начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Плоският данък

Дискусии и предложения по проекти за закони


Мнениеот cvetana » 31 Юли 2007, 14:35

Съжалявам, портокал, мислех че сте адвокат, не следя форума особено.
Ето и моите сметки как излязоха - просто и ясно за данъка:

10 000 доход на година, записан в данъчната декларация.
От тях 35% се изваждат (не се облагат) - 3500 лв.
Социални и здравни осигуровки за годината - грубо 1500 лв, също не се облагат
Значи общо 5000 (3500 +1500) не се облагат, изваждат се от сметката.

Остават 5000 които се облагат
Те се облагат със 168 лв +22% за горницата над 3000 лв (тоест горницата в нашия случай е 2000 лв)
168 + 440 (22% от 2000) = 608 лв данък досега

А отсега - лесно, грубо и просто - 10% от 10000 са 1000 лв данък

Ако някъде съм сбъркала в числата, моля поправете ме.

Другият ни вариант е сега да изчисляваме разходи, като събираме и представяме купища бумаги за всеки разход.
И накрая най - добре ще са пак най - богатите от гилдията - с многото секретарки и разходи.
Ето защо и не вярвам адвокатурата да ревне за този данък, така както стана за ДДС - то.
cvetana
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 31 Юли 2006, 10:18

Мнениеот cvetana » 31 Юли 2007, 14:37

Между другото, не знам някой частен търговец да не подава данъчна декларация и държавата да не е сложила ръка върху доходите му с един или друг данък, независимо какъв вид търговец е.
cvetana
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 31 Юли 2006, 10:18

Мнениеот portokal » 31 Юли 2007, 14:44

Подават, разбира се. Но нямат нормативно признати разходи - това имах предвид. Приспадат само документално доказаните, или пък плащат патентен данък.
А между другото може би може (не знам доколко ще е лесно) ефективните разходи да се докарат и до повече от 35%, така че като не се брои бумащината, промяната да е за добро (поне за тия със секретарките :oops: ). Макар че бумащината и затрудненията също не са без значение.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот cvetana » 31 Юли 2007, 14:44

Освен това, аз сега научавам, че е трябвало евентуално да си пазя документите за разходите през текущата година, а тя половината мина. Как ще стане приспадането на разходи тогава и как ще ги докажа в пълния им размер? Ма за тва аз да му мисля, нали?
cvetana
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 31 Юли 2006, 10:18

Мнениеот portokal » 31 Юли 2007, 14:47

Ако законът влезе в сила от догодина, това ще значи, че данъкът по него за 2008 ще се плаща по-догодина, а документи за разходите ще се пазят от 2008. :wink:
Последна промяна portokal на 31 Юли 2007, 14:50, променена общо 1 път
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот prnedev » 31 Юли 2007, 14:50

cvetana написа:Освен това, аз сега научавам, че е трябвало евентуално да си пазя документите за разходите през текущата година, а тя половината мина. Как ще стане приспадането на разходи тогава и как ще ги докажа в пълния им размер? Ма за тва аз да му мисля, нали?


Ама че постинг... извинявайте, юрист ли сте? Та още няма законопроект, вие говорите за приет закон!!!
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот cvetana » 31 Юли 2007, 14:51

ахм, да, успокоих се. :)
cvetana
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 31 Юли 2006, 10:18

Мнениеот cvetana » 31 Юли 2007, 14:51

Няма сила, която да спре този закон. Той е в интерес на богатите.
Може да има само някои промени от предварително изнесеното, отнасящи се до разходите примерно, за да се успокои населението и да се тушира натиска от някои страни (не много силни) - напр. синдикатите.
cvetana
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 31 Юли 2006, 10:18

Мнениеот hebigatsu » 31 Юли 2007, 15:01

8) А защо да не е в интерес и на "бедните"?

Ако вас ви е устройвал досега варианта с 35% нормативно признати резходи, нищо че реално разходите ви са примерно 55%, то мен никога не ми е допадало съществуващото положение.
Вярно е, че от тази законодателна гимнастика пак ще намажат основно счетоводителите. :wink: :lol: :lol: :lol:
обективната истина е тази,........ която може да се докаже в съдебната зала :) :) :)
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

Мнениеот prnedev » 31 Юли 2007, 15:05

hebigatsu написа:Вярно е, че от тази законодателна гимнастика пак ще намажат основно счетоводителите. :wink: :lol: :lol: :lol:


Да си призная, наистина се надявам да се понамаже :lol: , но си мисля, че и юристите ще понамажат, малко по-късно... когато трябва да се доказва дали еди кои си разходи са направени "по дейността" :D

В края на краищата ще видим какъв ще е контрола, пък тогава да ги правим сметките
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот tankovbg » 31 Юли 2007, 16:09

Едни точни сметки на доходите ми (свободна професия) за 2006 показват, че ако се премахнат нормативно признатите разходи 35%, то с плоския данък 10 % ДОД ще е долу горе същият, но чувствително скачат ДОО и здравно.
При данните които имам ще бъда ударен с над 18% обща данъчна и осигурителна тежест спрямо 2006 год.
Та сметката на управниците е да запушат пробойните в пенсионната система и здравеопазването, абсолютен политически подход, и това ще стане в навечерието на парламентарните избори.
Само че да се замислят как ще решат проблема с разходите на тези хора, защото не може да има такъв прецедент хората със свободни професии да нямат признати разходи, това противоречи на икономическите правила, няма такъв субект да реализира приходи без да има разходи. Ако пък решат да са документално доказуеми ще настане поредния хаос.
Или ще ликвидират свободните професии в сегашната им форма.
Да поживеем ще видим (превод от руски).
tankovbg
Потребител
 
Мнения: 209
Регистриран на: 16 Мар 2006, 20:40

Мнениеот prnedev » 31 Юли 2007, 16:36

Да, за чистите граждански договори осигуряването скача.
Хм, дори се замислих и за друго - ако се окаже вярна приказката, че няма да има необлагаем минимум, няма да се изненадам да вдигнат минималната заплата примерно на 250 лв, от които 25 лв да отиват в бюджета.
По този начин ще отрежат възможността да се "плаща по граждански договори" под годишния необлагаем доход на пенсионери и безработни - практика достатъчно популярна у нас, когато настъпи декември, януари и трябва да се мисли годишния данъчен резултат.
Интересното е, че има такава практика в някои от американските щати - Пенсилвания, Илинойс и т.н., но там си е съвсем друга работа.
А за разходите определено ще има решение. Аз лично смятам, че ще се облагат свободните професии като еднолични търговци, като документацията ще е по-опростена.
Иначе точно юридическото съсловие ще се озъби, че няма равнопоставеност между различните форми на бизнес
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Предишна

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron