начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

Решение на ЕС на капитала, заверка на подписите от нотариус?



Решение на ЕС на капитала, заверка на подписите от нотариус?

Мнениеот azalia_me » 23 Фев 2017, 19:09

Здравейте,
Не мога да намеря информация за следното.
Има ли изискване подписите на Решението на едноличния собственик на капитала за продажба на недвижим имот да са заверени от нотариус. Решението е на дружество регистрирано в Холандия. Т.е. какъв закон да търся, в който това да е записано?
Холандия е в ЕС т.е. правото на ЕС ли ще се прилага? Кое по-точно? Кой закон, директива, не ги разбирам тия работи.
Видях и че е страна (като нас) по Хагската конвенция, ама това значи ли че може без нотариална заверка на подписите, положени на решението.
По бг Търговски закон трябва да са нотариално заверени, затова и нотариусът иска това. А продавачът (аз съм купувачът) казва, че по холандското право не се заверяват.
Моля за съвет!
Благодаря
azalia_me
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Дек 2016, 12:26

Re: Решение на ЕС на капитала, заверка на подписите от нотар

Мнениеот teogeo » 23 Фев 2017, 20:41

azalia_me написа:Здравейте,
Не мога да намеря информация за следното.
Има ли изискване подписите на Решението на едноличния собственик на капитала за продажба на недвижим имот да са заверени от нотариус. Решението е на дружество регистрирано в Холандия. Т.е. какъв закон да търся, в който това да е записано?
Холандия е в ЕС т.е. правото на ЕС ли ще се прилага? Кое по-точно? Кой закон, директива, не ги разбирам тия работи.
Видях и че е страна (като нас) по Хагската конвенция, ама това значи ли че може без нотариална заверка на подписите, положени на решението.
По бг Търговски закон трябва да са нотариално заверени, затова и нотариусът иска това. А продавачът (аз съм купувачът) казва, че по холандското право не се заверяват.
Моля за съвет!
Благодаря


Приложим в случая е Регламент Рим-1 (ЕО № 593/2008).

Чл. 11, ал. 5:

Независимо от параграфи 1—4, договор с предмет вещно право върху недвижима вещ или наем на недвижима вещ се подчинява на изисквания за форма на правото на държавата, в която се намира вещта, ако съгласно това право:
а)
тези изисквания важат независимо от държавата, в която е сключен договорът, и независимо от правото, което го урежда; и
б)
тези изисквания не могат да бъдат отклонени чрез споразумение.


Т.е. - българското право (това на вещта - lex rei sitae). И нотариална заверка е нужна.

Иначе, ако не беше ЕС... по-скоро чл. 61 от КМЧП би бил приложим и тогава Вашето становище би било правилно (така поне мисля аз).
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Решение на ЕС на капитала, заверка на подписите от нотар

Мнениеот lexy21 » 23 Фев 2017, 22:59

Ако имотът е тук - Бг право и според ВКС за валидността на сделката не Ви трябва решение на ОС http://www.vks.bg/Dela/2013-03-%D0%9E%D0%A1%D0%93%D0%A2%D0%9A-%D0%A2%D1%8A%D0%BB%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE%20%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5.pdf
Иначе да - "нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, освен ако в дружествения договор е предвидена писмена форма" и да се почерпи нормотворецът за идиотското изречение, което разбива представите на всички, че нотариалната форма е квалифицирана писмена. Промените от декември 2016 не засягат действието на ТР. Всичко това за дружества, регистрирани в България (това за решението, съответно приложимо за ЕСК).
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34


Назад към Право на ЕС


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron