начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Решения на НС по чл.86 КРБ

Дискусии и предложения по проекти за закони


Решения на НС по чл.86 КРБ

Мнениеот fani_i » 29 Мар 2010, 21:12

Колеги, не че е ново, но днес ми се наложи да ползвам и да се опитам да разтълкувам що ще рече това:

Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България

РЕШИ:

1. В устройствените зони, предвидени за комплексно застрояване не може да се извършва строителство в отклонения от влезлите в сила до обнародването на това решение устройствени планове.
2. Мораториумът се налага до приемане на съответните промени в Закона за устройство на територията.

Решението е прието от 40-то Народно събрание на 31 юли 2008 г. и е подпечатано с официалния печат на Народно събрание.



Още съм на фазата на неуспешен опит да си отговоря смислено на следните въпроси, та моля ако някой от колегите има желание, да се включи:

1. Що за правомощие от изброените в чл.84 и 85 КРБ осъществява Народното събрание с това Решение?
2. Какъв е допустимият предмет на решенията на НС, ако същият не може да се извлече чрез разумно тълкуване на правомощията му?
3. Не се ли заобикалят разпоредби на Конституцията с решения с подобен предмет, да не говоря за предмет от рода на "Налага мораториум върху... и следва забрана за извършване на валидни разпоредителни сделки с конкретна "неприкосновена" частна собственост(визирам Решение на НС от 18.12.2009 г. и др. подобни) ?
Въпросите ми дойдоха от опита да осмисля целта и логиката на цитираното решение - По съществото си то е бисер - и без друго ЗУТ забранява застрояване на имоти (не само в посочените устройствени зони)при липсата на влязъл в сила ПУП, ДНСК има ясно разписани правомощия в тази посока, та защо е било нужно НС да се произнася по такъв безсмислен начин с решение и то извън правомощия?
Срокът на действие е още по-рядък бисер - кои са съответните промени в ЗУТ, които не знам от обнародването на решението досега да са приети, че да се е наложило да отпадне и действието му? Ще рече - не е било спешно :)
При положение, че в ЗУТ липсва норма(или има?), която да разрешава застрояването в отклонение от влезлите в сила устройствени планове, кога и какво съответно изменение се очаква да се приеме, че междувременно да се налагат забрани с решение на НС?
За израза "мораториум" не коментирам, нямам сили...
Не успях да открия практика на КС по въпроса за решенията на НС и техния предмет с оглед осъществяваните конституционни правомощия(извън ясно очертаните в чл.84, 85 КРБ), но ми се струва, че посоченото и други подобни, са противоконституционни и създават явна тенденция на подмяна на правомощия и актове, с които се регулират обществени отношения и постепенно налагане на откровено противоконституционни непредвидими ограничителни практики.
Какво мислите, колеги?
fani_i
Потребител
 
Мнения: 562
Регистриран на: 11 Яну 2009, 09:52

Re: Решения на НС по чл.86 КРБ

Мнениеот fani_i » 31 Мар 2010, 21:09

Уважаеми модератори, не знам кое в настоящия пост Ви наведе към мисълта, че предлагам обсъждане на законопроект, та темата е преместена в този раздел.
Предвид липсата на раздел "Конституционно право" съм я поставила в раздел "Административно право", който считам за най-близък. Въпросът е свързан с настоящи по Конституция правомощия на НС и тяхното упражняване.
С уважение!
fani_i
Потребител
 
Мнения: 562
Регистриран на: 11 Яну 2009, 09:52

Re: Решения на НС по чл.86 КРБ

Мнениеот Гост. » 01 Апр 2010, 01:14

:roll: :lol: М`дам, Фани- така се получава често с теми на колеги.
Някак си свикнахме ( това навикът е втора природа).
Аз пускам тема " колеги, издирвам СР № ..." във взаимопомощ, а тя се оказа преместена в раздел .... :shock: " лекции и материали".
Не, че имам против бъдещите колеги, ама някак е нелепо.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron