начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

ТРЯБВА ЛИ ДА ИМА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА НОТАРИАЛНАТА ДЕЙНОСТ?

Дискусии и предложения по проекти за закони


ТРЯБВА ЛИ ДА ИМА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА НОТАРИАЛНАТА ДЕЙНОСТ?

Мнениеот dodo_77 » 08 Яну 2010, 12:00

Проблемният монопол на нотариусите и частните съдебни изпълнители;
В резултат на поредицата от неуспешни реформи в правната ни система, през 1998г. беше създадена професията на частния нотариус. Това стана с влизането в сила на Закона за нотариусите и нотариалната дейност през 1997г.

Необходимостта от извършването и на тази промяна в правната ни система беше основана върху очевидната за всички тогава неефективност на държавните нотариуси и наличието на корупционни практики.

Типично за нашето общество обаче, идеите за извършване на тази фундаментална промяна не беше подложена на широко обществено обсъждане. Реализирането на промяната и изработването на необходимия за целта закон беше поверено на ограничен кръг от хора, които си свършиха работата на тъмно и естествено изцяло в лично техен, а не в обществен интерес.

Като допълнително обезпечение за успеха на бизнеса на частните нотариуси, в закона се предвиди, че те не получават за своята работа възнаграждения, а събират определени от държавата такси.

По този начин ползвателите на нотариалните услуги остават с впечатлението, че за извършваните от нотариусите нотариални действия те заплащат държавни такси, чийто размер естествено не подлежи на коментар или договаряне. В действителност определените по този ред нотариални такси от Министерския съвет на Република България представляват възнаграждения за нотариусите, тъй като се задържат изцяло от тях и стават тяхна лична собственост.

В допълнение на всичко това, законът предвиди и възможността нотариусите да консултират страните в нотариалните производства и да изработват документите, които ще са предмет на нотариалните производства пред тях.

Негативния ефект от тези и другите предвидени в закона привилегии за нотариусите се почувства веднага на пазара на частните юридически услуги. С влизането на закона в сила, за нотариусите се запази и гарантира огромна част от този пазар, на който до този момент работеха адвокатите. Пазарът на юридическите услуги, свързан с вещното право, и всяка друга работа, обвързана с нотариалната дейност, премина изцяло в ръцете на ограничения брой частни нотариуси. Като резултат от факта, че това е най – печелившия дял от този пазар (тъй като е свързан със сделките с имоти и всякакви транспортни средства) сключването на важни договори, даването на обезпечения, удостоверяването на множество предвидени в законите обстоятелства и много, много други, нотариусите веднага забогатяха. По – голямата част от тях отдавна са милионери. В това (разбира се) не би имало нищо лошо и нередно, ако беше резултат единствено на труда и личните усилия на забогателите, а не на изкуствено създадените от закона условия. По този начин обогатяването на нотариусите не става в резултат на развитието на пазара на юридическите услуги или на тяхната по – добра конкурентоспособност, а се дължи единствено на ограничаването на правата и обедняването на другите участници на този пазар. Чрез закона се въвежда разделение на пазара, който си остава частен, но вече не е свободен. Оформя се специфичен пазар, до който се допускат ограничен кръг лица, които разделят помежду си цялата печалба от него. И тъй като тези лица са вече много по - малко, печалбите стават много по - големи. Лишените от достъпа до този пазар понасят две основни загуби: 1) Изцяло губят печалбите от нотариалните и свързаните с тях дейности; 2) Разпределят много по – малко печалба между себе си, защото стават много повече работещи на много по – малък и ограничен пазар.

Вече трета година (откакто сме страна членка на съюза) политиците не предприемат нищо за отстраняване на това съществено нарушение на пазара на частните юридически услуги в страната.

Това наложи група адвокати да потърсят защита на нарушените си права за свободен достъп до ЦЕЛИЯ пазар на частните юридически услуги по съдебен път пред българския съд.

Правната система на ЕС допуска това. В практиката си Съдът на Европейските общности (ECJ) е установил, че всеки съд на държава членка е съд и на ЕС, поради което може да прилага директно правото на съюза.

Това се поиска от Върховния административен съд /ВАС/ по жалба на българските адвокати срещу картела на нотариусите в страната.

Първоначално тричленен състав на ВАС отхвърли жалбата, като в свое Определение по образуваното а. д. № 9492/2009г. постанови, че тя е недопустима.

С определение от началото на декември 2009 г. на петчленен състав по а. д. № 13957/2009г. жалбата обаче е призната за допустима и е върната за разглеждане на тричленния състав.

На този етап прокуратурата на страната и Министерският съвет – в лицето на представляващия го юрисконсулт, са ЗА запазване на статуквото и за продължаване нарушаването на европейските правила и норми.

Решението на съда по този случай ще е от съществено значение за правната ни система и за цялото общество. В случай, че съдът уважи жалбата, страната ни би дала сериозен сигнал, че ние можем и ще прилагаме европейските ценности и стандарти.

Ако съдът отхвърли жалбата, това ще принуди Европейската комисия да започне поредното производство срещу България за неспазване на Европейското законодателство.
dodo_77
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 08 Яну 2010, 11:24

Re: ТРЯБВА ЛИ ДА ИМА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА НОТАРИАЛНАТА ДЕЙНОСТ?

Мнениеот dodo_77 » 08 Яну 2010, 12:08

а какво е вашето мнение по този въпрос?
dodo_77
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 08 Яну 2010, 11:24

Re: ТРЯБВА ЛИ ДА ИМА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА НОТАРИАЛНАТА ДЕЙНОСТ?

Мнениеот dodo_77 » 08 Яну 2010, 12:21

Kартела на нотариусите и на частните съдебни изпълнители... - не може със закон да се ограничава бройката на определена частна професия!
dodo_77
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 08 Яну 2010, 11:24

Re: ТРЯБВА ЛИ ДА ИМА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА НОТАРИАЛНАТА ДЕЙНОСТ?

Мнениеот dodo_77 » 08 Яну 2010, 12:24

Крайно време е някой да даде гласност на битката срещу този монопол!!!
dodo_77
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 08 Яну 2010, 11:24

Re: ТРЯБВА ЛИ ДА ИМА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА НОТАРИАЛНАТА ДЕЙНОСТ?

Мнениеот marianchica » 08 Яну 2010, 13:09

Да, абсолютно сте прав.
Не трябва ли нещо да направим - може би подписка по Интернет?
marianchica
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 23 Юни 2005, 11:45

Re: ТРЯБВА ЛИ ДА ИМА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА НОТАРИАЛНАТА ДЕЙНОСТ?

Мнениеот usra_ovcova » 08 Яну 2010, 22:13

включете си личните съобщения, за да може да ви псуват честните частници :lol: :lol: :lol:
usra_ovcova
Потребител
 
Мнения: 768
Регистриран на: 09 Окт 2009, 19:00

Re: ТРЯБВА ЛИ ДА ИМА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА НОТАРИАЛНАТА ДЕЙНОСТ?

Мнениеот immobilien » 28 Юли 2010, 13:15

МОЖЕ ЛИ ОТ 25000 ЖИТЕЛИ ОБЩИНА НЕСЕБЪР А СЕГА ВЕЧЕ Е 500000 ЖИТЕЛИ ДА СЕ ОБСЛУЖВА ОТ ДВАМА НОТАРИУСИ ПИТАМ АЗ И ОГОВОР НЕЩА ЗАЩО ЛИ !!!
immobilien
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 30 Юни 2010, 13:40

Re: ТРЯБВА ЛИ ДА ИМА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА НОТАРИАЛНАТА ДЕЙНОСТ?

Мнениеот meritta » 28 Юли 2010, 14:06

нееее, в Поморие е още по-забавно: едната кантора никога не работи, така, че "да живее крал/нотариус Ройдев"
meritta
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 19 Сеп 2007, 16:54

Re: ТРЯБВА ЛИ ДА ИМА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА НОТАРИАЛНАТА ДЕЙНОСТ?

Мнениеот donna » 10 Авг 2010, 22:00

Колеги , тези от вас ,които ме познават знаят ,че аз обжалвах последния нотариален конкурс , знаете и какъв е резултата . В момента имам жалба в ЕСПЧ, жалбата е с № 35504/09г
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: ТРЯБВА ЛИ ДА ИМА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА НОТАРИАЛНАТА ДЕЙНОСТ?

Мнениеот vili » 10 Авг 2010, 22:56

Темата е изключително актуална. Бих добавила и нелоялната конкуренция на този "картел", който подготвя проектонотариалните актове без пари и по този начин убеждава клиента, че участието на адвокат е абсолютно ненужно и излишно, и разбира се излиза по-евтино. Не са малко и нотариусите,които се занимават и с друга работа, особено тези, които са бивши адвокати и продължават задкулисно да обслужват своите клиенти. Този проблем е много наболял и мисля, че трябва да се даде по-голяма гласност, за да получи подкрепа от всички колеги, в което съм напълно убедена. Приветствам колегите, които са започнали това дело и бих желала да получа повече инфорамция по този въпрос! Още повече, че трудно бихме могли да провокираме законодателна инициатива и промяна в тази насока, пред вид ситуацията в действащия Парламент. Но наистина е крайно време гилдията да се организира и да направи нещо по въпроса!
vili
Потребител
 
Мнения: 108
Регистриран на: 04 Окт 2001, 21:15
Местоположение: Пловдив

Re: ТРЯБВА ЛИ ДА ИМА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА НОТАРИАЛНАТА ДЕЙНОСТ?

Мнениеот Гост. » 11 Авг 2010, 00:39

donna написа:Колеги , тези от вас ,които ме познават знаят ,че аз обжалвах последния нотариален конкурс , знаете и какъв е резултата . В момента имам жалба в ЕСПЧ, жалбата е с № 35504/09г


Донна,
наистина съм приятно изненадана да те прочета отново, след дълго мълчание. Липсваш ми и се радвам, че си отново сред нас. :)

п.п. Колега Вили, на нотари изначално им е предопределено да разполагат с по-голямото парче от баницата( те вече я притежават). Не са виновати, имат солидно лоби, и по-важното-единни са.
А нашата гилдия дава разнопосочни сигнали, но никога, уви, правилните.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: ТРЯБВА ЛИ ДА ИМА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА НОТАРИАЛНАТА ДЕЙНОСТ?

Мнениеот namakak » 11 Авг 2010, 22:11

Нотариуса неможе да ви гарантира всичко.
Аз винаги си наемам и адвокат,за да ми прегледа документацията.И да не се заблуждаваме,че брокера не е "нотариално осведомен".
Винаги с един адвокат и един наум,щото и всеки адвокат си работи с определен нотариус.
На мен личната ми мнителност ми подсказва,че не ми пречат нотариусите.
Аватар
namakak
Потребител
 
Мнения: 960
Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron