА СТАРИТЕ ЖИЛИЩНОСПЕСТОВНИ ВЛОГОВЕ, ДНЕС НАЛИЧНИ КАТО ЛИХВОТОЧКИ. Щото аз питам дори-що влоговете в КТБ не ги направите на лихвоточки, както се случи със старите ни жилищни влогове преди 20 години! КАК ТАКА ЩЕ СЕ НАМЕРЯТ 2 МИЛИАРДА ЗА ПЛАЩАНЕ НА НОВИТЕ НЕГАРАНТИРАНИ ВЛОГОВЕ, А НЯМА 1 МИЛИАРД ЗА ДА СЕ ПЛАТЯТ СТАРИТЕ ЖИЛИЩНИ ВЛОГОВЕ!!!!!
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Закон за разрешаване на проблемите на КТБ

Мнениеот belagio72 » 15 Юли 2014, 23:25

От известно време се опитвам да намеря адекватен отговор за прословутите гарантирани 100 000 евро ,за които в последно време всички медии политици и банкери ни облъчват с цел да предотвратят масово теглене на влоговете и от други БГ банки. Някой от вас господа тук, който е запознат със закона за гарантиране на влоговете може ли да отговори; Ок да речем на дата Х е отнет лиценза на въпросна банка. 20 дена след дата Х фонда трябва да започне да ги изплаща, като 7 дена преди това трябва поне в 2 медии да обяви чрез коя банка ще става изплащането. От този момент нататък - пълна мъгла така да се каже - какво се случва ??? На 20 тия ден цялата сума ли ще си получа ? На равни месечни вноски ли ще ги изплащат ? За какъв период от време трябва да завърши пълното изплащане ?
В конкретния случай с КТБ - БНБ обяви 3 месечен специален надзор. 99% съм сигурен че ще се възползва да го увеличи до допустимите от закона 6 месеца. Това ще рече 21 ви Декември. На 21 ви ще трябва да излезне с решение. Ако тогава излезне с решение за отнет лиценз това означава че към края на Януари 2015 трябва да започне изплащането на влоговете. Действащото в момента законодателство в БГ дава ли ми основание да заведа дело срещу Фонда ако преценя,че периода на изплащане е необосновано дълъг ( примерно за една година са ми изплатени само 5% или 10% от депозита ми )
belagio72
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Юли 2014, 22:53

Re: Закон за разрешаване на проблемите на КТБ

Мнениеот neutralen » 16 Юли 2014, 08:59

Всеки може да води срещу когото и да е каквито си иска дела, когато прецени че има интерес.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Закон за разрешаване на проблемите на КТБ

Мнениеот eurolinker » 16 Юли 2014, 09:01

belagio72 написа:От известно време се опитвам да намеря адекватен отговор за прословутите гарантирани 100 000 евро ,за които в последно време всички медии политици и банкери ни облъчват с цел да предотвратят масово теглене на влоговете и от други БГ банки. Някой от вас господа тук, който е запознат със закона за гарантиране на влоговете може ли да отговори; Ок да речем на дата Х е отнет лиценза на въпросна банка. 20 дена след дата Х фонда трябва да започне да ги изплаща, като 7 дена преди това трябва поне в 2 медии да обяви чрез коя банка ще става изплащането. От този момент нататък - пълна мъгла така да се каже - какво се случва ??? На 20 тия ден цялата сума ли ще си получа ? На равни месечни вноски ли ще ги изплащат ? За какъв период от време трябва да завърши пълното изплащане ?
В конкретния случай с КТБ - БНБ обяви 3 месечен специален надзор. 99% съм сигурен че ще се възползва да го увеличи до допустимите от закона 6 месеца. Това ще рече 21 ви Декември. На 21 ви ще трябва да излезне с решение. Ако тогава излезне с решение за отнет лиценз това означава че към края на Януари 2015 трябва да започне изплащането на влоговете. Действащото в момента законодателство в БГ дава ли ми основание да заведа дело срещу Фонда ако преценя,че периода на изплащане е необосновано дълъг ( примерно за една година са ми изплатени само 5% или 10% от депозита ми )

:arrow: http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2134402048
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Закон за разрешаване на проблемите на КТБ

Мнениеот eurolinker » 16 Юли 2014, 09:13

neutralen написа:Всеки може да води срещу когото и да е каквито си иска дела, когато прецени че има интерес.

Брей...всеки?....и срещу когото и да е?...и и каквито си иска дела? :shock: Доста смела кумулация.
Ама това например и за оспорване по адм. ред на акт на управителя на БНБ ли важи? Чл. 82 ал 2 АПК?
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Закон за разрешаване на проблемите на КТБ

Мнениеот neutralen » 16 Юли 2014, 10:26

:D Разбира се че е така както съм написал. Друг е въпроса дали иска е допустим, съответно основателен - въпрос на преценка както от лицето завеждащо делото/ищец/адвокат/, така и от страна на съда. :idea:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Закон за разрешаване на проблемите на КТБ

Мнениеот eurolinker » 16 Юли 2014, 11:49

neutralen написа::D Разбира се че е така както съм написал. Друг е въпроса дали иска е допустим, съответно основателен - въпрос на преценка както от лицето завеждащо делото/ищец/адвокат/, така и от страна на съда. :idea:

Тъй, тъй... :wink: "Вози ме лодкарю на своята ладия лека..." :mrgreen:
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Закон за разрешаване на проблемите на КТБ

Мнениеот belagio72 » 16 Юли 2014, 16:39

Благодаря за линка който ми пуснахте - http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2134402048 - прочетох го много внимателно - осъзнавам, че този въпрос е много неудобен и за политици и за банкери и за това всеки го отбягва и никъде не можах да намеря адекватен отговор - моля някой да ме поправи ако греша, ще задам въпроса по друг начин с пример. По сега действащия закон за гарантиране на влоговете възможен ли е сценария след фалит на банка - примерно депозит от 10 000 лева да започнат да го изплащат на двдесетия ден с първоначална вноска от 83 лева и 30 стотинки и така на равни месечни вноски да го изплатят след 10 години. Аз не виждам пречка това да се случи.
belagio72
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Юли 2014, 22:53

Re: Закон за разрешаване на проблемите на КТБ

Мнениеот zmeyan » 16 Юли 2014, 17:43

Ситуацията не е толкова сложна, колкото се опотват да ни я представят:
Има една банка събирала пари от вложителите си.
Същата банка управлявала и давала тези парички на други хора.
И в един момент банката казва, а бе тука нещо не е както си мислихме, я ме проверете (сама е поискала да бъде поставена под специален надзор).
Влизат едни прокурори и излизат с някакви документи.
Влизат и разни квестори от БНБ и излизат с едни гръмки новини тип:
1) Някой си изнесъл 200 млн в чували ... ама после се отметнаха от думите си и парите не били изнасяни в чували.
2) Някой си затрил документация за 3,5 милиарда..., ама не е точно ясно кой, кога и как..., ама и сумата не била много ясна. Сега пък се оказа, че и документацията не била затрита, ами си била налична, ама непълна...
Е то какво е ясно?
Така както е тръгнало накрая може да се окаже, че банката си била наред и всичко си й било ОК.
Ама нали предлагаха изменения в НК за разпространяване на зловредни слухове ... сега прокуратурата и БНБ ли да се наказват???
И да, банката е частно търговско дружество и може да фалира.... ама в нея си държали парите и разни държавни/общински структури и големи фирми, които като ги загубят и не могат да се разплатят с работници и прочие, които пък ще се вдигнат гладни на бунтове и ситуацията ще стане не много приятна.
Ей в това последното е проблемът!
По-важният въпрос е обаче какви са тези 3,5 млрд и какво се е случило с тях, кога, как и кой е отговорен?
Ако се покрият тези 3,5млрд. откъде ще дойдат парите и кой ще ги плати, но също така и кой няма да ги върне на банката и защо и как ги е получил някога?

Вариант 1 - изплащат се до 100 000Евро, а останалите изгарят както си е по правилата. Вложителите си поемат риска, че са си избрали тази банка, а последиците са що-годе справедливи.
Вариант 2 - държавата взема заеми и покрива всички депозити. Вадят се едни 3,5млрд от парите, които всички ние плащаме по един или друг начин, за да се покрият паричките на всички вложители в цялост. Последиците се поемат от всички! Само че има едни щастливци с несъбираеми 3,5млрд кредити, които си викат - а дано така да стане. Хем всички вложители ще са доволни, хем нас няма да ни търсят много, а като се разпределят на всички българи тези 3,5млрд няма да ги усетят много и всичко ще си утихне. Последиците - несправедливи за всички, които нямат депозити в банката.
Неслучайно се появиха изказвания от рода "обира на века" - ами да, обир си е за 3,5 млрд.
Вариант 1 е капитализъм със социален момент
Вариант 2 е капитализъм с комунистически елемент - държавата поема всичко, а ползите са за определени лица, които с нищо не са допринесли, но пък се възползват за сметка на всички останали и пряко или косвено управляват държавата.
Ето го и правният проблем - следва ли в капиталистическа пазарна система да се създават нарочни "комунистически" закони?!
Но това май даже не е толкова правен въпрос :)
zmeyan
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 01 Фев 2008, 14:15

Re: Закон за разрешаване на проблемите на КТБ

Мнениеот eurolinker » 17 Юли 2014, 11:05

belagio72 написа:Благодаря за линка който ми пуснахте - http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2134402048 - прочетох го много внимателно - осъзнавам, че този въпрос е много неудобен и за политици и за банкери и за това всеки го отбягва и никъде не можах да намеря адекватен отговор - моля някой да ме поправи ако греша, ще задам въпроса по друг начин с пример. По сега действащия закон за гарантиране на влоговете възможен ли е сценария след фалит на банка - примерно депозит от 10 000 лева да започнат да го изплащат на двдесетия ден с първоначална вноска от 83 лева и 30 стотинки и така на равни месечни вноски да го изплатят след 10 години. Аз не виждам пречка това да се случи.

Този закон е от т. нар. "специални" закони. Т.е. такъв, който изключва изцяло или отчасти приложението на общ закон. А общ би могъл да бъде Закона за задълженията и договорите, напр. Специалният закон е сравнително нов, обнародван е през 1998 (ЗЗД е от 50те години на 20ти век) и доколкото знам няма съдебна практика свързана с приложението му (може и да греша). Така че, различни сценарии са възможни, а кой е верният "прочит" на закона ще каже само съда. Ако някой го сезира, че е налице спор.
Надявам се да съм бил полезен и без да тълкувам закона.
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron