начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Обрат: имотните сделки ще се плащат кеш

Дискусии и предложения по проекти за закони


Обрат: имотните сделки ще се плащат кеш

Мнениеот razli4na » 08 Фев 2010, 09:51

Обрат: имотните сделки ще се плащат кеш
СЕГА - 08 Февруари 2010, 08:04
http://banks.dir.bg/2010/02/08/news5836877.html

Въпреки заканите на правителството, че от Нова година имоти няма да могат да се купуват в брой, а само през банка, тази мярка не само не е влязла в закона, но е на път да бъде бламирана в парламента. След като от ноември м.г. насам проектът за промени в нотариалния закон, с които се въвежда забраната, се подмята из парламента, в края на седмицата правната комисия гласува на второ четене напълно противоположни по смисъл текстове, внесени от депутата от "Атака" Николай Пехливанов.

Промяната предвижда предлаганият от правителството забранителен текст просто да отпадне, т.е. при подписване на сделката пред нотариус, както досега, ще може да се посочва не истинската стойност на имота, а само данъчната оценка. Също така отпада предвижданата декларация от продавача и купувача, че посочената цена е действителната.

Според вносителя Пехливанов, дори плащанията на имотни сделки да стават по банков път, това няма да доведе до изсветляване на сектора, защото нищо не пречи освен по определената сметка да се плащат суми и на ръка. Освен това готвената от правителството мярка щяла да доведе до излишно оскъпяване на имотите, каза депутатът и така убеди колегите си да гласуват предложението му.

През ноември, когато правосъдното министерство предложи промени в нотариалния закон, мотивът беше, че истинските цени на имотите трябва да се извадят на светло и така да се попречи на прането на пари.

Тогава министър Маргарита Попова обясни, че последиците от въвеждането на промените ще бъдат "повече приходи за общинските бюджети, усилване на позициите на банките, а защо не и падане на лихвите по кредитите".

В момента върху сумата на имотната покупка се плаща 2.5% данък на общината. През ноември и декември м.г., когато стана ясно за готвените промени, много нотариуси обявиха, че има бум на вписвания на имотни сделки от хора, които бързат да сключат договора, преди забраната да е влязла в сила.
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Re: Обрат: имотните сделки ще се плащат кеш

Мнениеот Melly » 08 Фев 2010, 13:46

Също така отпада предвижданата декларация от продавача и купувача, че посочената цена е действителната.


Ако зависеше от мен, този текст трябва да остане. Задължтелно.
За да има поне още една опорна точка, относно правната сигурност на сделките с имоти. :wink:

Но както знаем, често лобито в парламента постига други резултати, съвсем непочиващи на здравия разум. :oops:

П.П. В статиката, този ефект се постига с ограничаване степените на свобода на една конструкция.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Обрат: имотните сделки ще се плащат кеш

Мнениеот bebitor » 08 Фев 2010, 14:28

Аз имам чувството, че там- в парламента, едни дечица си играят на законодателство да отчитат дейност някаква... Това с превеждането на сумите по банков път беше тъпо. Мели, тия декларацийки никого няма да възпрат, според мен- както с тях, така и без тях.
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Re: Обрат: имотните сделки ще се плащат кеш

Мнениеот Melly » 08 Фев 2010, 14:36

bebitor написа:Аз имам чувството, че там- в парламента, едни дечица си играят на законодателство да отчитат дейност някаква... Това с превеждането на сумите по банков път беше тъпо. Мели, тия декларацийки никого няма да възпрат, според мен- както с тях, така и без тях.


Знам ли, Беби, но най-малкото ще затруднят и разколебаят в повечето случаи при евентуален съд. спор... и спирам до тук. :wink:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Обрат: имотните сделки ще се плащат кеш

Мнениеот katerinakuch » 12 Фев 2010, 19:24

Melly написа:
Също така отпада предвижданата декларация от продавача и купувача, че посочената цена е действителната.


Ако зависеше от мен, този текст трябва да остане. Задължтелно.
За да има поне още една опорна точка, относно правната сигурност на сделките с имоти. :wink:

Но както знаем, често лобито в парламента постига други резултати, съвсем непочиващи на здравия разум. :oops:

П.П. В статиката, този ефект се постига с ограничаване степените на свобода на една конструкция.


Съгласна съм с написаното. И според мен текстът трябва да си остане.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron