начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

дознатели

Дискусии и предложения по проекти за закони


Мнениеот bokacho » 20 Ное 2006, 13:36

gosho72 написа:Полицаите ще разследват без да са дознатели
Теодора Симова
2006-11-18 19:11

"Министърът на вътрешните работи да може да възлага разследващи функции на полицаи, без те да се назначени за дознатели. Това предлага МВР с промяна в Наказателно-процесуалния кодекс. Това ще бъде и стъпка за въвеждане на разследваща полиция, стана ясно по време на семинара на управляващата коалиция в Боровец.
Разследващи функции могат да се възложат на 10 000 служители на МВР. Дознателите вече да могат да инициират ползването на Специални разузнавателни средства, предлага още МВР."


Е,като ще разследва всеки,къде ще му излезе края.Има-няма юридическо образование,знания и подготовка-давай да разследва.Пък може ли,не може ли и до къде ще докара разследването не е важно.Нали за това са дознателите ? :roll:

Да се надяваме,че с това "възлагане" на разследването на 10 000 служители поне десетократно ще се увеличи работата,а от там и възнаграждението на адвокатите. :wink:

Тая държава няма да се оправи! Ми полиците да разследват защо да се търсят пари за заплати на дознатели, те полицаите ще съвместяват и разследването.
Аман от тъпотии!
bokacho
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 18 Ное 2006, 20:44
Местоположение: София

Мнениеот MAILIN » 20 Ное 2006, 17:06

Интересно как ще се справят с правната квалификация на престъпленията. Ама като знам колко са умни онези отгоре сигурно са си казали че затова има прокурори. Горките прокурори! Помня като бях на стаж в Районна прокуратура си мечтаех цял живот да пиша постановления и обвинителни актове. Вземаш дознанието и преписваш, какъв кеф!
MAILIN
Младши потребител
 
Мнения: 46
Регистриран на: 15 Окт 2006, 12:28

Мнениеот bogomil » 20 Ное 2006, 18:30

Колеги не знам защо се обявявате против това да се върне старото положение и да могат да извършват процесуално-следствени действия и криминалистите и районните инспектори.Аз го подкрепям на 100 процента,защото първо те ще поемат престъпленията срещу НИ с по-малка сложност-не виждам кой знае каква сложност да извършиш разпит на пострадал от кражба.От друга страна ще ни разтоварят значително работата.Преди промените в НПК на огледи срещу НИ ходеха само криминалистите/естествено ако не е сериозно престъпление/,а такива са сигурно половината произшествия.Системата работеше добре преди и няма да е нещо ново в което тепръва ще се навлиза.Ясно е че няма никога да увеличат само дознателските заплати,но поне така ще ни облекчат работата и ще ни остане повече време да се занимаваме с възложените ни дела.
bogomil
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 15 Ное 2006, 12:54

Мнениеот ludi » 20 Ное 2006, 19:55

Това което се предлага е едно от малкото умни неща ,който стават в последно време.Текста ще го приемат това е ясно,щом искаме да сме в Европа не може без разследваща полиция.Възниква обаче по-сериозният върпрос ,а именно по организацията на работа. Само до преди шест месеца положението беше точно такова -почти всички служители имаха право да разследват,но тогавага в доста РПУ-та нещата с делата не вървяха добре. Според мен идеята е не тези 10000 служители да водят дела ,а само да можем да им възлагаме да извършват различни действия по разследването и да могат да започват делата срещу НИ. Без да звучи като самохвалство ,но този метод на работа аз го налагах в продължение на няколко години-делата при дознателите ,но те работят в екип с ОР и РИ.За целта дознателите бяха разпределени на линеен и тереториален принцип и работеха с ограничен кръг ОР и РИ т.ст направихме екипи.Под контрола на дознателя и по негово разпореждане и указания какво точно да правят, тези служители извършваха голяма част от следствените действия.Резултатите който постигнахме бяха много добри-без просрочени дела, стигнеше ли се до извършител се събираха всички възможни доказателства и делата се изпращаха с мнение за съд. Служителите ,който участваха в разследването бяха доволни тъй като виждаха резултата от работата си. Лошото е ,че всичко беше разбито и трябва да градим отново. Аз като ,че ли нямам вече предишният ентусиазъм и огромно желание за работа,някой друг трябва да прави организацията.След доста години в МВР и почти седем като дознател бях върнат в първи клас - като длъжност и заплащане.Да са живи и здрави новите гл.дознатели да организират разследването.
ludi
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 25 Сеп 2005, 18:45

Мнениеот krakra » 20 Ное 2006, 23:04

Според вас, каква ще е е структурата на дознанието, т.е. на разследващата полиция. За главния дознател в ОДП разбрахме, но според класификатора на длъжностите главни и старши дознатели има и в РПУ-първа, втора и трета к-ия. Има ли изградена структура на дознанието в РПУ или някакви намерения в тая насока, чували ли сте нещо?
krakra
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 17 Окт 2006, 14:11

Мнениеот m_ilieva77 » 23 Ное 2006, 00:36

Може ли някой да ми каже дали в конкурса за "младши прокурор" има гражданскоправни казуси? Благодаря предварително!
m_ilieva77
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 08 Апр 2006, 18:37

Мнениеот Gabi1 » 25 Ное 2006, 16:02

Не мисля, че нещата не вървяха преди, когато и ОР можеха да извършват действия по разследването. Вървяха си и то добре. Мойто скромно мнение е, че сега по-трудно вървят. Няма практика по приложението на новия НПК и по места се прилага съвсем различно. Работата се увеличи много като поехме и съставите, които преди се разследваха от следователи, а нови щатове няма. И що за безумие е това докладване до прокурорите - от писане на доклади, пътуване насам-натам, издирване и чакане на прокурори дали ще ни остане време и да свършим някаква работа. Въведоха изискване дознателите да са само юристи и същевременно да всичко да се докладва и да се иска разрешение от прокурор - ми да отпадне изискването за образование, след като така и така нямаме де факто никаква самостоятелност при взимане на решение. Вярно, че прокурорът се явява в съда и е добре да има наблюдаващ такъв, но досега не ми се е случвало прокурор да извърши някакво ПСД.
А в момента те май са повече от дознателите. Не виждам пречка ОР или РИ за извърши разпита на посрадалия при НИ.
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

ново, но порочно

Мнениеот ana_maria » 25 Ное 2006, 16:20

Колежката е права! Лудост е цялата новоизградена плетеница, която спира нормалният ход на следствените действя в предварителното производство. Стигне се дотам, че дознателите- тези, които основно извършват всички сл.- действия в предварителното производство са толкова зависими от чужди приумици, че се задръстват от работа.
ana_maria
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 07 Мар 2006, 07:47

относно мотивацията

Мнениеот Lukas » 28 Ное 2006, 20:58

Както се казва честито!!! ОР щели да се демотивират ако увеличат заплатите на дознателите :( А как да се мотивирам аз да работя след получената днешна заплата, сравнявайки с тази на ОР, а да не говорим за началниците на групи, каквато длъжност и категория никога не може да достигне един дознател :lol: Няма управия за нас колеги, без лоби не става и никой не ни брои, пак ще сме си най-ниската брънка в МВР - плачевно, но за жалост реално:idea:
Lukas
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 26 Окт 2006, 22:09

Re: относно мотивацията

Мнениеот veronika1 » 28 Ное 2006, 23:21

Lukas написа:Както се казва честито!!! ОР щели да се демотивират ако увеличат заплатите на дознателите :( А как да се мотивирам аз да работя след получената днешна заплата, сравнявайки с тази на ОР, а да не говорим за началниците на групи, каквато длъжност и категория никога не може да достигне един дознател :lol: Няма управия за нас колеги, без лоби не става и никой не ни брои, пак ще сме си най-ниската брънка в МВР - плачевно, но за жалост реално:idea:


Последната новина от днес е: ще докладваме и неизвестния извършител на прокурора преди да спрем дознанието :) Ха да ни е честито!
veronika1
Младши потребител
 
Мнения: 46
Регистриран на: 18 Апр 2006, 18:27

Мнениеот Lukas » 10 Дек 2006, 20:33

Колеги какво става - всички замълчахте като ни върнаха старите длъжности и вдигнаха заплатите с 15лв.! Усилено се чува, че от март месец няма да има следствие, почти всички следователи ще станат прокурори и съдии, а делата им/които никак не са малко/ ще бъдат довършени от нас, за по 500лв. заплата месечно разбира се. И какво, пак ли ще си траем?! Не е ли време някой да разясни на политическото ръководство каква е всъщност ситуацията, как никой от нас не може да достигне категорията на началник на група или сектор и да достигнем техните заплати, т.е къде би могла да бъде нашата мотивация с непосилните дежурства и многото дела за решаване. Не мисля, че е редно да ни струпат делата и тогава да започнем да се оплакваме, защото тогава ще е твърде късно :(
Lukas
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 26 Окт 2006, 22:09

Мнениеот veronika1 » 12 Дек 2006, 22:52

Lukas написа:Колеги какво става - всички замълчахте като ни върнаха старите длъжности и вдигнаха заплатите с 15лв.! Усилено се чува, че от март месец няма да има следствие, почти всички следователи ще станат прокурори и съдии, а делата им/които никак не са малко/ ще бъдат довършени от нас, за по 500лв. заплата месечно разбира се. И какво, пак ли ще си траем?! Не е ли време някой да разясни на политическото ръководство каква е всъщност ситуацията, как никой от нас не може да достигне категорията на началник на група или сектор и да достигнем техните заплати, т.е къде би могла да бъде нашата мотивация с непосилните дежурства и многото дела за решаване. Не мисля, че е редно да ни струпат делата и тогава да започнем да се оплакваме, защото тогава ще е твърде късно :(


Ами уморени сме, колега, и вече не ни се пише дори по форумите /поне аз/. Вече стана изключение да си тръгваме в 17.30 ч. освен, че движим всичко, пишем и справки. Вече попълваме 4 вида справки. Последната е един голям "чаршаф", който те кара да откачиш. Не коментирам и попълването на картони, талони и бюлетин... Просто сме уморени от глупости...
veronika1
Младши потребител
 
Мнения: 46
Регистриран на: 18 Апр 2006, 18:27

Мнениеот milicioner » 13 Дек 2006, 00:26

вероника решава да умре "за каузата":)дядо коледа идва,пожелайте си нещо ново и дано се сбъдне:)нови закони,нови началници,ново мислене,нови прокурори...нови,нови,ама си оставаме същите:)наздраве :lol:
milicioner
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 02 Дек 2006, 01:33

Мнениеот dizhel » 13 Дек 2006, 22:34

Все по често си тръгвам около 20 часа и пак съм доникъде, дознанията край нямат. Какво като приключа 150 ДП-та за годината няма да ме похвали някой:)) :lol: Пожелавам на колегите да се отърват от неизвестния извършител от новата година, средната дознателска да стане около 1000 лева и заплата и половина за коледа като магистратите :oops:
dizhel
Потребител
 
Мнения: 177
Регистриран на: 21 Яну 2003, 02:02

Мнениеот Gabi1 » 13 Дек 2006, 23:27

Не е ли рано за коледни честитки? А това за 13-тата заплата няма да ни огрее - ще е като миналата година. А честито!
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот bignik » 14 Дек 2006, 17:35

Честито на всички милиционери. За Коледа ще получат по 100 лева. Това е колкото за двама пенсионери добавката. За съпоставка шефовете на съдилища ще вземат за Коледа колкото добавката на 130 пенсионери. Смятайте сами!!!
bignik
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 22 Фев 2006, 18:54

Мнениеот Gabi1 » 15 Дек 2006, 00:59

100, ама след удръжките колко ще останат? Та честито, колеги! Друго си е да имаш и материален стимул за работа...
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот denim » 16 Дек 2006, 01:34

Никой не кара дознателите на сила да седят на работа в тази скапана ситема МВР.За тови буди недоумение казаното в негативен аспескт от тези който реват работейки в нея от простотийте там.Ами просто напуснете ,но май не ви стиска ,просто защото последващата реализация май ви плаши.Говоря добронамерено ,след като съм преминал цялата система на МВР - от прост технически сътрудник , мл.РИ,РИ,ОР,дознател на който малоумни началници дават некомпетенто мнение ......за последните ако часовникът сочи десет часа ,по субординация от горен ............. е казано , че часът е девет ,то е толкова за всички.
denim
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 15 Дек 2006, 13:10

Мнениеот Gabi1 » 17 Дек 2006, 20:11

Аз лично стоя, защото искам това да работя. Който не му харесва, си отива.Но останалите също виждат минусите на системата. Надяваме се да се оправят нещата. А колкото до заплащането, от което повечето протестират - всички сме на държавна издръжка, а при заплащането разликата е фрапираща, пък и работата е сходна. Това нормално ли е?
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот stan_36 » 06 Яну 2007, 20:52

ЧНГ колеги! Нещо форума замря, явно сте уморени от коледните и новогодишни празници.Вярно е: 70 -80 лв. допълнително възнаграждение трудно се харчат на тези времена. Знам: време е и за анализи, а предполагам някой чувстват затруднения при овладяването на тази тънка наука СТЪКМИСТИКА.
През 2007 год. пожелавам на всички колеги - дознатели, преди всичко здраве, понеже то ще е цената, която ще платят за държавната работа и сигурността си, много късмет, високи професионални успехи, независимо разследване в МВР, реално оценяване и съответно добро възнаграждение на всеки един дознател! Дано през 2007 год. последните ми пожелания не останат само такива, въпреки че се съмнявам за година нещата в тази тромава и бюрократична система да се променят. Надеждата обаче крепи човека, дано тя поне не ви напуща през 2007 год.
Имам въпрос към всички ви:
Как се чувствате като евродознатели :?:
stan_36
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 14 Дек 2006, 12:20

ПредишнаСледваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron