начало
Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора

Страсбург



Re: Страсбург

Мнениеот neutralen » 20 Апр 2012, 18:07

Както беше наскоро обявено по медиите, България е на едно от първите места в Европа по неизпълнение на Решенията на Европейския съд за правата на човека/ЕСПЧ/. Изобщо сме все първи в негативно отношение. За да има толкова много дела от граждани на България в ЕСПЧ, това означава че българските съдилища може би не прилагат правилно закона, щом има толкова постановени решения с/у България. Тази тенденция не се променя. Въпреки Тълкувателни решения на ВАС, позоваващи се на решения на ЕСПЧ, съдилищата в България продължават да не зачитат закона както и самите Тълкувателни решения. Чета съдебни решения - за 100 кутии цигари с бандерол, българските съдилища налагат глоба 50000/Петдесет хиляди/ лв. Става въпрос за законност, а не за фискални интереси.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Страсбург

Мнениеот lexy21 » 21 Апр 2012, 00:06

neutralen написа:Изобщо сме все първи в негативно отношение. За да има толкова много дела от граждани на България в ЕСПЧ, това означава че българските съдилища може би не прилагат правилно закона, щом има толкова постановени решения с/у България.

Да, има случаи, в които българските съдилища не прилагат правилно закона, но не с тях се изчерпват причините, поради които има толкова много дела /броят на делата всъщност не е важен, важен е резултатът от тях - дали е прието, че е нарушено гарантирано от Конвенцията право и мотивите за това/. В по-голямата си част те са свързани с националното законодателство /проблем, относим и в компетентността на законодателната власт/ и с действията или бездейстията на органи, различни от съда /прокуратура, следствие, полиция/. Не е коректно, въпреки че е модерно, да се прехвърля отговорността за всичко върху съда.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Страсбург

Мнениеот neutralen » 21 Апр 2012, 08:34

Условие за допустимост на жалбите до ЕСПЧ е да бъде изчерпан вътрешноправния ред за обжалване, от което следва, че по конкретните дела има произнасяне от една или две съдебни инстанции. Ако Съдът е приложил закона правилно, би следвало да е отменил незаконосъобразните действия на съответните административни органи, на МВР и Прокуратура. Така че вината за делата в ЕСПЧ Страсбург е главно на съда. Като пример в това отношение е Тълкувателно решение № 1/12.12.2007 г на ОСНК на ВКС, издадено по повод противоречивата съдебна практика по приложението на чл.28 от ЗАНН. Въпреки задължителния характер на цитираното ТР, преглеждайки съдебната практика установих че никой съд в България не го изпълнява - за това има дела срещу България в ЕСПЧ. Който се интересува може да прегледа съдебната практика по чл.100а и чл.108а от Закона за акцизите и данъчните складове и ще се убедите как за 100 ктутии цигари/ с бандерол !/ Съдът оставя в сила Нак.пост. за глоба от 50000/Петдесет хиляди/ лв ! на обикновени хора, чиито годишен доход е няколко хиляди лв, вместо да приложи цитирания чл.28 от ЗАНН. Намерих само едно съдебно решение по което един районен съдия е приложил чл.28 ЗАНН, като е отменил глоба от 50000 лв за намерени от митничарите 150 кутии цигари в някакъв магазин. Понеже в този форум има много дребнави юристи, които се хващат за думата, специално за тях искам да поясня, че когато употребявам израза "глоба" имам предвид "имуществена санкция".
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Страсбург

Мнениеот lexy21 » 22 Апр 2012, 14:18

neutralen написа:Условие за допустимост на жалбите до ЕСПЧ е да бъде изчерпан вътрешноправния ред за обжалване, от което следва, че по конкретните дела има произнасяне от една или две съдебни инстанции. Ако Съдът е приложил закона правилно, би следвало да е отменил незаконосъобразните действия на съответните административни органи, на МВР и Прокуратура. Така че вината за делата в ЕСПЧ Страсбург е главно на съда.

Като изключим първата част на първото изречение в определана степен, с останолото не съм съгласна. Частни примери могат да бъдат давани много, включително и във връзка със създадените от държавате ефективни вътрешноправни средства за защита, но не частните случаи могат да обосноват краен извод, а анализ на цялостната практика на делата срещу Б. Ако започнем с "частните случаи", ще установим и много допустими жалби по въпроси, по които националните съдилища въобще не са имали шанса да се произнесат, пък било то и неправилно :wink: и по които се е развило производство, установило нарушение на признато от Конвенцията право. Пример - прокурорските "72-ки", които така и не са "внасяни" в съд.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Страсбург

Мнениеот teogeo » 17 Юни 2012, 00:52

neutralen написа:До сега съм написал 4 жалби до съда в Страсбург и всички са приети за разглеждане.


...навеяно от рекламите: "Излекувал съм хиляди хора по света с моите магнитни наколенки" (д-р Ливайн)
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Страсбург

Мнениеот neutralen » 17 Юни 2012, 18:12

Много остроумна и оригинална мисъл. А защо не и гениална, като се има предвид, че за формулирането и на автора са били необходими 3 месеца и половина. От друга страна, очевидно е че автора е много принципен. Самият той - teogeo - видно от потребителския му панел си е публикувал имената, местонахождението и електронната поща за връзка с него. За мен именно това е РЕКЛАМА. Видно от моя потребителски панел - всички канали за връзка с мен са затворени. Влизам във връзка с потребители само ако някой потребител поиска това. Участвам във форума с цел обмен на информация и знания.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Страсбург

Мнениеот teogeo » 18 Юни 2012, 14:44

neutralen написа:Много остроумна и оригинална мисъл. А защо не и гениална, като се има предвид, че за формулирането и на автора са били необходими 3 месеца и половина. От друга страна, очевидно е че автора е много принципен. Самият той - teogeo - видно от потребителския му панел си е публикувал имената, местонахождението и електронната поща за връзка с него. За мен именно това е РЕКЛАМА. Видно от моя потребителски панел - всички канали за връзка с мен са затворени. Влизам във връзка с потребители само ако някой потребител поиска това. Участвам във форума с цел обмен на информация и знания.


Излишно се гневиш, не ми е била целта да се заяждам. Просто се пошегувах. Премини на по-висока предавка :)

P.S. Мерси, че ми каза за пощата. Изпуснал съм този детайл.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Страсбург

Мнениеот neutralen » 18 Юни 2012, 22:09

Аха, разбрах - "приятелски" огън. Въпрос на виждане.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Предишна

Назад към Право на ЕС


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron