начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Закон за отнемане на имуществото, натрупано по престъпен нач

Дискусии и предложения по проекти за закони


Re: Закон за отнемане на имуществото, натрупано по престъпен

Мнениеот Pyrvokursnik » 31 Окт 2002, 22:03

Napylno sym syglasen s teb, o6te pove4e 4e zakona meko kazano se razminava s tekstove na EKP - naprimer 4l.7 - nqma nakazanie bez zakon, ne moje da se predava opratna sila na nakazatelna razporedba. Predpolagam 4e prof.Petkanov moje da ubedi na6ite narodni predstaviteli, 4e tova ne e nakazatelna razporedba, no za sydiide v Evropejskiq syd ne sym tolkova siguren. Osven tova mnogo e verojatno zakona da protivore4i na tekstove ot 1-vij dopylnitelen protokol (za6titata na sobstvenostta), ili na drugi tekstove ot konvenciqta i protokolite kym neq.

Za tova 4e 6te protivore4i i na syotvetnite tekstove ot KRB, edva li ima kakvo da govorim...
Pyrvokursnik
 

Re: Закон за отнемане на имуществото, натрупано по престъпен

Мнениеот ********** » 01 Ное 2002, 16:33

Колега "Кларк Кент" до сега дъжвавния бюджет нееднократно е доказвал, че има странната сконност да се харчи най малко за социално онеправданите. Ако човек е извършил престъпление и е предвидено като санкция конфискация на имуществото (например в ХК) или е извършил админ. нарушение и санкцията е конфискация (напр. Закона за митниците), защо е необходим нов закон, който да постави началото на един лов на вещици. Проблем на Държавата е да докаже незаконната дейност и противоправния начин на придобиване на имуществото, а не хората да доказват, че имуществото им е придобито по законен начин.

Нали можете да направите аналогоята с презумпцията за невиновност или методите на "светата инквизиция" от средновековието ви се виждат по-привлекателни?

А когато се казва "такаова нещо има във всички бели страни", направо се изприщвам. И вие като юрист, би трябвало да вярвате на доказателства, а не на тиражираното по медиите, защото точно така се манипулира общественото мнение.

Най големите дикратори и главорези в човешката история са идвали на власт с идеята, че ще ограничат личните права на гражданите и ще въведат ред (разбирайте диктат). Така, че бъдете по внимателен при безотговорните си изказвания.
**********
 

Re: Закон за отнемане на имуществото, натрупано по престъпен

Мнениеот remo07 » 04 Ное 2002, 03:55

Уважаемо сладкогласно звънче,

Благодаря за топлите думи, така приятно обливащи мъжката ми суета! ;-)))) С удоволствие ще се запозная с Вас, надявайки се да не Ви разочаровам! / Понеже съм от село!/
Изключително съм горд, че бях един от първите отзовали се на сбирките в "Дивака". Разбира се, както си му е редът, на учредителната сбирка се издъних, но пък на втората имах огромното удоволствие да споделя бутилка вино и поднос вкусотии с многоуважаваните от мен Знайко, Хебигатсу и особено очарователната Феникс. За зла врага, така и не успях да дойда на следващите lex - срещи, но се заклевам, че на следващата обявена ще присъствувам, каквото и да ми струва това. А , причината да не присъствувам е същата, поради която и трудно намирам време за най-уважаваният от мен форум.

Уважаема SkarletOxara,

Както казах и по-горе, не крия своите съмнения, по отношение вероятността приемането на закон от такъв тип, да бъде блокирано от потенциални потърпевши с позиции в законодателният орган. Въпросът обаче, не опира само до имуществата които Вие имате предвид. Ще приведа два прости примера, за да бъда по-ясен и да дам рамо на колегата Кларк Кент, относно навременността и необходимостта от приемането на такъв закон:
- по какъв друг начин би могло да се посегне на имуществото на наркопласьори, чиито имена са общоизвестни, но редицата бушони преди тях не позволяват на закона да ги достигне?
- по какъв друг начин би могло да се посегне на имуществото на мощните ромски фамилии натрупали капитали от джебчииски кражби в чужбина, тънки измами с хидроизолации, нелегално изкупуване на черни и цветни метали, производство на ракии и уискита - всякакви / оригиналръ/ и пр. и пр.?
- по какъв друг начин би могло да се посегне на имуществото на нещастните сержанти - митничарчета / да не говорим за горките офицери /, 25-26 годишни магистратчета с две годишен стаж и автомобили за по 50 - 60 000лв., на ... О-па-а-а! Къде отидох аз - Ню Йорк гарата!?! Май примерите ми започнаха да стават много!
С две думи - ПАРА ЗА ПРИБИРАНЕ - МНОГО! Другото е въпрос на възможности и можене. Мисля, че се повтарям, но ще рискувам да го кажа - покойният българин Хайтов беше казал в едно от легендарните си произведения - "Едно е да искаш, друго е да можеш, пък трето и четвърто да го направиш!"

Уважаеми колега "звездев",

И аз съм черноглед песимист, ама Вашето не се трае!
Освен това си позволявате да се принизявате до някои случайно попаднали в този форум недорасляци, които си мислят, че щом са допуснати до втори или трети курс на някой ВУЗ им е разрешено да замърсяват с простотиите си публичното пространство!
То бива притеснения за неприкосновеността на частната собственост, бива, но като Ви чета умозаключенията, оставам с впечатлението, че ще Ви тресне някой инсулт от напъване! Последните Ви редове навяват на мисли, че се безпокоите извънредно много не толкова за идеята на проектозакона, като такава, а за бъдещето на собственото си имущество!
По въпроса за бюджета - когато приходната част на бюджета е осигурена / т.е. когато торбата със жълтици е пълна / - много е лесно да направиш разходната / т.е. да раздадеш достатъчно от жълтичките по всички пера/. Тогава и децата ни в детските градини ще са добре, и пенсионерите ни ще ходят на сафарита, и корупцията сред държавните служители ще бъде ограничена драстично и пр. розови сънища!
Примера с диктаторите и главорезите, говори, че вероятно сте чели "история на света" в понеделник сутринта, след неделен запой. Напротив колега! Всички са идвали на власт или като са си я отвоювали сами/ най-често/ или с обещания, коренно противоположни на цитираните от Вас! Колкото и да е глупав и инертен народа, никога няма да гласува за човек, който явно обещава да му ограничи правата и свободите, т.е. да го направи роб! Гласували са за такива, които са им обещавали хляб,свобода и просперитет. Друг е въпросът, че вместо свобода,равенство и братство са получили Робеспиер и Гилотен, вместо вурстчета,спагети и хилядолетен райх - Хитлер и Мусолини, вместо водка, мамаша и руска баня - Сталин и Берия, вместо Велика Персия - аятоллах Хомейни, вместо Велика Албания - Енвер Ходжа и така до безкрай ... За какво ли си мислят живите камикадзета на Бен Ладен и Шамил Басаев - дали за скотския живот в землянките заринати на майка си в природата, или за дванадесетте девственици, които ги очакват след смъртта им - обещани ни им от "пророците"?
Освен това, на Ваше място, не бих си позволил да квалифицирам някого, като "безотговорен", още по-малко, когато не го познавам. А, ако пък той защитава и социално справедлива кауза от типа - "да вземем парите от незаконно забогателите / забелязвате ли,че не казвам "престъпниците"/ и да ги раздадем на гражданите, то Вашата " свята и неприкосновена частна собственост" е кауза пердута!
САМО,ЧЕ ЗА ДА СЕ РЕАЛИЗИРА ТОЗИ ПРОЕКТОЗАКОН, ЩЕ НИ ТРЯБВА ПОНЕ ЕДИН РОБИН ХУД!!!
remo07
 

Re: Закон за отнемане на имуществото, натрупано по престъпен

Мнениеот Creedence » 05 Ное 2002, 00:49

То в България има ли фирма, която да е натрупала пари по законен начин. Всеки който се е опитал да го направи е фалирал. С тези данъци, с който се облагат. Защо като им трябват пари не почнат от митниците. Там все още всеки ден изтичат милиони които могат да влизат в хазната. И не ви ли се струва че сме тръгнали към монархия с тези им действия...
Creedence
 

Re: Закон за отнемане на имуществото, натрупано по престъпен

Мнениеот Clark Kent » 10 Ное 2002, 12:56

Браво на Remo07! Отново направо в целта ! Такъв Закон е необходим и действително заглавието, което са му избрали не е прецизно.Предполагам, че ще е налице сериозен политически натиск, който да попречи за приемането на такъв закон в обозримо бъдеще / по разбираеми причини, все пак първоначалното натрупване на капитала не е приключило, а то винаги е било на ръба на закона. Управляващите ще имат интерес от такъв тип законодателство едва когато са легални бизнесмени и трябва да пазят своята собственост от посегателствата на нови "играчи"/. Но аз отново се питам, защо до сега никой не работи по ЗСГ, който не е отменен в частта му за т.нар. "нетрудови доходи" !? Става дума за адвминистративна процедура, която е доста бърза и ефективна! Докато се чака новият закон не е ли по-добре да се ползват възможностите по настоящето законодателство? Прокуратурата спи ли или си затваря очите за този закон, по който начин толерира незаконно забогатяващите?! Впрочем горко настраната ни- видният юрист Бойко Борисов предлага законодателни промени! А не познава законите ни към момента! Не е ли той именно един от охранителите, които могат да се притесняват за имуществото си ? Това последното във връзка с изложеното от Remo07 за Хитлер, Мусолини и др. подобни.
Clark Kent
 

Re: Закон за отнемане на имуществото, натрупано по престъпен

Мнениеот Маева » 02 Апр 2003, 13:53

Много късно се включвам, но с особен интерес. Радвам се че в страната ни все още има мислещи хора, които освен всичко друго притежават и знания. Всички се сещата кого имам пред вид...
Маева
 

Re: Закон за отнемане на имуществото, натрупано по престъпен нач

Мнениеот kostadin.iordanov » 28 Ное 2009, 21:12

Гражданската конфискация е ефективен инструмент за борба с организираната престъпност и корупцията. Това коментира адвокат Йонко Грозев по проекта на Министерство на правосъдието за Закон за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество. По думите му такова законодателство е необходимо на българското правителство, но не е разумно да се предприемат нови подходи, неприлагани в ЕС.

Грозев каза още, че такива широки правомощия, каквито дава проектозакона, ще се приемат от Европейския съд като нарушаващи правото на собственост:

Йонко Грозев: „Причината за това е, че във всички европейски държави, в които има такова законодателство за гражданска конфискация, задължително предварително условие е доказване на престъпна дейност, от която произтича това имущество, а българският законопроект напълно изключва първата част и ответникът трябва да доказва законния произход на това имущество".

Според Грозев тази разлика от подхода на всички останали европейски държави ще бъде сериозна пречка за приемането на такова законодателство. Той каза още, че като цяло България няма достатъчно ефективна наказателна политика.:

Йонко Грозев: „Според мен основният проблем е в липсата на капацитет и мотивация в институциите да разследват и да доказват престъпление, и струва ми се, че натам трябва да са насочени усилията - в подобряване на ситуацията, а не към създаване на специални правомощия".

28 ноември 2009, Адвокат: България няма достатъчно ефективна наказателна политика
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=441898
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Предишна

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron