начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Нужен ли е НОВ ГПК или е по-добре да се промени действащия?!

Дискусии и предложения по проекти за закони


Нужен ли е НОВ ГПК или е по-добре да се промени действащия?!

ДА
23
38%
НЕ
38
62%
 
Общо гласове : 61

Мнениеот ignatius » 23 Яну 2008, 21:37

Karakochev написа:За мен проблемът е , че във ВКС и ВАС има твърде много нарциси, които се опияняват да поддържат личното си мнение.

Трябва да се създават единни практики, дори някой да трябва да се откажe от мнението си. Другото е гадаене при кого ще отиде делото , а не правораздаване !

Освен това всяка година трябва да се издава обзор на противоречивите решения и законодателят да действа по него. Така се прави в нормалните държави.

Ами,ВАС вече го прави.Ето за 2008г. има ново тълк.решение. Вижда се че е имало и съдии с особено мнение,но мнозинството побеждава.Сори.
Относно практиката за производства,които не стигат до ВКС виж и двете тълк. решения на ВКС от 2007г. Тенденцията ,мисля че, е ясна. Няма какво да се плашим.
На мен много ми харесват касац.основания по новия ГПК.Прекаленото влачене на делата по инстанциите е основен мотив на хората да се отказват от воденето им.
1.e4 Nf6
ignatius
Младши потребител
 
Мнения: 76
Регистриран на: 26 Юни 2006, 20:25

Мнениеот ignatius » 23 Яну 2008, 21:44

gery написа: Вече няма да може да обжалваме оценката на ДСИ или ЧСИ, отделно нямаме право на жалба и във връзка с процедурата по обявяването на публичната продан... та за какво говорим въобще? Мои познати ЧСИ и ДСИ са ужасени от измененията... Съжалявам ако писанията ми са малко хаотични и евентуално не особено прецизни, като имам повече време ще пиша пак...

Обжалването на оценката само забавя нещата.След като има наддаване, с оглед търсенето на имоти в момента,дори и тя да е занижена ,на публ.продан ще се стигне до пазарната й цена.
А и сега относно процедурата по обявяване на публ.продан нямаме право на жалба.Поне такава е практиката.
1.e4 Nf6
ignatius
Младши потребител
 
Мнения: 76
Регистриран на: 26 Юни 2006, 20:25

Мнениеот error » 25 Яну 2008, 16:11

Разбрах, че стартът на новия ГПК се отлага с една година. Това е добре.
Аватар
error
Потребител
 
Мнения: 458
Регистриран на: 20 Окт 2004, 16:01

Мнениеот REVOLUTION » 25 Яну 2008, 16:24

error написа:Разбрах, че стартът на новия ГПК се отлага с една година. Това е добре.



А , това пък откъде го измислихте колега? :shock: :shock: :shock:
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот portokal » 25 Яну 2008, 16:27

Едва ли е измислено, може би предстои да излезе в ДВ?
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот error » 25 Яну 2008, 16:29

REVOLUTION написа:
А , това пък откъде го измислихте колега? :shock: :shock: :shock:


Да не бързаме с квалификациите. Нека да изчакаме поне до другата седмица.
Аватар
error
Потребител
 
Мнения: 458
Регистриран на: 20 Окт 2004, 16:01

Мнениеот REVOLUTION » 25 Яну 2008, 16:32

Нямах намерение да Ви обидя!Ако съм го направил , моля за извинение , но днеска това е n-тия слух , които чувам.Ако са го отложили , значи НС е приел закон за изменение на ГПК , които съм проспал , така ли е , или просто сте дочули някаква информация?
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот error » 25 Яну 2008, 16:39

REVOLUTION написа:Нямах намерение да Ви обидя!Ако съм го направил , моля за извинение , но днеска това е n-тия слух , които чувам.Ако са го отложили , значи НС е приел закон за изменение на ГПК , които съм проспал , така ли е , или просто сте дочули някаква информация?


Няма обида. Приемам го като проява на импулсивност :P Данните ми са от 95% достоверен източник и са в смисъл "внесено е предложение за отлагане действието...", резултатът от което се очаква в рамките на няколко дни.
Аватар
error
Потребител
 
Мнения: 458
Регистриран на: 20 Окт 2004, 16:01

Мнениеот REVOLUTION » 25 Яну 2008, 16:59

Ок.Благодаря за информацията.Както се казва , ще поживеем , пък ще видим какво ще стане. :D
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот enigma » 25 Яну 2008, 18:43

Варно има проекто ЗИД, но още нищо не се знае. А и има 2 варианта - отлагането да е до 01.09.2008 или от 01.01.2009 г.
Meno Male! Scarpia.
enigma
Потребител
 
Мнения: 869
Регистриран на: 22 Дек 2005, 15:19

Мнениеот gudio » 25 Яну 2008, 18:50

enigma написа:Варно има проекто ЗИД, но още нищо не се знае. А и има 2 варианта - отлагането да е до 01.09.2008 или от 01.01.2009 г.

:lol: Логично - след като се изчерпи клиентелата на платените семинари по новия ГПК и позатихна този бизнес - сега като се отложи влизането му в сила, след време пак ще станат актуални... :wink:
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот Pink_Floyd » 26 Яну 2008, 10:32

Но най-неочаквано "избухна" нова "бомба" - внесен бил законопроект за изменение на все още невлезлия в сила ГПК относно родовата подсъдност на търговските дела - всички граждански и търговски (възникнали от обективни и субективни търговски сделки) спорове с размер на имуществения интерес до 50 000 лв. ще са подсъдни на РС. Приключенията продължават! Да му мислят районните съдии, явно отлагат действието на новия ГПК, за да могат да си подадат 6-месечното предизвестие по ЗСВ :wink: :twisted: А какво ли ще правят първоинстанционните окръжни съдии?! То извън София съвсем ще останат без работа! Въобще сисипаха и малкото останало разумно в ГПК. След това изменение ще последват и други, в зависимост от благоволението на определени професионални и корпоративни групи. А пък ако искате да се смеете през сълзи, четете стенограмите от заседанията на правната комисия в НС (не зная дали се нарича "правна" или "водеща", вече изгубих края на конституционното парламентарно право).
Pink_Floyd
Потребител
 
Мнения: 238
Регистриран на: 09 Яну 2008, 09:58

Мнениеот Karakochev » 26 Яну 2008, 17:19

Аз пък не мисля , че е разумно това , което е предвидено в новия ГПК - всички търговски дела - на окръжен съд; без оглед на интереса и вида на сделката .

Какво ли ще правят районните съдии ?:)
Karakochev
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 20 Дек 2007, 13:50

Мнениеот vanvan » 26 Яну 2008, 18:25

Не смятам,че отлагането на действието на новия ГПК има някакво значениеСега,след половин година или в началото на следващата ще бъдем изправени пред ГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ.
Моля, някой да разсее моето невежество относно касационното обжалване и ми обясни с думи прости-КОИ ВЪЗЗИВНИ РЕШЕНИЯ ПОДЛЕЖАТ на касационно обжалване и кой ще определи дали са от съществено материалноправно или процесуалноправно значени?
А ако може да включи в обясненията си и що е неприсъствено решение и има ли почва у нас,както и какво е това решение дето хем нямаш право да го обжалваш,хем можеш да заведеш нов иск посъщия повод,ще му бъда много благодарен.
vanvan
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 12 Сеп 2007, 13:13

Мнениеот Pink_Floyd » 26 Яну 2008, 19:04

Karakochev написа:Аз пък не мисля , че е разумно това , което е предвидено в новия ГПК - всички търговски дела - на окръжен съд; без оглед на интереса и вида на сделката .

Какво ли ще правят районните съдии ?:)


Да, това е поредното доказателство, че в Българи всеки се изказва за всичко друго, но и не за това, от което разбира! Ако не знаете, районните съдилища са основните съдилища в България! Знаете ли какво означава това? Но не и вездесъщи!!! Тази ирония не е в интерес на разума и правосъдието!
Последна промяна Pink_Floyd на 26 Яну 2008, 19:07, променена общо 3 пъти
Pink_Floyd
Потребител
 
Мнения: 238
Регистриран на: 09 Яну 2008, 09:58

Мнениеот Karakochev » 26 Яну 2008, 19:05

Никой не знае кое ще подлежи на касация.

Защо ли ? Много просто - на сайта на ВКС има 6-7 решения , а годишно се публикуват не повече от 200 решения на всички колегии.

Как да знаем дали има противоречива практика като нямаме възможност да четем решенията им ?????????

И питам, защо трябва да плащам предварителна държавна такса за касация след като шансът да ме отсвирят е огромен ????
Karakochev
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 20 Дек 2007, 13:50

Мнениеот ignatius » 27 Яну 2008, 20:21

enigma написа:Варно има проекто ЗИД, но още нищо не се знае. А и има 2 варианта - отлагането да е до 01.09.2008 или от 01.01.2009 г.

Типично за наш`те другари.Сигурно ше измътят трети или четвърти вариант.До последния момент трябва всчко да е несигурно, объркано и неясно, за да предизвикат в хората неприязън към промените. Сигурен съм че го правят нарочно. Ако пък е от некъдърност или неорганизираност,още по лошо за тях.
--------------------------------

Karakochev, нима не знаеш,че ВС има над 50 години практика? Не е ли достатъчно? Вярно е че в публикуваната практика не са разгледани всички възможни казуси, но затова и е сложена т.3 в чл.280,ал.1. Между другото в тоя член ще намериш кое подлежи на касация. А за държ.такса, въобще не се знае дали ще има такава по новия ГПК, колко ще е и кога ще се плаща.
1.e4 Nf6
ignatius
Младши потребител
 
Мнения: 76
Регистриран на: 26 Юни 2006, 20:25

Мнениеот enigma » 28 Яну 2008, 11:05

Доколкото знам, няма да се събира, докато не се приеме жалбата за допустима.
Meno Male! Scarpia.
enigma
Потребител
 
Мнения: 869
Регистриран на: 22 Дек 2005, 15:19

Мнениеот Karakochev » 28 Яну 2008, 19:00

ignatius написа:
enigma написа:Варно има проекто ЗИД, но още нищо не се знае. А и има 2 варианта - отлагането да е до 01.09.2008 или от 01.01.2009 г.

Типично за наш`те другари.Сигурно ше измътят трети или четвърти вариант.До последния момент трябва всчко да е несигурно, объркано и неясно, за да предизвикат в хората неприязън към промените. Сигурен съм че го правят нарочно. Ако пък е от некъдърност или неорганизираност,още по лошо за тях.
--------------------------------

Karakochev, нима не знаеш,че ВС има над 50 години практика? Не е ли достатъчно? Вярно е че в публикуваната практика не са разгледани всички възможни казуси, но затова и е сложена т.3 в чл.280,ал.1. Между другото в тоя член ще намериш кое подлежи на касация. А за държ.такса, въобще не се знае дали ще има такава по новия ГПК, колко ще е и кога ще се плаща.



Ако трябва да сме точни ВКС има над 100 години практика;))
Но с оглед касацията мен ме вълнува ТЕКУЩАТА практика, а не тая от 1922 г. Текущата практика не се публикува въпреки че е заложено във ЗСВ.

Какво да кажем за РАЗВИТИЕТО НА ПРАВОТО....;)))))
Karakochev
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 20 Дек 2007, 13:50

Мнениеот Karakochev » 28 Яну 2008, 19:02

:))) Не се знаело и дали ще има държавна такса.

А кога трябва да се прознае, няколко години след влизането в сила на закона може би ;))))))
Karakochev
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 20 Дек 2007, 13:50

ПредишнаСледваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron