начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Акт при напускане на страната от чужденец



Акт при напускане на страната от чужденец

Мнениеот kitoni » 20 Окт 2010, 18:06

Здравейте,

Моля за мнение по следния казус, като предварително се извинявам за евентуално неточна терминология.
При предпоследното напускане на страната, съпругата ми (чужденка - извън ЕС) беше спряна на паспортен контрол на летище София и й беше написан акт за нарушаване на разрешеният й безвизов престой в Р. България. Реално престоя й в страна беше 4,5 месеца, което е с месец и половина над разрешения 3-месечен период. Любопитно ми е дали при факта, че тя е съпруга на български гражданин, важи същия безвизов тримесечен период. Актът е написан изцяло на български, като никъде не се упоменава, че тя е съпруга на български гражданин.
Според вас има ли основание за обжалване на наказателното постановление и какво е то.

Предварително благодаря!
kitoni
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 20 Окт 2010, 17:56

Re: Акт при напускане на страната от чужденец

Мнениеот georgiev_sfbg » 02 Ное 2010, 07:09

kitoni написа:Здравейте,

Моля за мнение по следния казус, като предварително се извинявам за евентуално неточна терминология.
При предпоследното напускане на страната, съпругата ми (чужденка - извън ЕС) беше спряна на паспортен контрол на летище София и й беше написан акт за нарушаване на разрешеният й безвизов престой в Р. България. Реално престоя й в страна беше 4,5 месеца, което е с месец и половина над разрешения 3-месечен период. Любопитно ми е дали при факта, че тя е съпруга на български гражданин, важи същия безвизов тримесечен период. Актът е написан изцяло на български, като никъде не се упоменава, че тя е съпруга на български гражданин.
Според вас има ли основание за обжалване на наказателното постановление и какво е то.

Предварително благодаря!

Най-общо казано и на кратко:

Необходимо е било, предварително, да подаде Молба, за да й бъде издадено Разрешение (за продължително или за постоянно пребиваване)!
...След като имате сключен граждански брак, на практика, такова Разрешение, е могло да й бъде издадено (при спазване на редица изисквания на ЗЧРБ!).

Нямате основание за обжалване, тъй като е налице административно нарушение на ЗЧРБ.

:idea: ЗАКОН ЗА ЧУЖДЕНЦИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
:arrow: http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2134455296


П.П. Не мога да Ви отговоря по-конкретно, тъй като информацията, която подавате, е недостатъчна в случая!
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Акт при напускане на страната от чужденец

Мнениеот kitoni » 02 Ное 2010, 15:35

Благодяря,

Прав сте може би не съм дал достатъчно информация.
Да, бяхме се подготвили за подаване на документи за това Разрешение, но то се получава само като продължение на вече издадена виза D. Тъй като съпругата ми беше влязла тук като турист, то трябваше да се върне до страна, за която има право на временен престой (в случая - едногодишна виза за Португалия) и там да подаде за виза D. Събирането на всички документи за визата обаче ни отне повече време отколкото предполагахме и затова се получи това закъснение, с което се превиши разрешения 3-месечен престой.

В даден момент след написването на акта си мислех дали след като тя ми е съпруга или затова че има право на престой в държава от Европейския съюз, то престоя и в България не се регулира от "Закон за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства". За това не съм сигурен, възможно е и ЗЧРБ да е меродавен в случая. В действителност в акта е посочен член от ЗЧРБ.
kitoni
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 20 Окт 2010, 17:56

Re: Акт при напускане на страната от чужденец

Мнениеот georgiev_sfbg » 03 Ное 2010, 11:21

kitoni написа:Благодяря,

Прав сте може би не съм дал достатъчно информация.
Да, бяхме се подготвили за подаване на документи за това Разрешение, но то се получава само като продължение на вече издадена виза D. Тъй като съпругата ми беше влязла тук като турист, то трябваше да се върне до страна, за която има право на временен престой (в случая - едногодишна виза за Португалия) и там да подаде за виза D. Събирането на всички документи за визата обаче ни отне повече време отколкото предполагахме и затова се получи това закъснение, с което се превиши разрешения 3-месечен престой.

В даден момент след написването на акта си мислех дали след като тя ми е съпруга или затова че има право на престой в държава от Европейския съюз, то престоя и в България не се регулира от "Закон за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства". За това не съм сигурен, възможно е и ЗЧРБ да е меродавен в случая. В действителност в акта е посочен член от ЗЧРБ.

Вие, сте български гражданин (и притежавате само българско гражданство)?!
Съпругата Ви, не е гражданин на държава - членка на ЕС?!
...Предполагам, правилно съм Ви разбрал?!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ЗАКОН ЗА ВЛИЗАНЕТО, ПРЕБИВАВАНЕТО И НАПУСКАНЕТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ НА ГРАЖДАНИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ И ЧЛЕНОВЕТЕ НА ТЕХНИТЕ СЕМЕЙСТВА
Чл. 1. (1) Този закон определя условията и реда, при които гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства могат да влизат, пребивават и напускат Република България.
(2) Този закон се прилага и спрямо гражданите на държави - страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, гражданите на Конфедерация Швейцария и членовете на техните семейства, които не са граждани на Европейския съюз, Европейското икономическо пространство и Конфедерация Швейцария, които по силата на сключени международни договори с Европейския съюз имат право на свободно придвижване.

http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135535758

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ЗАКОН ЗА ЧУЖДЕНЦИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2007 г.) (1) Този закон определя условията и реда, при които чужденците могат да влизат, да пребивават и да напускат Република България.
(2) Този закон се прилага и по отношение на членовете на семейството на български гражданин, които не са граждани на държава - членка на Европейския съюз, или на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария.
(3) Условията и редът, при които гражданите на други държави - членки на Европейския съюз, и членовете на техните семейства, както и гражданите на държави - страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, и на Конфедерация Швейцария и членовете на техните семейства влизат, пребивават и напускат Република България, се определят със Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства.

http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2134455296

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

:idea: :arrow: Правите ли разлика?!
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Акт при напускане на страната от чужденец

Мнениеот nikiboy » 17 Фев 2011, 23:05

За съжаление, съгласно законите българският гражданин не е гражданин на държава членка от ЕС.

Тоест, рускиня женена за румънец е пет пъти по-добре в България отколкото рускиня женена за българин, защото първата е по ЗВПНРБГЕС..., а втората по ЗЧРБ.
Класика :?: :idea:
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05


Назад към Право на ЕС


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron