начало
Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора

СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИЗИ И СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ/ВЕЩИ ЛИЦА/

Дискусии и предложения по проекти за закони


Re: СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИЗИ И СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ/ВЕЩИ ЛИЦА/

Мнениеот doc03 » 10 Юни 2015, 22:49

expertyt написа:... но има винаги приЗНАЦИ, и ако сме в състояние да ги разчетем ...

:!:

:)

....
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИЗИ И СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ/ВЕЩИ ЛИЦА/

Мнениеот expertyt » 12 Юни 2015, 21:44

Doc 3,
Ако си експерт- вещо лице из някоя област, стиска ли ти да се откажеш, макар и временно. Аз вече твърдо съм решил за срок от една година да го направя, може и за винаги. А ти?
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Re: СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИЗИ И СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ/ВЕЩИ ЛИЦА/

Мнениеот expertyt » 04 Юли 2015, 00:35

Новата наредба от днес е факт и е озаглавена-НАРЕДБА № 2 от 29 юни 2015 г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица.
извадка от проекта:
"Чл. 21. При явяване на вещо лице и отлагане на делото по независещи от него причини на същото, освен разходите се заплаща и възнаграждение в размер не по – малко от 20 лв."
извадка от вече влязлятя в сила НАРЕДБА № 2 от 29 юни 2015 г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица:
"Чл. 20....
(2) Пътни, дневни и квартирни пари се заплащат за всяко явяване на вещото лице пред органа, назначил експертизата, или пред органа, който го е призовал.
Чл. 21. (1) ...
(2) При явяване на вещото лице пред съда по изготвена в досъдебната фаза на наказателния процес експертиза не се дължат други плащания освен посочените в чл. 20, ал 2."
Извадка от НПК:
"Разпит на вещо лице
Чл. 282. (1) На вещото лице се поставят въпроси, след като се прочете заключението му.
(2) Въпросите се задават по реда, установен в чл. 277, ал. 3 и 4.
(3) Разпит на вещото лице може да не се проведе, ако то не се яви и страните са съгласни с това."
Прилагането на посочените разпоредби от нарадбата и НПК в този си вид са само във вреда на вещите лица, още по- голяма ще бъде тя, когато заключението е дълго и се задават въпроси, които изискват по- дълги отговори.Според мен, това е съществен недостатък в наредбата. Има и други, но ми се струва за неразумно да ги посочвам.Оценката ми за наредбата е: Нов пореден "бисер" на нормотворчеството в БГ Родината ни. Не намирам смисъл повече да пиша по тази тема и без това няма никакъв интерес. След 11 години отново сме в изходната точка от която тръгнахме през 2004 г. с първата наредба. Аз отворих темата и моля, админа да я затвори.
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Re: СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИЗИ И СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ/ВЕЩИ ЛИЦА/

Мнениеот doc03 » 04 Юли 2015, 16:02

Извинявай за закъснението. Пропуснал съм те.
На предния въпрос - Не.
Пояснявам - експертната дейност в качеството на вещо лице представлява почти 75% от длъжностната ми характеристика, и ако спра (откажа) просто ще ме уволнят дисциплинарно, което в момента не ми е избор.
Иначе си прав за себе си, особено ако имаш алтернатива.

А и доста неща би трябвало да се ревизират, според мен, защото нещата не вървят, ама ХИЧ не вървят.
Не, не бих се отказал. Поне за сега - не.
А ако изляза на "свободния" пазар, надали ще ме ангажират... често. Знаеш, че "топ" адвокатурата има лоби в съдилищата, а аз съм голяма гад, не цепя басма на никого, и съм доста серт в изказа си, особено когато ме питат глупости, та не бих бил угоден ... :-)
Така или иначе, и в момента, често ме разчекват в СЗ, както защитници, така и прокурори, а и без това повечето от експертизите, които са в моята област, са в досъдебната фаза. В съдебната работят динозаври някакви, които са толкова в час, че ... не ми се говори.
Хайде, успех!
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИЗИ И СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ/ВЕЩИ ЛИЦА/

Мнениеот expertyt » 08 Юли 2015, 17:30

Вчера, направих решителнато стъпка, която замислих. Подадох заявление за отписване от съответния списък на вещите лица и чувстввам облекчиние от стореното от мен. От пет години съм пенсионер. От страна на "мнооооого социалната" държава имам пет, поредни години недоплащане на пенсията до пълния й размер, включително и след последното увеличение. Като упражняващ "свободна професия- вещо лице към съда" имам задължението да плащам здравна осигуровки, за които не винаги имама постъпления да плащам. За сега ще се въздаръжа да кредитирам, авансово, със скромната си пенсия и високволифициран труд тежката и мудна съдебна власт, в която развалата(корупцията) придобива застрашителни размери. Като казвам развалата(корупцията) имам пред вид не само вземането на подкупи, то не се вижда, а се усеща по някакъв начин. Вдимо е нарушението на общо приетата етика и незпазването на трудовите зъдалжения. Бил съм свидетел, как мвагстрати, в съдебно заседание" крещят към обвиняеми, свидетели или вещи лица. Бил съм свидетел как магистрати(тки) и съдебни служители бяха превърнали работното си място в модно ревю, изпробвайки дрехи аксесоари от пътуващ търговец. Бил съм свидетел на системни закъснения от магистрат за първото й поред за деня дела. Чул съм със собствените си уши от прокурор "съдебното заседание не се състоя, защото за днес съдията се успала и била забравила, че има насрочено заседание". Чувал съм отговор от от деловодители "не можем да ти предоставм делото, защото е у съдията, а тя днес не е работа". дДа не пропусна и враждебното отношение(в последно време по- често) от процесуални представители на страни, които не са удовлетворени от заключението ми(ни). Чао! Пожелавам успех на онези, които искат да преборят вятърните мелници.
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Re: СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИЗИ И СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ/ВЕЩИ ЛИЦА/

Мнениеот expertyt » 08 Юли 2015, 22:02

След малка редакция.
Вчера, направих решителната стъпка, която замислих. Подадох заявление за отписване от съответния списък на вещите лица и чувствам облекчиние от стореното от мен. От пет години съм пенсионер. От страна на "мнооооого социалната" държава имам пет, поредни години недоплащане на пенсията до пълния й размер, включително и след последното увеличение. Като упражняващ "свободна професия- вещо лице към съда" имам задължението да плащам здравни осигуровки, за които не винаги имам постъпления за това. За сега ще се въздъръжа да кредитирам, авансово, със скромната си пенсия и високволифициран труд тежката и мудна съдебна власт, в която развалата(корупцията) придобива застрашителни размери. Като казвам развалата(корупцията) имам пред вид не само вземането на подкупи, последното не се вижда, а се усеща по някакъв начин и има признаци, по които може да предполага, че има такова деяние. Видимо е нарушението на общо приетата етика и неспазването на трудовите зъдалжения. Бил съм свидетел, как магистрати, в съдебно заседание" крещят към подсъдими, свидетели или вещи лица. Бил съм свидетел как магистрати(тки) и съдебни служителки бяха превърнали работното си място в модно ревю, изпробвайки дрехи аксесоари от пътуващ търговец. Бил съм свидетел на системни закъснения от магистрат за първите й поред за деня дела. Чул съм със собствените си уши от прокурор -"...съдебното заседание не се състоя, защото за днес съдията се успала и била забравила, че има насрочено заседание...". Чувал съм отговор от от деловодители "не можем да ти предоставим делото, защото е у съдията, а тя днес не е работа, взела го е вкъщи". Да не пропусна и враждебното отношение(в последно време по- често) от процесуални представители на страни, които не са удовлетворени от заключението ми(ни). Чао! Пожелавам успех на онези, които искат да преборят вятърните мелници.
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Re: СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИЗИ И СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ/ВЕЩИ ЛИЦА/

Мнениеот doc03 » 09 Юли 2015, 00:58

:roll:
Казваш ... пенсионер си ...
Добре де, не свикна ли толкова време с враждебното отношение?
В съдебните дела има ищец и ответник (обвиняем). И дори правосъдието да възтържествува, и дори последното да е ръка за ръка със справедливостта, все ще има една недоволна страна. Последното означава злоба, подмятания, обиди, клевети, и пр., срещу теб, при това в съдебната зала. А съдията не чува, прокурорът се е разсеял, и той не чува ... а ти не можеш да отвърнеш подобаващо, защото си никой ... Това ли те втрещява? Че това е така от ... от винаги. Там има само трима правоимащи - съдия, прокурор, и страните ... Останалите са трето качество. Тази истина едва сега ли я прозираш? :roll:
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИЗИ И СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ/ВЕЩИ ЛИЦА/

Мнениеот expertyt » 09 Юли 2015, 22:22

"Тази истина едва сега ли я прозираш? "
Отдавна съм я прозрял тази истина, но сега я отбелязвам като детайл от общата картина и към карактеристиките, които изреждаш като "злоба, подмятания, обиди, клевети," ще добавя и невежество-общо и професионално. Моите лични схващания са, че възможностите за избор са винаги най- малко две, че и повече. Напр.- "Я моем да копам, моем и да не копам"; "Я моем да копам сега, моем да копам и утре". За сега подадох заявление за отписване, на следващата година по същото време мога да подам заявление за вписване, при което най- много би ме забавило издаването на разрешение за достъп до класифицирана информация, тъй като настоящото изтича през м. януари следващата година. За да не скъсам съвсем със занаята, възнамерявам да се заема с издаването на някоя книжка от сферата на криминалистиката. За 32 години(вкл. и пенсионерските) съм натрупал богат професионален опит, който бих искал да споделя, без да очаквам кой- знае кава изгода от това. Но по- голямата част от времето си ще отделя на подобряване обновяване на жизнената среда. Казано с други думи имам нужда от почивка, като се занимавам с други приятни и полезни дейности.
Аз си пожелаем нормотроците да променят процесуалните законите, така че за нас вещите лица баланса между задалжения, правата и отговорности да бъде по- добър, а също така законите да се прилагат с разум.
Пожелай си го и ти doc03!
Пожелайте си го вие, уважаеми сънародници, които искрено желаете да има всестранни и полозтворни преобразования в правосъдието!
:D
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Re: СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИЗИ И СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ/ВЕЩИ ЛИЦА/

Мнениеот doc03 » 10 Юли 2015, 00:26

expertyt написа:...Аз си пожелаем нормотроците да променят процесуалните закони...

Няма да ги променят.
Не им изнася всичко да е стройно, регламентирано и да не подлежи на коментар и тълкуване. Така нещата са най-лесно манипулируеми.
Изнася им нещата да са в хаос. А хаосът, знаеш, е основният ред на вселената. И на властта.
В частност - на съдебната.
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИЗИ И СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ/ВЕЩИ ЛИЦА/

Мнениеот wess_ » 07 Авг 2015, 18:54

Здравейте.
Покрай новата наредба (която не е чак толкова различна от предишните) се зачетох в дискусията.
Не зная откъде да я захващам, че много са неуредените неща.
1. Например издаването на карта за ВЛ. Доколкото си спомням го има в наредбата от 2008 г. А нашият ОС все още не смята за необходимо да издава такива карти. А и са прави, че никъде не е публикуван "образец".
Аз съм ВЛ от 15 години и имам около 500 СТЕ (90% от тях през последните 5-6 год.). Почти при всички извършвам огледи и правя снимки, като в много случаи това е свързано с влизане в нечий имот. Успявам да се справя с показване на лична карта, но трябва много да обяснявам на хората. А и всеки може да си покаже личната карта и да твърди каквото си иска. В някои фирми и учреждения също е по-добре да ги респектираш със служебен документ отколкото да им се обясняваш (в местното ел. разпределително дружество, за да предоставят информация искат удостоверение, че съм ВЛ по конкретното дело или протокол от С.З. с поставените задачи).
2. По отношение на квалификацията, включването в списъците и назначаването няма прецизни критерии. Дори за образователна степен не се споменава. Съдиите са достатъчно интелигентни да преценят кой как си върши работата, но при разследващите полицаи май критериите са други.
3. Възнагражденията. По принцип ВЛ има възможността да си поиска справедливо по негова преценка възнаграждение като го докарва чрез броя часове и добавките за сложност или спешност. Ако не се е престарал, обикновено съдията определя окончателния размер по справката-декларация. Само, че когато трябва да се внесе разликата м/у депозита и окончателния размер възникват проблеми. Не винаги задължената страна е коректна и се налага да губим време за проверки в деловодството, писане на молби и т. н. А когато в протокола от С. З. не е записано кой, в какъв срок, каква сума трябва да внесе - край (имам такива случаи). Чудя се как някои съдии определят първоначален депозит от порядъка на 60-70 лева. Явно смятат, че експертизата може да бъде качествено изготвена за 12 часа (1,5 работни дни).
Досегашното 5 лева на час беше от 2008 г., т. е. непроменено 7 години. В началото може да е било приемливо, но според мен за кратко. И като отчислим 25-26% за осигуровки и данъци остават около 3,70 лева нетно за отработен час.
Сега малко увеличиха сумата, но пък така направиха, че да ни е по-сложно. Получават се некръгли суми със стотинки. Сега ще следим и размера на МРЗ. И без това много от нас, които не могат да си позволят счетоводители са принудени да четат данъчни и осигурителни закони, кодекси, наредби, правила, сами да си попълват многобройните декларации, осигурителни книжки и др. документи и да висят на опашки в НАП и в НОИ.
Смятам, че като самоосигуряващи се лица сме ощетени. Къде ни е платеният годишен отпуск? Ако не си работил 12 месеца в годината няма да имаш пълен стаж и никой няма да ти даде заплата докато си на почивка (ако имаш възможност за такава).
Някой може да каже, че имаме привилегията сами да сме си началници. Да, бил съм на трудов договор и сега ми е добре без некоректен работодател, който да ме използва, а също и без колеги интриганти или натегачи. Но не мога да кажа, че ми е лесно. Често се налага да работя през почивни и празнични дни, до късно през нощта. Сам трябва да разрешавам различни проблеми, които ми спъват работата и губят време. Не се оплаквам, но искам да имаме по-добри условия да си вършим работата.
wess_
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Юли 2009, 08:38

Re: СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИЗИ И СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ/ВЕЩИ ЛИЦА/

Мнениеот expertyt » 18 Авг 2015, 23:35

Не се коркай wess_ имаш възможности за избор- да останеш в този бизнес и да стискаш зъби, заради всичките неуредици или да го напуснеш и да си потърсиш късмета в друга дейност. Решението е твое. Само един детайл от наредбата говори красноречиво, за това как от ВСС се стараят да не се охарчат, защото ще трябват пари за бонуси в края на бюджетната година:
"Чл. 20....
(2) Пътни, дневни и квартирни пари се заплащат за всяко явяване на вещото лице пред органа, назначил експертизата, или пред органа, който го е призовал."
Тази разпоредба липсваше във втоия вариант на проекта и се появи след публикуването му за становища от заинтересованите страни.
Аз направих своя избор, подадох си молба за отписване, към която приложих и картата си за вещото лице. Ще се завърна тогава, когато условията за упражняване на дейността значително се подобрят.
И сега от стореното от мен се чувствам :D .
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Re: СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИЗИ И СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ/ВЕЩИ ЛИЦА/

Мнениеот expertyt » 21 Авг 2015, 23:16

Корекция
Не се коркай wess_ имаш възможности за избор- да останеш в този бизнес и да стискаш зъби, заради всичките неуредици или да го напуснеш и да си потърсиш късмета в друга дейност. Решението е твое. Само един детайл от наредбата говори красноречиво, за това как от ВСС се стараят да не се охарчат, защото ще трябват пари за бонуси в края на бюджетната година:
„Чл. 20 ал. 2. При явяване на вещото лице пред съда по изготвена в досъдебната фаза на наказателния процес експертиза не се дължат други плащания освен посочените в чл. 20, ал 2.”
Тази разпоредба липсваше във втоия вариант на проекта и се появи след публикуването му за становища от заинтересованите страни.
Аз направих своя избор, подадох си молба за отписване, към която приложих и картата си за вещото лице. Ще се завърна тогава, когато условията за упражняване на дейността значително се подобрят.
И сега от стореното от мен се чувствам :D
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Re: СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИЗИ И СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ/ВЕЩИ ЛИЦА/

Мнениеот ivanoviv » 25 Авг 2015, 14:01

Аз също съм се отказал и не смятам да подновявам, докато не се промени системата.А дали е бизнес за по -малки населени места е друга работа, не ми се говори.Искам да обърна внимание,че и МВР не винаги е наясно как да съдейства или да съдейства изобщо на ВЛ.Иванов
ivanoviv
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Авг 2015, 13:41

Re: СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИЗИ И СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ/ВЕЩИ ЛИЦА/

Мнениеот lyubomir_pg » 12 Дек 2016, 20:36

Уважаеми колеги,
Търпим последствията от лошата регулация на съдебната експертиза, но истината е, че в средите на вещите лица все още никой не е проявил интерес от сериозен анализ на дейността - чакаме някой друг да направи нещата хубави за нас.
Фундаментален е въпросът дали съдебната експертиза следва да е част от съдебната система, или да се самоорганизира извън нея. За информация - например СИЕ и ССчЕ до 1998 г. са били организирани от друга институция - Министерството на финансите.
Друго съществено е дали съдебната експертиза е доставка на услуга (каквото решение има на ЕСПЧ) или е трудова повинност. Последното, макар и в неявен вид, е концепцията на родното ни правосъдие. Има го и в теоретичните разработки на акад. Стефан Павлов. Но в такъв случай на вещите лица следва да се заплаща не само възнаграждение, но и обезщетение - за задължителното прекъсване на обичайния работен процес, организиран бизнес и изобщо на други ангажименти. Така е в Австрийското законодателство.
Замислете се защо Адвокатурата е записана като самоорганизираща се дейност в Конституцията, макар и съвсем нелогично, в раздел Съдебна власт.
В допълнение, за ваша информация, правосъдието ни третира съдебната експертиза като доказателствен способ, което е крайно плиткоумно. Вещото лице, както ви е известно, не само събира данни и разсъждава върху тях, но и формулира заключение, така както правят адвокатите, а също и съдиите в съдебния процес, т.е. тя е доказателствено средство, признаването на което има множество последици. Такова тълкование има на Върховния ни съд още от 1900 г. (№ 37/1900 г.)
И т.н.
С две думи, колеги, нямаме критична маса от концептуално мислещи разумни хора, макар и да сме добри професионалисти.
lyubomir_pg
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Юни 2015, 18:44

Re: СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИЗИ И СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ/ВЕЩИ ЛИЦА/

Мнениеот expertyt » 11 Дек 2017, 00:07

Изминаха повече от две години, откакто подадох молба за отписване от списъка на вещите лица при СГС, но все още получавам призовки по различни дела в качеството си на вещо лице и всеки път да обяснявам, че съм напуснал занаята. А, да си призная нямам никакво желание да го упражнявам при съществуващите условия. Това, за което разказвам е показателно за равнището на уредбата и функциониането на съдебната власт относно дейноста на вещите лиица. Ако добавя още някоя черна краска, то общата картина няма да стане по- черна, за това спирам до тук.
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Re: СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИЗИ И СЪДЕБНИ ЕКСПЕРТИ/ВЕЩИ ЛИЦА/

Мнениеот p_dyan » 03 Фев 2019, 11:20

Какво се оплаквате бе експерти. Всичко си е наред, само задачи да има. И парата не е малко. Сега, че нямало служебни карти, че по-3-4 пъти трябва да се ходи до съда (за малките градове не е проблем). Това не са проблеми.
А въпросният експерт, дето много говори, как деловодителките били се увличали по мода, как съдията закъснявал - човече, не гледай в канчето на другите, няма място за сравнение. Въобще за пенсионери се е утрепало, допълват си пенсията, че дори излизат над пенсията. Айде успех.
p_dyan
Потребител
 
Мнения: 484
Регистриран на: 09 Мар 2008, 23:37

Предишна

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron