начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Дискусии и предложения по проекти за закони


Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот prnedev » 31 Май 2012, 08:53

Естествено, става дума за от утре и забраната за пушене. По-специално ме интересува новият чл.56а и следният логичен въпрос - остъклените тераси, лоджии и балкони закрити помещения ли са или са открити обществени места? :D

Закона за здравето нищо не казва по този въпрос, а пък ЗУТ - допълнителните разпоредби - параграф 5, точки 57 - 59 ги водят "открити използваеми площи". Т.е., в този случай допустимо ли е пушенето на такива местенца или ще има пляскане? :mrgreen: :mrgreen: :roll: :roll:
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот neutralen » 31 Май 2012, 09:11

Ще има най-различни тълкувания и това е проблемът, щото има различни виждания и различни легални дефиниции.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот iva_sh » 31 Май 2012, 09:57

НАРЕДБА ЗА СПЕЦИАЛИЗИРАНА ЗАКРИЛА НА ДЕЦА НА ОБЩЕСТВЕНИ МЕСТА
Приета с ПМС № 165 от 25.07.2003 г.
Обн. ДВ. бр.68 от 1 Август 2003г., изм. ДВ. бр.3 от 11 Януари 2005г., изм. ДВ. бр.46 от 12 Юни 2007г., изм. ДВ. бр.45 от 16 Юни 2009г., изм. ДВ. бр.79 от 6 Октомври 2009г., изм. ДВ. бр.5 от 19 Януари 2010г., изм. ДВ. бр.5 от 14 Януари 2011г.
§ 1. По смисъла на наредбата:
1. "Обществени места" са общодостъпни за всяко лице места, като обществен транспорт, заведения за хранене, търговски, спортни или развлекателни обекти, кина, театри, стадиони, зали и други.
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот narina » 31 Май 2012, 10:07

Както и да го тълкуват - "обществено" ще изисква достъп /най-често - свободен при това/ на много и различни лица, т.е. личната тераса, била тя и неостъклена, няма как да се приравнява на "обществено място", освен по време на някой безумен студентски купон може би... :mrgreen:
Аватар
narina
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 14 Юли 2008, 16:04

Re: Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот prnedev » 31 Май 2012, 10:13

iva_sh написа:НАРЕДБА ЗА СПЕЦИАЛИЗИРАНА ЗАКРИЛА НА ДЕЦА НА ОБЩЕСТВЕНИ МЕСТА
Приета с ПМС № 165 от 25.07.2003 г.
Обн. ДВ. бр.68 от 1 Август 2003г., изм. ДВ. бр.3 от 11 Януари 2005г., изм. ДВ. бр.46 от 12 Юни 2007г., изм. ДВ. бр.45 от 16 Юни 2009г., изм. ДВ. бр.79 от 6 Октомври 2009г., изм. ДВ. бр.5 от 19 Януари 2010г., изм. ДВ. бр.5 от 14 Януари 2011г.
§ 1. По смисъла на наредбата:
1. "Обществени места" са общодостъпни за всяко лице места, като обществен транспорт, заведения за хранене, търговски, спортни или развлекателни обекти, кина, театри, стадиони, зали и други.


Няма спор, че са обществени места. Въпроса е закрити ли са или са открити остъклените тераси, лоджии и балкони. За да се знае по кой член се прилага забраната - чл.56 - закрити обществени места, или чл.56а - открити обществени места.

Нарина, аз говоря за тераса на сега действащо заведение, остъклена, със всичките му такъми, която и в момента се води "зала за пушачи" ;-) Иначе архитектурно и по нотариален акт си е тераса...
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот narina » 31 Май 2012, 10:26

prnedev написа:
Няма спор, че са обществени места. Въпроса е закрити ли са или са открити остъклените тераси, лоджии и балкони. За да се знае по кой член се прилага забраната - чл.56 - закрити обществени места, или чл.56а - открити обществени места.

Нарина, аз говоря за тераса на сега действащо заведение ;-)

:oops: При това уточнение... не знам какво ще решат, но за мен са си закрити. :roll:
Предполагам, че най-малкото ще имат разрешения, а не са самоделки като повечето жилищни...

Обаче има една категория остъкления, при която всички стъклени витрини се демонтират и като се замисля..... май prnedev имате сериозно основание за въпроса! :| ...
Аватар
narina
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 14 Юли 2008, 16:04

Re: Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот hris_4 » 31 Май 2012, 10:47

Здравейте,имам едно питане...Междублоковите пространства,на които има детски пързалки и т.н.,не са оградени и никъде не са обозначени като детски площадки-всъщност детски площадки ли се водят или не? Може ли да се пуши там или не?
hris_4
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Май 2012, 10:44

Re: Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот prnedev » 31 Май 2012, 11:00

hris_4 написа:Здравейте,имам едно питане...Междублоковите пространства,на които има детски пързалки и т.н.,не са оградени и никъде не са обозначени като детски площадки-всъщност детски площадки ли се водят или не? Може ли да се пуши там или не?


Дайте да си говорим за кръчми.
Иначе на вашият въпрос - това детски площадки ли са, или на тези междублокови пространства са поставени някакви съоръжения без необходимата документация, като разрешителни и т.н. по Наредба №1 от 12 януари 2009г за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра?
Но за мен са си детски площадки, та не е желателно пушенето.
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот cheresharov » 31 Май 2012, 13:37

хайде сега да не задълбаваме в строителните регулации, че това намирисва на заобикаляне на закона и ще бъдете посечени жестоко от инспекторите на МЗ :D
Има едно такова понятие езиково тълкуване, с което се избягва нуждата от легални дефиниции на всяка думичка в закона
cheresharov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 31 Май 2012, 11:03

Re: Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот cheresharov » 31 Май 2012, 13:46

"детска площадка" в българския език се употребява за местата, предназначени за игра и спорт на малолетни и непълнолетни лица- понятието се определя от предназначението и вида на съоръженията в него.
открита площ според българския език е всяко място което не е отделено от външната среда чрез каквато и да било преграда. тентите, чадърите, терасите без остъкляване и всички места открити от всички страни са открити площи. Това, че има покрив или навес, не прави една площ закрита, защото има свободна циркулация на въздуха. Останалите съоръжения. които имат прегради,стъкла и т.н. са закрити и следва пушенето в тях да бъде санкционирано.
cheresharov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 31 Май 2012, 11:03

Re: Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот cheresharov » 31 Май 2012, 13:54

има и трета категория- подвижни прегради или остъкляване, които се слагат при дъжд и вятър. Те са открити, когато преградата е свалена и стават закрити веднага щом бъде монтирана преградата. Проблемът не е строителен а вентилационен-такъв е контекста на забраната. Ако няма обособено помещение и ако не се препятства в никаква степен циркулацията на въздуха, то това е открита площ по смисъла на закона.
Това означава, че всички летни кафенета, които са извън обсега на детски заведения и площадки, са отворени за пушене. Зимата обаче ще се усети сериозно забраната :)
cheresharov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 31 Май 2012, 11:03

Re: Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот julyanvonemona » 31 Май 2012, 19:29

Моля модераторите да преместят тази тема на друго място!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот prnedev » 01 Юни 2012, 12:37

А? Защо темата е тук? В "Обсъждане на законопроекти"?
Най-малкото Закона за здравето е приет и е влязъл в сила. А въпроса ми беше поставен в раздел "Строителство и Регулация", най-малкото заради понятието "Открита площ" по смисъла на Закона за устройство на територията, и това понятие покрива ли се с понятието "открито обществено място" по смисъла на Закона за здравето.
И когато се проектира заведение за обществено хранене, остъкляването на тераси, балкони, лоджии прави ли ги "закрити обществени места" или не ги прави такива.
Според Закона за здравето е допустимо пушенето на тераси, балкони и лоджии, а остъкляването и правенето на "оранжерии" се регулира документално и правно.

Моля модераторите да преместят темата в подходящ раздел!
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот ivan_mindov » 01 Юни 2012, 18:54

Може ли да ми посочите в кой чл. на Законът за здравето е написано, че е разрешено да се пуши на открити обществени места, че не го откривам
ivan_mindov
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 05 Яну 2012, 13:42

Re: Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот Гост. » 01 Юни 2012, 19:33

Закон за здравето безсрамно написа: Чл. 56а. (Нов - ДВ, бр. 42 от 2010 г., в сила от 02.06.2010 г., изм. - ДВ, бр. 40 от 2012 г., в сила от 01.06.2012 г.) Забранява се тютюнопушенето на следните открити обществени места:
1. прилежащите терени и тротоари на детските ясли, детските градини, училищата, ученическите общежития и местата, където се предоставят социални услуги за деца;
2. площадките за игра;
3. на които са организирани мероприятия за деца и ученици;
4. спортните обекти, летните кина и театри - по време на спортни и културни прояви.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот TheOldMan » 02 Юни 2012, 00:26

poli_g написа:
Закон за здравето безсрамно написа: ...
1. прилежащите терени и тротоари на детските ясли, детските градини, училищата, ученическите общежития и местата, където се предоставят социални услуги за деца;
2. площадките за игра;
3. на които са организирани мероприятия за деца и ученици;
4. спортните обекти, летните кина и театри - по време на спортни и културни прояви.

А с'я ако може някой по-навътре в материята да ми дефинира "прилежащ към детската ясла тротоар"... Съгласно ЗДвП тротоара е част от пътното платно, така че тази конструкция е калпава по рождение.
Още - не мога да пуша на тротоара пред детската ясла, но в градинката, граничеща с яслата - мога, така ли? Ми... ще го правя тогава. С кеф и с копие от закона под мишница.
"На които са организирани...." - радвам се. Това означава, че мога да пафкам насред стълпотворението от детски колички, врещяши бебета и щъкащи майки в парка - те не са там организирано, спонатнно са се събрали... ще го пробвам и това.
"по време на културни мероприятия" - демек мога да пафкам преди да е почнал филма. Като тръгнат надписите - гася фаса. Да му мислят околните.
Това е геноцид. Аз съм против. Ама много против. И ще го демонстрирам при всяка възможност.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот nk7702n » 02 Юни 2012, 00:39

Има доста недомислици и противоречия в дефинирането на понятията след последните изменения в ЗЗ. Например, днес в една счетоводна кантора, под формата на шега, естествено, ми предложиха да подпиша декларация, че като непушач съм съгласна тримата служители пушачи, да ми вредят на здравето. :lol:
И аз се чудя това защо ли не е предвидено в ЗЗ? :roll: :P
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Легална дефиниция на "открито обществено място"?

Мнениеот emilgrigorov » 02 Юни 2012, 19:08

Но всъщност, всеки акт ще се обжалва. И на всеки съдия може да бъде искан отвод. С мотивите - пушач или непушач е... :lol:
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron