начало
Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд

"Весели" моменти от проекти за закони

Дискусии и предложения по проекти за закони


"Весели" моменти от проекти за закони

Мнениеот lexy21 » 27 Мар 2012, 14:20

След като се посмях/поплаках/ със ЗИД на ЗТР, публикуван в броя на ДВ от днес, реших да пусна тази тема, за да може всеки, на който му попадне "весел" момент в проект, да го сподели, да се посмеем или поплачем заедно.
Започвам аз с проекта за Наказателен кодекс /публикуван на сайта на МП/:
(4) Когато определеното наказание е пробация, съдът може да постанови безвъзмезден труд само със съгласие на дееца.

Въпросът ми е как процедира Съдът:
1. Преди да се оттегли на тайно съвещание запитва подсъдимият за протокола "Ако бъдете признат за виновен и Съдът Ви определи наказание пробация, съгласен ли сте да постанови безвъзмезден труд?"
2. Съдът кани подсъдимия да присъства на тайното съвещание;
3. Съдът чете "ВИНОВЕН", прекъсва, запитва за протокола или предоставя бланка на декларация за съгласие/несъгласие на подсъдимия да бъде евентуално постановен принудителен труд при евентуално определянае на наказание пробация;
4. Друг отговор....
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: "Весели" моменти от проекти за закони

Мнениеот Melly » 27 Мар 2012, 14:43

Лекси, не мога да измисля текст по т.4 такъв, та да е в синхрон със законодателната мисъл.... Явно не ме бива за нормотворец при схемата "човекът АЗ".
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: "Весели" моменти от проекти за закони

Мнениеот Гост. » 27 Мар 2012, 16:32

:roll: за протокола- друго " ако бъда признат за виновен / не, че съм!/ и определите наказание по чл. 42а, то моля да не ми давате и бонуса "безвъзмезден труд" / абе, за протокола, моите наблюдения сочат, че точно това наказание има тясна връзка с превенцията :lol: , ама коя съм аз/.


А, иначе- направо ви завиждам, че все още имате сила за усмивка. :( Цялата работа все повече заприлича на онези години, когато се събуждаш и не знаеш каква ще е днешната цена на хранителните продукти / помните, ако не помните е добре, ставаш сутрин и хляба е примерно 20ст, а до вечерта е станал 1лв./.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: "Весели" моменти от проекти за закони

Мнениеот portokal » 27 Мар 2012, 16:47

Най-добре всеки осъден сам да си избира наказание. Ако е гладен и бездомен - лишаване от свобода; ако е богат или обратното, безимотен на хартия - глоба; ако обича да се среща с хора - пробация, изразяваща се в задължителните мерки. И така нататък.
Гъвкавост и взаимно съгласие му е майката. :wink:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: "Весели" моменти от проекти за закони

Мнениеот lexy21 » 27 Мар 2012, 17:12

Поли, усмихвай се, бре, винаги може да е по-лошо... Ето, ще дам пример по отношение на днес публикувания ЗИД на ЗТР, линк към който ти самата си качила. ПЗР предизвикаха юридически оргазъм в мен :lol:
Та, в проектчето за ЗИД, редакцията на ПЗР е била още-по весела, глей ся какъв бонус е имало:
§ 7. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник”, с изключение на § 1, т. 1, която влиза в сила от 1 януари 2012 г. и § 1, т. 2, която влиза в сила от 1 юни 2012 г.


П.П. Портокалче, и аз съм за избор на присъда! :lol: Пък и за съгласие за изтърпяването на наказанието :wink:
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: "Весели" моменти от проекти за закони

Мнениеот nk7702n » 27 Мар 2012, 17:43

Офффф, и аз съм за избор на наказание, какви са тия ефективни наказания" лишаване от свобода" значи, хората искат пробация. Искат да се подписват, искат да се трудят безвъзмездно, а тия " лошите" ги тикат в Затвора... :lol:
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: "Весели" моменти от проекти за закони

Мнениеот lexy21 » 04 Апр 2012, 15:17

Из проекта за ЗИД на ЗОДОВ, източник - официалният сайт на МП:

§ 3. Създава се чл. 2а :
„Чл. 2а. (1) Държавата отговаря за вреди, причинени на граждани и на юридически лица от нарушение на правото на справедлив съдебен процес в разумен срок, когато орган на досъдебното производство, прокуратурата или съдът по граждански, наказателни или административни дела не е извършил своевременно в установените срокове процесуално действие или извършването му е довело до неоправдано забавяне на производството.
(2) Исковете по ал. 1 се подават в едномесечен срок от извършване на нарушението и се разглеждат по реда на Гражданския процесуален кодекс, като съдът взема предвид правната и фактическа сложност на делото, поведението на жалбоподателя, на неговия процесуален или законен представител, на страните и компетентните органи, както и характера на правния интерес по делото”.


Много ме развълнува срокът за подаване на иска, моментът от който започва да тече и предпоставките :lol: Иначе - евала, че в ал. 2 са преписали критериите, въз основа на които се прави преценка за разумността на срока, изведени в практиката на ЕСПЧ. В мотивите си пишат, че мноооооооу ни били осъждали за липса на ефективно вътрешноправно средство за защита на правото на справедлив процес в разумен срок, което си е вярно :lol: , само да бяха прочели и какво означава "ефективно". Че пак ще ни съдят :lol:
П.П. Сега расъждавам по въпроса за допустимостта на иск при нарушение, изразяващо се в извършване на процесуално действие, довело до неоправдано забавяне на производството.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: "Весели" моменти от проекти за закони

Мнениеот nk7702n » 04 Апр 2012, 15:33

:lol: Язък, Лекси, пак ще трябва да използваме нетрадиционни методи за гадаене относно момента на извършване на нарушението, поведението на жалбоподателя и на неговия представител и др. предвидени предпоставки. Нямам думи относно това изменение. Как може да се определи моментът на забавяне на процесуалното действие, като няма фиксиран срок в закона изобщо и може да се иска удължаване неограничено във времето?Или да обобщим - ще има още много тъмнина в тунела и още дела в ЕСПЧ. :wink:
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron