начало
Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право

ИЗМЕНЕНИЯТА НА ЗДДФЛ, подготвяни от МС

Дискусии и предложения по проекти за закони


ИЗМЕНЕНИЯТА НА ЗДДФЛ, подготвяни от МС

Мнениеот rts » 31 Юли 2007, 10:45

Колеги, призовавам Ви да изразите мнението си относно подготвяните изменения от МС на данъчното облагане на физическите лица, според които:
1. ще отпадне необлагаемия минимум (за тази година 2400 лв.);
2. няма да има признати разходи за дейността - касаещи свободните професии и други;
3. ще отпаднат облекченията за деца (приспадането на определени суми от дохода преди данъчното облагане).

Лично аз считам, че с това си решение МС преля чашата на търпението на българина. Господа министрите забравиха, че държавата не е холдинг, а политическа организация на хората, които живеят на една територия, забравиха, че според Конституцията ни България е СОЦИАЛНА държава, т.е. най-висшата ценност е човекът (а не бизнеса), забравиха, че когато се коват законите и техните изменения не трябва да се допуска дискиминация и несправедливо отношение. Забравиха, че държавата трябва да полага специални грижи за децата.В случая, финансовото положение на лицата с високи доходи се подобрява, но положението на лицата с ниски и средни доходи (каквито са повечето от нас) недопустимо се ВЛОШАВА. Семейства, които и без това трудно "връзваха двата края" вече ще са изправени пред безизходица. На нечувана дискриминация са подложени милиони български граждани !Господа министри, ние не сме роби, не сме се родили, за да попълваме държавната хазна, ние имаме човешки права и родителски задължения. Първото ми задължение като родител е да издържам децата си и себи си. Като вземате от парите, с които досега съм покривала мимално неоходимите разходи за семейството и децата си, лишавате децата ми от елементарни неща. Това ли е цената, на която трябва да се попълни бюджета ?! Нима не можахте да измислите нещо по-справедливо ?! Считам, че необлагаемият минимум трябва да остане, защото преди да издържа държавата, всеки е длъжен първо да издържа децата си и себе си. Трябва да останат и нормативно признатите разходи за свободните професии, защото няма икономическа дейност без разходи за дейността. Трябва да има данъчни облекчения за деца, дори считам, че тези, които са в сила в момента са символични -с около 30 лв. на месец не може да се издържа дете. Считам, че от дохода преди данъчното облагане трябва да се приспадат всеки месец по 200 лева на човек от семейството. При сегашното положение всеки родител предоставя безлихвен кредит на държавата, докато тя благоволи да му върне недължимо платения данък (данъчното облекчение за децата се ползва чак на следващата година). Аргумента ми е следния: държавата е преценила, че семейство с доход под 200 лв. на човек трябва да се подпомага с детски помощи, следователно това е минималната сума за издръжка на всеки от нас, което ще рече, че от сумата за минимална издръжка не бива да се взема (данък), защото тя ще стане още по-малка. Категорично при данъчното облагане трябва да се прави съществена разлика между лице, което издържа само себе си и лице, което издържа дете или деца !
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Мнениеот monahiniata » 31 Юли 2007, 11:08

rts,
до сега никога не съм бил толкова съгласен с чуждо мнение!!!
Въпреки уникалния медиен шум, който се вдига тези дни, съм на мнение, че това ще бъде тотален шок за хората с ниски и средни доходи, а най-ощетени ще са истински работещите на минималната работна заплата. От тях ще се взимат 18лв., което ще е поредната гавра с тяхното мизерно заплащане (да не говорим че по този начин нетно получената сума ще бъде под минимума от 180лв.)
На следващо място са многодетните семейства с 3 и повече деца. Не стига че държавата тотално е абдикирала от социалната си функция, ами сега ще отнеме и данъчното облекчение за децат.
В този случай аз предлагам всички български законотворци (депутати де-путатки) сами да поемат върху себе си бремето на отрицателния прираст на населението и да започнат масово да се репродуцират по между си докато го направят положителен.
p.s.: От началото на януари 2007г. в Германия за всяко новородено дете се заплаща на майката 25 000 евро при условие, че в следващите 2 години тя лично ще се грижи за отглеждането на детето си
monahiniata
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 05 Окт 2006, 10:59
Местоположение: София

Мнениеот prnedev » 31 Юли 2007, 11:27

Абе видяхте ли някъде проектозакон? Нека първо видим, а после да го говорим.
Колкото до необлагаемия минимум, няма да отпадне. Във всяка държава с плосък данък има такъв необлагаем минимум. Разликата е в облагането над необлагаемия минимум. По-скоро е вероятно да се вдигне този необлагаем минимум до някакво ниво, а над него да се прибира десятъка.
Та поживем, увидем.

Най-вероятно ще отпаднат необходимо присъщите разходи, което ще ви причини малко неудобство с документацията, но това не е чак толкова голяма болка за умиране. Доколкото ви познавам съсловието, дори това ви е изгодно (да се облагате като едноличен търговец). Трудно можете да ме убедите, че издръжката на бизнеса ви се събира в 35% разходи.

Та най-вероятно ще е нещо подобен на естонския "Закон о подоходном налоге", като надявам се, да е още по-опростен, в смисъл няма да има различни данъчни ставки за доходи от труд, от наеми и т.н.

Та нека да почакаме и да видим. Дори ще ми е интересно дали ще бъде един подоходен закон или отново ще ги разделят на ЗДДФЛ и ЗКПО.
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот ianeva » 31 Юли 2007, 11:27

Призовахте ни да изразим мнение и го изразяваме!
Съгласна съм с Вас и другия колега по отношение на две неща:
- не трябва да отпада необлагаемия минимум - тук всъщност държавата изцяло абдикира от своите социални функции;
- не трябва да отпадат облекченията за деца - това че ще отпаднат /вероятно, защото още нищо не е гласувано като промяна/ не ме учудва, защото в това отношение българската държава след прехода практически никога не е имала каквито и да било социални /защитни, подпомагащи и т.н./ функции. В този ред на мисли, предложението за репродуциране на monahiniata тотално го отхвърлям, защото, съгласете се, трудно ще се отглеждат деца с вродени мозъчни деформации.
Иначе не съм против въвеждането на плосък данък, в размера, който се предлага.
Аватар
ianeva
Потребител
 
Мнения: 660
Регистриран на: 27 Май 2007, 17:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот Kenary » 31 Юли 2007, 16:10

Лично аз пък подкрепям изцяло този проектозакон, или по-скоро онова, което се изписа по вестниците и изприказва по телевизията. Действително все още нищо не се е появило черно на бяло, не се знае например размера и начина на изчисляване на здравните осигуровки, но въпреки това за мен това означава два пъти по-малък данък.
Разни хора, разни идеали... :D
Kenary
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 08 Юни 2007, 10:15
Местоположение: София

Мнениеот rts » 31 Юли 2007, 18:09

Недев, вярно е, че това е все още само проект на МС (защото не е внесен в народното събрание), но всичко, за което писах най-редовно го съобщават по радиото като решение на МС, което значи, че МС има явното намерение да внесе точно такъв законопроект. Ако почакаме и видим, може би ще е малко късно за обществена реакция !
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Мнениеот tatkobarba » 01 Авг 2007, 08:30

rts написа:Недев, вярно е, че това е все още само проект на МС (защото не е внесен в народното събрание), но всичко, за което писах най-редовно го съобщават по радиото като решение на МС, което значи, че МС има явното намерение да внесе точно такъв законопроект. Ако почакаме и видим, може би ще е малко късно за обществена реакция !


:D :D :D Винаги съм споделял тезата, че един юрист не трябва да гледа телевизия, да слуша радио и най-вече да чете преса......всичко това му пречи да бъде обективен, както е и в конкретния случай :D

"МС има явното намерение" ............"късно за обществена реакция" и др. подобни неща, уважаеми колега, са метаюридически 8) поради следните съображения:
1. МС може да има, а може и да няма явно или не толкова явно намерение да внесе такъв или онакъв законопроект. Правната страна на въпроса се изчерпва с това, че МС има законодателна инициатива.
2. Обществена реакция може да има при развито гражданско общество с институционализирани структури, които да защитават определени интереси и които структури обикновено се канят от властта за дискусии по отношение на предвиждани нормативни промени. Освен това обществена реакция може да има на нещо, което вече съществува в правния мир, а понастоящем няма такъв акт.

Всичко останало е квазиполитически и квазисиндикален популизъм:)
Хубав ден!
tatkobarba
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 11 Яну 2007, 17:54

Мнениеот rts » 02 Авг 2007, 15:42

Първо: Обществена реакция може да има на ВСЯКО СЪБИТИЕ като реален факт, а не само на официален юридически документ.
Второ: Превантивните мерки на обществената реакция имат за цел да предпазят управляващите от незаконосъобразни или антихуманни решения - нещо, което може да бъде предмет на всякакви обсъждания, включително и юридически.
Трето: това тук не е съд, та да чакаме настъпването на юридическия факт - внасяне на въпросния законопроект на МС в НС и приемането му от НС, за да се произнесем ! Още повече, че за внасянето на законопроект в НС може и да ни информират на време.
Накрая: ако дискусията не ви представлява интерес, просто не се включвайте - няма нужда от повече спам във форума. Не можете да забраните на хората да обсъждат какви нормативни капани им се залагат.
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Мнениеот monahiniata » 03 Авг 2007, 14:14

Kъм корифея на счетоводната наука (prnedev) и tatkobarbaron :D http://www.mediapool.bg/show/?storyid=130906&srcpos=1

ето една малка причина да се дискутират в публичното пространство бъдещите законодателни инициативи!
Докато бебето не заплаче, майката няма да му даде да суче :D :D :D
monahiniata
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 05 Окт 2006, 10:59
Местоположение: София

Мнениеот prnedev » 03 Авг 2007, 18:52

Недей бърза още. Нека почакаме.

Пламен Орешарски написа:„Нито данъкоплатците, които са в първите скали на облагане - в диапазона между 180 и 440 лева. Там ще компенсираме еднократно заплатите от 1 януари 2008. Нито част от свободните професии, при които ще въведем нормативно признати разходи в размери, които осигуряват еквивалентност на действащото облагане спрямо новото”,
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот tatkobarba » 03 Авг 2007, 21:02

monahiniata написа:Kъм корифея на счетоводната наука (prnedev) и tatkobarbaron :D http://www.mediapool.bg/show/?storyid=130906&srcpos=1

ето една малка причина да се дискутират в публичното пространство бъдещите законодателни инициативи!
Докато бебето не заплаче, майката няма да му даде да суче :D :D :D


И ти ли, пиле шарено, четеш журналистическите писания :lol: :lol: :lol: Цял трактат изнесох на тази тема, т.е. за юристите и медиите и кво - пак същото :lol: :lol: :lol:
tatkobarba
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 11 Яну 2007, 17:54

Мнениеот monahiniata » 04 Авг 2007, 09:44

Дали съм пиле, камо ли пък шарено, един Господ знае:), а относно трактата ти - ако ти си правоприемник на Върховния съд от преди 1998 година - прекланям главата си пред теб и о, прости ми че имах неблагоразумието да изразя личното си мнение :wink: .
Що се отнася до четенето, гледането и слушането на журналистически творения съм съгласен, че в днешно време са най-недостоверния източник на инфорация! Но пък хронологично погледнато те се появяват преди внасянето на законопроекти в НС, така че ПИЛЕТО ШАРЕНО предпочита да е в течение на предвижданите промени.
Нищо лично,ПИЛЕ ШАРЕНО, всеки има право на мнение, към което е апелирала авторката на темата. (между другото ти изрази ли такова по съществото на поставената тема или просто словоблудстваш, защото аз позиция по въпроса от твоя страна не прочетох?)
monahiniata
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 05 Окт 2006, 10:59
Местоположение: София

Мнениеот prnedev » 05 Авг 2007, 13:42

По принцип си права. Аз лично предпочитам да ги видя първо законопроектите в страницата на Министерство на финансите. Не е много хубаво да ги хваля, но от миналата година нещо хората се объркаха и там се появяват по-важните законопроекти преди да влязат в Парламента.
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: ИЗМЕНЕНИЯТА НА ЗДДФЛ, подготвяни от МС - чл.13

Мнениеот TonyL » 06 Авг 2007, 20:06

ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА
В сила от 01.01.2007 г.
Обн. ДВ. бр.95 от 24 Ноември 2006г.

Необлагаеми доходи
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
....
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;

Moже ли някой да разясни това "до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им" :roll:
TonyL
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Авг 2007, 20:01

Мнениеот rts » 07 Авг 2007, 17:54

От редакцията на цитираната разпоредба следва, че необлагаем е доходът от продажба или замяна на два недвижими имота, които не са селскостопански или горски, както и сделките със всички горски и сескостопански имоти, т.е. до два жилищни или вилни имоти не се облагат с данък върху доходите (тук възниква въпросът: земята и постройката в същата земя като един имот ли се тълкуват от данъчните или като два, защото по принцип това са отделни имоти, независимо, че може да са закупени в една сделка).
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Мнениеот tatkobarba » 12 Авг 2007, 07:34

monahiniata написа:Дали съм пиле, камо ли пък шарено, един Господ знае:), а относно трактата ти - ако ти си правоприемник на Върховния съд от преди 1998 година - прекланям главата си пред теб и о, прости ми че имах неблагоразумието да изразя личното си мнение :wink: .
Що се отнася до четенето, гледането и слушането на журналистически творения съм съгласен, че в днешно време са най-недостоверния източник на инфорация! Но пък хронологично погледнато те се появяват преди внасянето на законопроекти в НС, така че ПИЛЕТО ШАРЕНО предпочита да е в течение на предвижданите промени.
Нищо лично,ПИЛЕ ШАРЕНО, всеки има право на мнение, към което е апелирала авторката на темата. (между другото ти изрази ли такова по съществото на поставената тема или просто словоблудстваш, защото аз позиция по въпроса от твоя страна не прочетох?)


:) Интересно :) и оригинално :) Много те впечатли това ПИЛЕ ШАРЕНО изглежда :D :D :D
Не оспорвам правото на мнение на когото и да било. За мен въпросът е дали има потенциална възможност за промяна в резултат на изразяване на правото на мнение. Иначе си става една голяма мнение-продавница :D :D :D
А по същество - не съм упражнил субективното си право на мнение по съществото на поставената тема........не че ми харесва това, което творят титулярите на правото на законодателна инициатива, обаче едва ли бих им повлиял с мнението си във форума на lex.bg 8)
tatkobarba
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 11 Яну 2007, 17:54


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron