начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Закон за брокерите

Дискусии и предложения по проекти за закони


Закон за брокерите

Мнениеот sisi19 » 30 Апр 2012, 21:01

Какво Ви е мнението за бъдещият закон за брокерите, като цяло, защото все още проекта не е в публичното пространство.
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

Re: Закон за брокерите

Мнениеот emilgrigorov » 12 Май 2012, 13:18

Силно отрицателно.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Закон за брокерите

Мнениеот Melly » 12 Май 2012, 13:28

emilgrigorov написа:Силно отрицателно.

Що :roll:
Тази дейност трябва да получи своята законова регламентация.
Не може Сульо и Пульо да ми се прави на брокер. :evil:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Закон за брокерите

Мнениеот nasso_5 » 12 Май 2012, 13:56

Мели е отново права...
Фердинанд направи закон за разбойниците..Има Закон за адвокати,МВР служитили,а за Сульо не ...
Ако не закон,поне подзаконова рамка...Имаше и надзаконова...но,все още не съм я разбрал;)
правото е алгоритъм.....
Аватар
nasso_5
Потребител
 
Мнения: 139
Регистриран на: 15 Дек 2006, 03:05

Re: Закон за брокерите

Мнениеот emilgrigorov » 12 Май 2012, 14:00

Има си Търговски закон, редица кодекси ... Пазар.
Поредната милиционерска ниша, айде мол'ти сЪ.
По-компетентни няма да станат.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Закон за брокерите

Мнениеот nasso_5 » 12 Май 2012, 14:06

Ако Сульо и Пульо се ограмотят,то клиентите на адвокатите рязко ще намалеят...
Вероятно по спиралата на Фибоначи;)
0 1 1 2 3 5 8 13 21 34 55.....:)))
Последна промяна nasso_5 на 12 Май 2012, 14:19, променена общо 1 път
правото е алгоритъм.....
Аватар
nasso_5
Потребител
 
Мнения: 139
Регистриран на: 15 Дек 2006, 03:05

Re: Закон за брокерите

Мнениеот emilgrigorov » 12 Май 2012, 14:13

nasso_5 написа:Ако Сульо и Пульо се ограмотят,то клиентите на адвокатите рязко ще намалеят...
Вероятно по спиралата на Фоничели;)
0 1 1 2 3 5 8 13 21 34 55.....:)))

да, и развитието на броя на браншовите закончета ... 89 144 233 ... до Закона за бабичките, отглеждащи магданоз за собствени нужди различни от кокоша чорба (ЗБОМСНРКЧ).
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Закон за брокерите

Мнениеот Melly » 12 Май 2012, 14:28

nasso_5 написа:Ако Сульо и Пульо се ограмотят,то клиентите на адвокатите рязко ще намалеят...
Вероятно по спиралата на Фибоначи;)
0 1 1 2 3 5 8 13 21 34 55.....:)))

Хахахахахааааааа, що се засегнахте двамката с Григоров? Да не би да упражнявате този вид дейност "под прикритие"? :lol: :lol: :lol:
Не се косете, клиенти има. И ще има, независимо дали има закон за брокерите или не.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Закон за брокерите

Мнениеот emilgrigorov » 12 Май 2012, 14:46

Melly написа:... Хахахахахааааааа, що се засегнахте двамката с Григоров? Да не би да упражнявате този вид дейност "под прикритие"? :lol: :lol: :lol: Не се косете, клиенти има. И ще има, независимо дали има закон за брокерите или не.

Ме бе, Melly :lol: Изкарвам си по друга писта, опазил ме ... :lol: Ама от 20 г им сърбам попарите ежедневно.
Има си закони, човек да се захване, то 90% от случките са си чиста проба измама. И т.н :lol:
Не отричам, че има и свестни агенции, я на архитект, я на адвокат или геодезист ... или просто добър търговец, осъзнал некомпетентността си.
Във Франция гледах, нотариусите посредничат. В Гърция всяка сделка задължително е с адвокат, в НА. И прави добро впечатление.
Ама поредния браншови закон за Сульо, Пульо , Танас и ... и поредният о.р. п-к начело на четата :lol: :lol: :lol:
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Закон за брокерите

Мнениеот Гост. » 12 Май 2012, 14:48

За какво ви е нарочен нормативен акт, като има ЗЗД?
Нещо повече ли ще кажат с него ( новия)?
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Закон за брокерите

Мнениеот sisi19 » 19 Май 2012, 09:54

poli_g написа:За какво ви е нарочен нормативен акт, като има ЗЗД?
Нещо повече ли ще кажат с него ( новия)?


Поли, вярно е че има ЗЗД, но той не оправя нещата. Необходимостта от точни правила е належаща. Станаха много измами (най-вече от така наречените "улични брокери" - който сключват предварителни договори по кафенетата), да не говорим че всеки втори, работил не работил 2-3 месеца като брокер, хайде хоп и той станал шеф на АНИ. Елементарната некомпетентност е под всякаква критика. Комисионните варират от 1% до 10 % та по някога и на горе.Относно предварителните договори е приета практика която в противоречие с ЗЗД относно заплащането на таксите. И още много други неща които рефлектират на негативно на бизнеса.
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

Re: Закон за брокерите

Мнениеот emilgrigorov » 19 Май 2012, 11:22

sisi19 написа:... хайде хоп и той станал шеф на АНИ...

А ти, миличко, предполагам някъде си учила за брокер. Бакалавър или магистър - брокер, а?
Става дума за елементарно посредничество в сделки с недвижими имоти. И си има закони, достатъчно изчерпателни в това отношение.
А ти, миличко, вземи ги прочети.
И си има специалисти, на които да си плащате.
Ясно е, че Ви е необходим закон, който да ограничи конкуренцията, да даде спокойствие на безметежното Ви безхаберие.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Закон за брокерите

Мнениеот nk7702n » 19 Май 2012, 12:50

"Миличко", "миличко", колко сме мили днес... :lol: :lol: :lol:
Според мен, трябва да има специален закон, който да регламентира в детайли дейността на АНИ. ДА се предвидят повече изисквания за упражняване на дейността, повече санкции при нарушения на закона, малко да вземат да се стегнат тия брокери. По - ясни правила, - повече ред и законност.
П.П. Споко, няма да намалеят клиентите на адвокатите, защото съвестните брокери би следвало първо да се консултират с адвокати, преди да предприемат извършване на по - сложни разпоредителни сделки. :wink:
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Закон за брокерите

Мнениеот Гост. » 19 Май 2012, 13:05

Консултацията с адвокат, или какъвто и да е специалист в материята, е задължение на страните по сделката( продавач- купувач), където място за посредници няма. Последните нито "извършват"(изповядват) сделки, нито са страни по тях, нито пък носят последствия при евикция или ... всякакви други усложнения.

Да се допълня- договорът за посредничество си е договор за поръчка. Ако съм страна по такъм договор няма да се доверявам сляпо на АНИ, а ще съм с квалифициран специалист, който да ми разтълкува клаузите по него, а не да се подписвам като селски кмет на всеки поднесен ми лист хартия.
Та, за клаузите по договора- последните търпят сериозни изменения ( направете си експеримент ако щете и ще се убедите, че съм права), защото правилата на играта диктуват господстващо положение на поръчителя.
Ама... всеки си носи бремето от личните решения.

п.п. извън темата, но се сетих как преди време, някъде из нета, някой се опитваше да ме убеди, че в к` си на посредник "защитавал интересите и на двете страни". Специалисти.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Закон за брокерите

Мнениеот nk7702n » 19 Май 2012, 13:16

poli_g написа:Консултацията с адвокат, или какъвто и да е специалист в материята, е задължение на страните по сделката( продавач- купувач), където място за посредници няма. Последните нито "извършват"(изповядват) сделки, нито са страни по тях, нито пък носят последствия при евикция или ... всякакви други усложнения.

Да се допълня- договорът за посредничество си е договор за поръчка. Ако съм страна по такъм договор няма да се доверявам сляпо на АНИ, а ще съм с квалифициран специалист, който да ми разтълкува клаузите по него, а не да се подписвам като селски кмет на всеки поднесен ми лист хартия.
Та, за клаузите по договора- последните търпят сериозни изменения ( направете си експеримент ако щете и ще се убедите, че съм права), защото правилата на играта диктуват господстващо положение на поръчителя.
Ама... всеки си носи бремето от личните решения.

п.п. извън темата, но се сетих как преди време, някъде из нета, някой се опитваше да ме убеди, че в к` си на посредник "защитавал интересите и на двете страни". Специалисти.

Никой не е казал, че имат задължение да се консултират по конкретна сделка, то е ясно, че не са страна брокерите. Да се консултират за някои общи положения, за да не дават некомпетентни съвети и да вършат разни други неща, за които на се упълномощени.
Продължавам да се възмущавам как хората подписват тези посреднически договори, без да са наясно какви права и задължения имат по тях, а някои АНИ вместо да посредничат си изкарват приходи само от неустойки и некомпетентни съвети.
Последна промяна nk7702n на 19 Май 2012, 13:32, променена общо 1 път
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Закон за брокерите

Мнениеот Гост. » 19 Май 2012, 13:24

nk7702n написа:.....
П.П. .......съвестните брокери би следвало първо да се консултират с адвокати, преди да предприемат извършване на по - сложни разпоредителни сделки.


Принципно уточних.

А по-конкретно по темата- повечето големи агенции си имат правен отдел, или поне имат договор със специалист за правните въпроси по имота, сделката, изпълнението и и прочее.
Същината в работата на брокерите е да "срещнат" две насрещни изявления, не да се изживяват като членове на съсловие, което не е тяхно.

Продължавам да се възмущавам как хората подписват тези посреднически договори, без да са наясно какви права и задължения имат по тях, а някои АНИ вместо да посредничат си изкарват приходи само от неустойки и некомпетентни съвети.

Ще стигнеш до думите ми- не АНИ е задължена да дава правни съвети ( не това е задължението и по договора), а всяка страна по сделката обгрижва сама интересът си ( последния никога не съвпада с интереса на посредника) по надлежен начин.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Закон за брокерите

Мнениеот nk7702n » 19 Май 2012, 13:37

Говорим за едни и същи неща, обаче всеки си има различен начин на изразяване. :wink:
А пък тия неща за правата и задълженията по договора за поръчка и по разпоредителната сделка ние юристите ги знаем, ама проблемът е , че някои АНИ не ги знаят, явно?! :roll:
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Закон за брокерите

Мнениеот sisi19 » 19 Май 2012, 19:32

emilgrigorov написа:
sisi19 написа:... хайде хоп и той станал шеф на АНИ...

А ти, миличко, предполагам някъде си учила за брокер. Бакалавър или магистър - брокер, а?
Става дума за елементарно посредничество в сделки с недвижими имоти. И си има закони, достатъчно изчерпателни в това отношение.
А ти, миличко, вземи ги прочети.
И си има специалисти, на които да си плащате.
Ясно е, че Ви е необходим закон, който да ограничи конкуренцията, да даде спокойствие на безметежното Ви безхаберие.

"А, ти миличко" - не съм длъжна да ви давам обяснение дали съм учила за "брокер" или не. Но в едно мога да Ви уверя, че преди да се заема с този бизнес (а то никак не е от скоро), съм прочела много закончета, нормички и прочее и второ съм започнала от най нисшата позиция като постепенно с годините в бранша съм придобила значителен опит, респективно с това и знания.
Второ - макар да правото ми е хоби, все пак не съм юрист, за която цел , а и защото държа на имиджа си , си имам договорни отношение с Ваши колеги, и при необходимост винаги се консултирам с тях.
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

Re: Закон за брокерите

Мнениеот sisi19 » 19 Май 2012, 19:44

Макар и да изпълняваме посредническа дейност и не сме страна по сделката (за което мога малко да поспоря), защото действията ни не приключват само със събиране на двете страни, то поне е необходимо да се има елементарни познания за подготовката на документите, да може да се разграничава една от друга декларация, и други елементарни неща по който се задават въпроси както от купувачи така и от продавачи.Мммм... дааа, защото не отдавна "голяма фирма с правен отдел" се опита да продаде имот с възбрана за издръжка... Та ... собственика е взел капарото, ама съпругата казва"няма да вдигна забраната" въпреки че задълженията по ИД са изплатени от страна на собственика на имота..... Да бе, голям правен отдел.... Представете си в момента какво става????? И още много други случаи, като например -фалшиви пълномощни, фалшиви лични документи и други... И ако не знаеш едно пълномощно как и по какъв начин следва да бъде оформено и къде се слага печата.....тогава нищо чудно в бъдеще да ти се стовари "влак" на главата, защото купувачи и "реални" продавачи ще нахлуят доста бързо в офиса ти.
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

Re: Закон за брокерите

Мнениеот emilgrigorov » 19 Май 2012, 20:25

sisi19 написа:Макар и да изпълняваме посредническа дейност и не сме страна по сделката (за което мога малко да поспоря), защото действията ни не приключват само със събиране на двете страни, то поне е необходимо да се има елементарни познания за подготовката на документите, да може да се разграничава една от друга декларация, и други елементарни неща по който се задават въпроси както от купувачи така и от продавачи.Мммм... дааа, защото не отдавна "голяма фирма с правен отдел" се опита да продаде имот с възбрана за издръжка... Та ... собственика е взел капарото, ама съпругата казва"няма да вдигна забраната" въпреки че задълженията по ИД са изплатени от страна на собственика на имота..... Да бе, голям правен отдел.... Представете си в момента какво става????? И още много други случаи, като например -фалшиви пълномощни, фалшиви лични документи и други... И ако не знаеш едно пълномощно как и по какъв начин следва да бъде оформено и къде се слага печата.....тогава нищо чудно в бъдеще да ти се стовари "влак" на главата, защото купувачи и "реални" продавачи ще нахлуят доста бързо в офиса ти.

Пффф, миличко, ако Ви стоварят задължения по изправност на страните и сделката, ше сте като Атлас бе :lol:
Ми погледни, тук светила в различни области се потят по разни казуси, и се говори за вероятност на случката :lol: :lol: :lol: Представи си един брокер кЪк ше носи тоз товар на плещите си :lol: :lol: :lol:
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Следваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron