начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Плоският данък

Дискусии и предложения по проекти за закони


Плоският данък

Мнениеот cvetana » 31 Юли 2007, 10:49

Какво мислите по въпроса, колеги?
Моето мнение:
1. Отнема ни се възможността да се осигуряваме по - добре, като с тези пари сега искат да пълнят бюджета си. Като че ли няма други възможности и нямат бюджетен излишък... И като че ли пенсиите не трябва да се плащат от социалните фондове, а от държавния бюджет... Какво е това?!
2. Няма да има нормативно признати разходи, тоест ние трябва да плащаме 10% и върху наема на кантори (а защо не и върху самите ни социални осигуровки - както е тръгнало дали и те ще бъдат признати за разходи)и т.н.?!!! И защо тогава въобще въведоха данъчно облекчение за децата тази година, а сега на практика ще го премахнат? Какви са тия дивотии изобщо?! Аз бих и попитала:"А разрешавате ли ни да дишаме?"

Целта била да се привлекат/задържат инвеститори... Което е добре, но да се докара обикновения човек до просешка тояга заради това... И то точно от соц правителство...
Аз се наслушах напоследък откъде ли не как инвеститорите бягали от БГ понеже трябвало вече да плащат по - големи заплати на работниците си тук и се изнасяли в Тайланд и т.н., където заплатите са едва ли не по 1$ на месец... Изглежда целта на управляващите е да докарат населението до някакви такива доходи, за да рахатуваме с крупни инвеститори... Каква социална грижа... И без това държавата е абдикирала отдавна от грижата за гражданите си, сега и това... Като не може да се справя, да ни остави възможността с по някой лев отгоре да се справяме сами...
cvetana
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 31 Юли 2006, 10:18

Мнениеот portokal » 31 Юли 2007, 11:10

Ами аз нищо не мисля, т.е. мисля, че по принцип е добре, обаче с две важни изключения.
По-неизгодно ще е за хората със заплати докъм 400 лв., ако отпадне необлагаемият минимум, защото за тях данъкът ще се вдигне.
От отпадането на признатите разходи също губят тези, които се ползват от тях. Аз всъщност не виждам кое налага премахването им - освен да е с цел да се изчислява по-лесно, друга причина не виждам. :roll:
Тия неща ако могат някак да се "уредят", другото е супер.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот black » 31 Юли 2007, 11:15

Другарите ще ни закопаят тотално! В мен напират едни мили, мили думи за техните роднини от женски пол, но полза от това няма! Скапана история и това е!
black
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 21 Юни 2005, 09:39

Мнениеот fixxxer » 31 Юли 2007, 11:22

Портокал, как може да си сложиш долу да ти излиза тази тъпотия, изръсена от онзи гаден и прост КЮРД! Това е унизително и за самата тебе!! :o
fixxxer
Потребител
 
Мнения: 306
Регистриран на: 04 Апр 2007, 16:34

Мнениеот portokal » 31 Юли 2007, 11:45

Сакън, не обиждай този заслужил човек! :D

Точно защото е тъпотия, затова съм го сложила. До момента най-голямата му умност (за която аз съм чула) май беше: "Ако моят син буркан е НАЙ-ГОЛЕМИЯТ проблем на държавата, ще го махна", но той непрекъснато твори.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот cvetana » 31 Юли 2007, 11:54

fixxxer, по - скоро портокал провокира хора като мен с думите на Стоичков, само че има една основна разлика - аз отдавна не се питам какво ми е дала на мен България, а какво ще ми остави от това, което аз сама съм си заработила (за да си плащам сама за нормално здраве или примерно за учебници на децата ми, понеже няма кой друг).
И изобщо, тази социална партия чии интереси защитава с този закон? На най - богатите, които очевидно имат силно лоби там, и това не е тайна за никого. Този закон прави факта още по - прозрачен.
През 90-те един американски инвеститор от български произод добре им го беше казал:"Вие кат сте лъвове, как ще се храните като избиете целия дребен дивеч?"
Последна промяна cvetana на 31 Юли 2007, 11:58, променена общо 1 път
cvetana
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 31 Юли 2006, 10:18

Мнениеот prnedev » 31 Юли 2007, 11:56

"Законът е за облагане на доходите, а не на разходите. Вероятно става дума за заместване на нормативно спуснатите разходи с доказване на реални разноски. Ако идеята е всеки да си води счетоводство и да доказва истински разходи, вместо да се приспадат еднакви проценти на калпак в определени категории свободни професии, аз я приветствам,"

Емил Хърсев

P.S. Гледай ти, и в този форум се проявява на моменти левскарщина :lol:
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот cvetana » 31 Юли 2007, 12:03

Ок, разходи лесно се доказват, но какво печели администрацията със затрупване с още бумащина? Нали една от целите е да бъде по - просто изчисляването и налагането на данъка? Така поне казват :)
cvetana
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 31 Юли 2006, 10:18

Мнениеот prnedev » 31 Юли 2007, 12:10

Просто има данъчна конкуренция - Сърбия - 12%, Македония ще я намали следващата година на 10%, а Черна гора планира намаление до 9% след 2 години. Албания въвежда 10% плосък данък от 1 януари 2008 - при това този данък се отнася както за корпоративния и подоходния данък, така и за осигурителните вноски на работодателите.

Та за момента, само при албанците ще е по-изгодно да се влагат пари, от гледна точка на чуждестранни лица. Именно за това пищят швабите и франсетата. За момента ние се борим с румънците, кой ще привлече повече пари, поне докато Западните Балкани не влязат в Евросъюза.

Незнам дали имате поглед, но доста гръцки фирми взеха да се появяват тук. Разбира се, отново е въпрос на сметки, защото в Гърция например необлагаемия доход е 12 000 евро на година.
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот cvetana » 31 Юли 2007, 12:25

Разбира се, и покрай тези важни макроикономически цели обикновения човек умира. Французина и гръка обаче - не. Техните държави не го позволяват. Там с добрите заплати и добрия стандарт на живот се привличат и по - добре квалифицирани кадри, произвежда се по - качествен продукт и т.н. и т.н. Тука какво ще ми пищят от липса на кадри и на нормално работещи хора? Какъв е стимула да работиш? За да пиеш една студена чаша въздух?

Май най - добре е българина да работи за по едно евро на месец, така па съвсем ше дойдат инвестиции, вервйте ми!
Никой, дори и най - богатите хора в България обаче нямат полза тази страна да се обезлюди, лумпенизира и циганизира в дългосрочен (и даже не чак толкова дългосрочен) план (поради обедняването на обикновения българин). А това се случва и ще продължава да се случва. С този процес се намалява материалната и дори чисто физическата сигурност на обитателите на тази страна, в дългосрочен план става несигурна и непривлекателна за живеене и инвестиране... Нали ще си говорим за голямата, цялостната картина и за дългосрочни планове?
cvetana
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 31 Юли 2006, 10:18

Мнениеот legenora » 31 Юли 2007, 12:39

Fixxxer не обиждай кюрдите като ги сравняваш с тоя барбулатор Стоичков.За него важи с пълна сила “Пази боже сляпо да прогледа”.А иначе от простотията му аз спечелих някой лев.Обзаложих се с 3 заслепени цесекари , още щом разбрах , че е отишъл в .Селта , че отбора ще изпадне в Секунда.Сега търся мищурии пак.Що тоя катил ще го изтраят максимум до края на 1 полусезон и ще го изпъдят………….ОБЗАЛАГАМ СЕ…..
legenora
Потребител
 
Мнения: 115
Регистриран на: 25 Сеп 2006, 16:33

Мнениеот portokal » 31 Юли 2007, 13:24

Какво е барбулатор? :lol:

А иначе Кучето като футболист си беше много талантлив. Като футболист си е ОК, ненапразно спечели и такава известност. Проблемът е, че е хем самовлюбен, хем проЗ - дето вика един мой колега - със З накрая.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот razli4na » 31 Юли 2007, 13:32

prnedev, а какво ще кажете за облагането на свободните професии, каквато е тази на адвоката. Ще се запази ли приспадането на 30%, както беше досега- съмнявам се. Вероятно точно там ще ни ударят и от 01. 01. 2008г. ще се видим с по- голям налог от досегашния.
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Мнениеот monahiniata » 31 Юли 2007, 13:41

razli4na,
моля те, недей и ти като законотворците - нормативно признатите разходи все още са 35 % :lol:
monahiniata
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 05 Окт 2006, 10:59
Местоположение: София

Мнениеот kagepe » 31 Юли 2007, 14:06

Чух, че предлагат да се облага доходът при източника. Какво означава това? Аз получавам възнаграждение за оказана правна помощ от лицето Х. Клиентът трябва да внесе 10% от МОЕТО възнаграждение в бюджета, а аз ще получа 90% от договореното възнаграждение. Така ли?
Какво означават думите: "Няма да има нормативно признати разходи"? Няма да приспадаме 35% от приходите си като разход.
Ще водим ли счетоводство? Ще се признават ли изобщо някакви разходи?
Ние ли да си носим въженцето? :evil:
kagepe
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 19 Фев 2007, 18:55

Мнениеот cvetana » 31 Юли 2007, 14:08

именно, различна, доколкото изчислих грубо (не съм мн добра в сметките, проверете и вие), при 10 000 доход на година с нормативно признатите разходи (35%) и с признатите разходи за социални и здравни осигуровки досега се плащаха около 600 лв, а сега ако е без тези разходи ще се плащат 1000 лв данък.
cvetana
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 31 Юли 2006, 10:18

Мнениеот prnedev » 31 Юли 2007, 14:13

razli4na написа:prnedev, а какво ще кажете за облагането на свободните професии, каквато е тази на адвоката. Ще се запази ли приспадането на 30%, както беше досега- съмнявам се. Вероятно точно там ще ни ударят и от 01. 01. 2008г. ще се видим с по- голям налог от досегашния.


Доколкото се чува, ще ги примахнат тези необходимо присъщи разходи, а ще трябва да се доказват ефективно направените разходи. Един вид ще се наложи да правите сметки и да събирате фактури и други такива разходни документи. Да дам един пример -

В момента ако изкарвате на месец официално 1000 лв, по сегашния начин ви се облагат 650 лв (умишлено не смятам осигуровките, за да е по-лесно),

Същевременно, ако предположим, че с тези 1000 лв плащате за офис 150 евро (300 лв), телефон и консумативи около 50 лв (1000 - (300+50)) - 650 лв

при сегашната информация, доколкото я има, каква излиза сметката .

за момента месечен данък - 99 лв (87 лв + 24% на горницата над 600 лв)

догодина 10% данък - 65 лв

Разбира се, това са много груби сметки, защото много неща не са ясни.

А за вашия бизнес - спокойно ще можете да си приспадате разни разходи - да кажем компютри, защо не заплата за секретарка и т.н., като тези разходи до момента не ви се признаваха, а ви казваха - имате право само на 35%
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот portokal » 31 Юли 2007, 14:14

Да изчакаме да видим какво ще измислят все пак.
Но може наистина да въведат облагане с приспадане на доказаните разходи, а не на нормативно признати. Голямо събиране на бумаги и пресмятане ще падне. А може би и голямо ревизиране и непризнаване на този или онзи разход от страна на НАП, кой знае... :wink: Последното (засега) го казвам само на шега.

Чух, че предлагат да се облага доходът при източника. Какво означава това? Аз получавам възнаграждение за оказана правна помощ от лицето Х. Клиентът трябва да внесе 10% от МОЕТО възнаграждение в бюджета, а аз ще получа 90% от договореното възнаграждение. Така ли?

Да, това е облагане при източника - когато платецът ти удържа данъка и го внася.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот cvetana » 31 Юли 2007, 14:17

И изобщо, аз се чудя на постинга на портокал. Какво значи "който ползва нормативно признатите разходи"? Кой от нас не ги ползва? Може би само този, който не подава данъчна декларация?
И какво са те? Разходи за кантора, за транспорт, телефон и т.н. нормални разходи за да може всеки нормален адвокат да си изкарва хляба... Досега държавата ни предлагаше възможност да дишаме...
cvetana
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 31 Юли 2006, 10:18

Мнениеот portokal » 31 Юли 2007, 14:19

Това значи - който получава само заплата или доходи от търговска дейност. Например.
Има и такива хора все пак. 8)

И какво са те? Разходи за кантора, за транспорт, телефон и т.н. нормални разходи за да може всеки нормален адвокат да си изкарва хляба... Досега държавата ни предлагаше възможност да дишаме...

Ми такова биха били и реалните разходи, само че ще се доказват с документи. :wink:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Следваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron