начало
Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов

Да се криминализира предаването на откуп !

Дискусии и предложения по проекти за закони


Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот GeorgiKERELOV » 21 Апр 2009, 09:34

Да се криминализира предаването на откуп и да се търси наказателна отговорност и за този, който дава парите. Това предлага главният комисар Павлин Димитров, цитиран от БНР.
http://dnesplus.bg/Criminally.aspx?f=101&d=276761
:P
И това чудо доживяхме. И кой го казва само ? :D
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот REVOLUTION » 21 Апр 2009, 09:38

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Смешна работа!Според мен за такова предложение, главният комисар трябва да си ходи.То бива , бива простотии ама вече започна да ме стяга шапката. :evil:
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот GeorgiKERELOV » 21 Апр 2009, 09:45

Този главен секратар да си ходи, но кой да дойде на неговото място ? Ако ще идва по-калпав и от него, то нека той да си седи. :P

Само се чудя, като и той самият знае, че от него нищо не зависи, а е една кукла, защо само си отваря устата, та наистина ни кара да се чувстваме като в сатиричен куклен театър ?
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот REVOLUTION » 21 Апр 2009, 09:50

GeorgiKERELOV написа:Този главен секратар да си ходи, но кой да дойде на неговото място ? Ако ще идва по-калпав и от него, то нека той да си седи. :P

Само се чудя, като и той самият знае, че от него нищо не зависи, а е една кукла, защо само си отваря устата, та наистина ни кара да се чувстваме като в сатиричен куклен театър ?


Е какво , той да не е последният мохикант в МВР?Със сигурност ще се намери някой по-добър от него.Поне ,надявам се ,няма да дрънка глупости.Спа , като бяла мечка няколко години , все едно през това време нямаше отвличания , сега медиите го събудиха и почна да лее законодателни предложения.Сега очаквам и нови такива , разбира се най-добре структурни-да се обособи специално звено в МВР , ДАНС , Прокуратура , съд , Конституционен съд , за ефективна борба с отвличанията.Да премине прокуратурата на подчинение на президента.Да може председателя на НС да разледва и много , много други страхотни промени.
Последна промяна REVOLUTION на 21 Апр 2009, 09:55, променена общо 2 пъти
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот miriam » 21 Апр 2009, 09:51

да вземе да се криминализира пострадването от престъпление и подаването на жалба- да пострадаш от престъпление това е престъпна небрежност, или небрежна самонадеяност ,след което се харчат държавни пари за осигуряване на възмездие.
с подаването на жалба се принуждават държавните органи да ни тичат по задника.
и те така, щеше да е смешно, ако не беше много много тъжно....
miriam
Потребител
 
Мнения: 577
Регистриран на: 30 Апр 2007, 08:17

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот portokal » 21 Апр 2009, 13:06

да вземе да се криминализира пострадването от престъпление

И аз това щях да предложа. :oops:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот ykovachev » 21 Апр 2009, 13:30

Абсолютно съм съгласен с вас, колеги.
Последна промяна ykovachev на 31 Авг 2010, 16:31, променена общо 1 път
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот popo45 » 21 Апр 2009, 20:01

Не само предаването на откуп а воденето на преговори и подобни гимнастики.

Ако това се приеме отвличането ще се обезмисли. Кой ще тръгне да отвлича като знае че близките на отвлечения ще бъдат под един вид домашен арест и няма да могат да контактуват с похитителите, за откуп и пари да не говорим.

Плащането на откуп е предателство спрямо всички останали. Финансират се терористи които влагат парите в още по-цветущи дейности и т.н.
Да не мислите че като вземат парите лягат и лежат и гледат кабелна.....аха...замислят други гадости......по невидими за медиите
popo45
Потребител
 
Мнения: 118
Регистриран на: 31 Яну 2009, 22:29

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот miriam » 21 Апр 2009, 20:12

Не само предаването на откуп а воденето на преговори и подобни гимнастики.



колега, вие сериозно ли? ами дай да сложиме близките на отвлечените с мярка "задържани под стража"-чиста работа , гарантирано няма да извършват предателство, няма да се размятват по кърищата и кръстопътищата с по две чанти пари , няма да теглят от банки средства , няма да преговарят с похитители /като че ли това е тяхна работа , а не на спецове от службите/, ...въобще да изхвърлим бебето заедно с мръсната вода?!

и това всичкото, щото да могат да продължат да спят спящите красавици необезпокоявани....
щото те са спали и когато отнличаните субекти са незаконно забогатявали ,нали-другата модерна тема на злобните коментари по форумите. Демек , нека си плащат крадците на пари за животите , нека им така. Чакай бе , този като е крал парите с приватизации и гимнастики под чий благосклонен поглед се случваше това? МВР не знаеше ли? Ами прокуратурата?! Е , щом не са го ошляпали Киров да речем през крадливите пръсти , значи е читав и годен и е бизнесмен , а не перач. Щом ти си го оставил неосъден , значи тва е годен редовен данъкоплатец и като го отвлекат няма да абдикираш и да си драпаш кайсите покрай патрулките докато предават откупа , следите ли ми мисълта?!
Колкото повече не ги разкриват , толкова повече се генерират условия за нови отвличания. Колкото повече нови отвличания има-толкова повече ще пада прага на икономическите параметри и заможност на пострадалите.Колкото повече изтича информация от където не трябва, толкова повече ще се озлобява обществото срещу полицията, а ведно с обществото и близките на отвлечените ще действат в името на това да изпълнят условията и да приберат роднината с уши и пръсти , наместо да сътрудничат на мвр и да издънят всичко от прекомерна наивност че някой щял да ги защитял...
и от там сме вече в параграф 22 -омагьосан кръг
Според Вас как може той да бъде разкъсан?!
miriam
Потребител
 
Мнения: 577
Регистриран на: 30 Апр 2007, 08:17

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот popo45 » 21 Апр 2009, 20:23

Мен защо не дойде някой да ме отвлече......
защото нямам пари

Няма ли пари, няма отвличане.

еееее....бандити винаги ще има, просто ще се насочат към други дейности.
popo45
Потребител
 
Мнения: 118
Регистриран на: 31 Яну 2009, 22:29

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот miriam » 21 Апр 2009, 20:27

това е идиотска логика, простете за директното мнение;
вие може да сте без пари по три причини:
-все още сте муха без история и не сте ги спечелил
-нямате качества да печелите пари
-спечелили сте и сте ги загубили
но така или иначе не вярвам да смятате , че е по добре да си стар грозен болен и беден , отколкото млад здрав богат и красив? :mrgreen:
всички да стоят скъсани и клошари , че никой да не им посяга да ги краде отвлича и т.н.
ох ох...млъквам по темата че запалих :P
miriam
Потребител
 
Мнения: 577
Регистриран на: 30 Апр 2007, 08:17

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот popo45 » 21 Апр 2009, 20:48

ееее....Мириам

Дайте по сериозно.

Младо момче, не се занимава с отвличания, или с други дейности за бързо забогатяване, няма богати родители, подлъгва момите за без пари и така....
Да, нямам качества да правя пари. Темата не е за мен....оставете това.


Нормално е да се отвличат богати, но пак казвам...няма ли пари, няма отвличане.
Но се иска малко воля за такива закони.
popo45
Потребител
 
Мнения: 118
Регистриран на: 31 Яну 2009, 22:29

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот ivan_lawyer » 21 Апр 2009, 21:01

Челните редици и в средновековният бой и в настоящата съдебно-криминална сага са рискови - така, че без жертви няма да мине.

Но аз си мисля (понеже съм хем Иван, хем съм си грозноват), ако ми се случи на мен това - как бих реагирал.

Паследният ми разговор със странна особа някаква (снобь някакъв) започна така:

- Добър ден - представи ми се непознатия - Търся адвокат Иван К.
- Аз съм, да, кажете - започнах любезно аз.
- Колега, обажда Ви се адвокат Еди-кой-си.
- Да, кажете - като считах, че има някакво предложение за спогодба.
- Искам да Ви предупредя, че ... - започна непознатият със заплашителен тон.

Веднага му треснах телефона - всъщност изключих мобифона.

След пет секунди пак - тиро-риро - пак същия номер - пак му треснах телефона.

Най-накрая се усети въпросния господин и започна с правилното:
- Искам да помоля ... и т.н. някаква объркана история, че един вид, съдията бил техен, пък те били обидени, че аз съм ги обидил, че съдията бил техен. С две думи - да си оттегля някакви писмени писания.

При което му отговорих:
- Застреляйте ме, не се боя от смъртта - само тогава ще се съглася.

Тука вече хората започнаха да ръкопляскат, а едни работници от "Паркинги и гаражи" направо ми правиха "Венсеремос" с юмруци.

Човека се наака обилно при тези директни думи.

Все пак проявих разум и се съгласих, даже се извиних и т.н., все пак бях пресолил преди време работата.

Но иначе - всеки трябва да плати поне по една пара, да даде някакъв кръвен данък дори, за да се преборим овреме с ламята, наречена престъпност, иначе си е трудна работа по-късно.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот miriam » 25 Апр 2009, 11:56

Колега док 03 , защо бъркате нещата по този начин?!
как може да сравнявате откуп и подкуп, единственото общо между тях е че едни пари отиват от един в друг джоб.
Да проследим разликите обаче , те са същствени:
1.При подкуп, ти, ако си подкупващия отиваш и даваш едни пари на един служител /обичайно държавен , или притежаващ власт-административна съдебна и етз./, защото този с властта с мълчаливо неглежиране или директно подканяне те е накарал да се досетиш и разбереш , че не платиш ли твоята няма да стане , няма да пхолучиш лиценз , условна присъда наместо реална , парична гаранция наместо задържане , ще ти обложат камиона с реални мита, наместо да те пишат че вкарваш резервни части -т.е.ти даваш парата , щото насреща е държавата и администрацията. Ти си в мнима , или неизбежна , или нам каква си отбрана на интересите си, щото към момента друг изход ти не виждаш /забележи , ти не виждаш , а не че по принцип няма друг изход/.
2.Какво става при откупа?!При откупа ти вече си на колене , ножа е ударил в кокала. Може да са ти задигнали колата и да си вземеш застраховката и чудо големо , обаче може да са ти отвлекли детето. И сега настава кеча. ти ако си нормален и към сегашните реалии на полицията няма да разчиташ-залозите са най милото , огромни залози и непрежалима загуба , ако нещата се издънят. Т.е. вече не говорим дали ще вземеш лиценз , или дали ще излезеш от ареста/ временни блага/ а говорим за човешки животи и то на нещо , дето най ще те заболи-баща , майка , дете , съпруг. Ееееее, питам те аз , какво прави обикновения човек в такива случаи ?! следва обичайната практика , оглежда се , ходи при други отвлечени и върнати , събира инфо , говори с разни ченгета извън официалните контакти , събира пари , вие врат и плаща.
Подкупът е възможност , а откупът-принуда от гледна точка на "пострадалите" от държавното и административното безхаберие .

От къде на къде ще го прогласим него, притиснатия до стената и полудял от тревога човек за престъпник , да ми отговориш?
Ми то много лесно , той първо данъкоплатец да издържа 60000 полицаи , а после като осъзнае техната безсмисленост е ПРИНУДЕН да се спасява сам. Та , ето защо на мириям никой не и е бастисал паролата.
miriam
Потребител
 
Мнения: 577
Регистриран на: 30 Апр 2007, 08:17

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот fani_i » 25 Апр 2009, 12:29

Предложената мярка изразява чисто и неприкрито безсилие, както и заявка/индиция, че и занапред безсилието ще е налице.
В последните години законодателството ни изобилства от подобни норми в други сфери (най-вече административно и отчасти гр. право), които поради невъзможност(нежелание) и безсилие на компетентните органи да изпълнят вменените им задължения, принуждават гражданите да носят последиците от чужди неправомерни действия или бездействия, както и да не ползват определени административни услуги, ако не са платили еди какво си, нямащо връзка с въпросната отказана адм. услуга. Вече не прави впечатление подобна нормотворческа политика.
В конкретния случай обаче прехвърлянето на тази тенденция в наказателноправни отношения е потресаващо.
Да не говорим, че дори и да се стигне до това безумие, криминализирането на предаването на откуп не би спряло никой близък, ако това е единствения начин да спаси отвлечения. Другия начин/липсата му/ вече го видяхме.
fani_i
Потребител
 
Мнения: 562
Регистриран на: 11 Яну 2009, 09:52

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот kpavlova » 25 Апр 2009, 13:26

Има резон условията за успешно "похищаване" да се сведат до минимум. Ако няма кой да плати, защото е забранено да се плаща, ако няма как да плати , защото парите са запорирани, ако няма коя крим.издънка да спомага всячески срещу дребни суми при полузнание, защото санкциите заслужават размисъл...
Като законод.послание- и на мене като на Фани - ми звучи : до там са докарани нещата , че ще наказваме без оглед на раса ,пол занятие.... виновност.За да пресечем деянията, не подбираме вече средствата :oops: Животът, целостта, "правото да си се върнеш вкъщи ", няма как" да струват" по-малко от успешното разобличаване на виновните.А това е от двете страни на везната.Плащането пречи на разкриването, плащането дава шанс за оцеляване.
Напълно подкрепям Мириам в логиката- жертвата не подлежи на наказателно преследване :) .Ще се превърне в нещо като квази необходимо съучастие.
Прилича на мярка без практ.смисъл.Освен силата на закона като писано слово :) Задължавам те под страх от НО да съдействаш при разкриването, но като рискуваш живот.
да внесем някаква обективност:
1. идеята за поправката не е на българското МВР, май я преписваме от държави с повече опит- не чак като в "Мъж под прицел", по -близо до нас- в Европа, ако не се лъжа - в частност, от Италия.В комплект с други мерки, сама по себе си ако е, е смешно.
2.текстът, дето се предлага в целия му вид е да се наказва даването на откуп, ако попречи на разследването или на разкриването на престъплението ....беше , не помня :oops: .Което е специален състав на лично укривателство.Лично укривателство има и сега- спомагане да се избегне или осуети преследване.Няма пълна идентичност
Задържането на заложник е довършено с поставянето на условие.По начало е в идеална съвкупност с изнудване - на предаващия откупа.
3.такъв текст ще остане на хартиен носител, просто ще го има в закона .. следва да е стимул да се информира МВР с всичките му рискове на това информиране.В закон ще пише, че тайното предаването на пари се наказва.
До там.
Оттук нататък, даващия откуп не формира свободна воля, а е поставен в условие, близко до крайната необходимост да действа така...
ако отвличането остане в тайна, и даването ще остане в тайна.
Ако престъплението бъде разкрито по неведоми пътища , но даването на откупа е попречило на разкриването по някакъв начин, вероятно във всички случаи ще е налице основание, което да изключи общ.опасност.
Не може да те уплаши и възпре текст от НК,преди умишлено да го престъпиш, когато в главата ти има една мисъл- можеш да си видиш детето в чувал.Или никога вече .
така че това ще е просто текст- да пази страх, отколкото текст с реална приложимост.Кому е нужен тогава такъв текст- за пълнота :oops:
Поне се надявам такава да е мисълта :oops: друго ми е безумно :?
Идеята, че откупът при всяко отвличане е "рестото", което жертвата дължи на др. основание...да я оставим тая версия като недоказана, ведно с презумпцията за престъпност на всяко богатство . :oops:
и отвличащите, и отвлечените са от една и съща страна - страната на парите.

Мисля, че стоят на различни страни, доколкото парите са срещу живот.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот Гост » 26 Апр 2009, 02:24

:) Всъщност, главният прокурор коментира идеята за криминализиране даването на откуп при отвличане, по единствено правилния начин, доколкото си спомням:"Защо да обсъждаме глупости?"
Гост
 

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот GeorgiKERELOV » 26 Апр 2009, 16:15

"Защо да обсъждаме глупости?" - много интересен въпрос. Това означава ли, че човекът, който ги ръси, е глупак ? Ако да, причината да обсъждаме глупостите е очевидна: той е първият милиционер на България, а не последният. :D
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот error » 26 Апр 2009, 16:58

popo45 написа:Нормално е да се отвличат богати, но пак казвам...няма ли пари, няма отвличане.


Въпрос І - Какво му е нормалното?
Въпрос ІІ - Какво значи "богат"?

За моите "комшии" от Факултето и 1000 лв. са много пари. Да не говорим, че е очевидно, че роднините на повечето от нас без усилие могат да съберат 10-20000 лв. за 2 дни. И с предлаганото криминализиране, спокойствието на похитителите е гарантирано. Както и това на полицията.
Аватар
error
Потребител
 
Мнения: 458
Регистриран на: 20 Окт 2004, 16:01

Re: Да се криминализира предаването на откуп !

Мнениеот ivan_lawyer » 26 Апр 2009, 17:27

Предложението е по повод една визита на магистрата от Италия - името му няма значение, но същият е разбил наркокомуната в Италия, тоест мафията, като е действал в продължение на години.

Мафия в смисъла на отвличане, насилствена проституция и рекет, при нас не е имало - частично между двете световни войни е имало разбойничество, а относно проституцията - тя си е в реда на нещата, поне при демократичните (примерно буржоазни, както ни учеха навремето).

Мафия и в Италия не е имало - по времето на Дучето - на Мусолини. Разбира се, тогава не е имало и много други неща.

Това не е корелация (така ли беше думата) - диктатура - липса на мафия.

Възможно е теоретично да ограничим мафията до рамките на отделни тайфи, банди и т.н.

Смисълът е при преговори с похитителите, да се запази дистанция - ние нямаме право на парите, дайте ни време.

Както ни учи опита от различните военни и т.н. стратегии - времето е ключов фактор.

Никой няма ресурса да поддържа отвлечен човек повече от два месеца, но и близките нямат нерви да издържат, сигурно.

Явно в Италия действа.

Трябва екшън план, няколко жертви са в рамките на нормалното - такава е житейската статистика.

Например отвлеченото дете в Италия е потресаващ пример - как са го душили и са го хвърлили в сярна киселина и т.н.

Сложна задача, сами се насадихме.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Следваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron