начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

постоянно пребиваване



Мнениеот diaida » 15 Юли 2008, 09:07

ensso написа:Аз имам други примери.... :lol: Вие не уточнихте за каква граница става дума?
Интересно защо руска гражданка върната за руска виза? :shock:
За беженец... :roll: не мога да коментирам. Бъркате нещо... шушони с бушони....


Явно лошо съм се изразила - на руската гражданка са обяснили, че й трябва виза, която може да получи от руското посолство в България. А бежанецът по времето на отказа е бил вече със статут на постоянно пребиваващ в БГ т.е. с лична карта. Мисля, че нямаме много гранични пунтктове с европейски държави, за да се налага да уточнявам.
Изображение http://www.save-darina.org ...Остава аромат и в ръката, подарила розата! http://vbox7.com/play:cb237e95
Аватар
diaida
Активен потребител
 
Мнения: 2595
Регистриран на: 21 Май 2007, 14:57
Местоположение: Sofia

Мнениеот ensso » 15 Юли 2008, 12:36

diaida написа:
ensso написа:Аз имам други примери.... :lol: Вие не уточнихте за каква граница става дума?
Интересно защо руска гражданка върната за руска виза? :shock:
За беженец... :roll: не мога да коментирам. Бъркате нещо... шушони с бушони....


Явно лошо съм се изразила - на руската гражданка са обяснили, че й трябва виза, която може да получи от руското посолство в България. А бежанецът по времето на отказа е бил вече със статут на постоянно пребиваващ в БГ т.е. с лична карта. Мисля, че нямаме много гранични пунтктове с европейски държави, за да се налага да уточнявам.

пИТАМ ОЩЕ ВЕДНЪЖ... ЗАКАКВО Е НУЖНА ВИЗА ОТ РУСКОТО ПОСОЛСТВО!!!! :shock: НА РУСКАТА ГРАЖДАНКА?
Щом човекът има статут на постоянно пребиваващ, то как разбрахте че е беженец? В личните карти не се пише на какво основание е получен статут... :wink: Продължително пребиваващи също имат лични карти... Май не сте наясно с материята...
Извинявай, но нямам повече нерви....
ensso
Потребител
 
Мнения: 144
Регистриран на: 25 Юни 2006, 16:17

Мнениеот ensso » 15 Юли 2008, 12:47

Сега като се замислих върху вашата ,diaida, бъркотия мога да предположа, че жената сигурно е тръгнала без международния си паспорт и са я върнали да си го извади.... ОТ КОНСУЛСТВО НА РФ В РБ
И бежанецът също... не е имал националния паспорт, защото е бежанец... :wink: Така може... Но това няма нищо общо с безвизовия режим за чужденците, които са постоянни резиденти в РБ!
ensso
Потребител
 
Мнения: 144
Регистриран на: 25 Юни 2006, 16:17

Мнениеот sneksi » 16 Окт 2008, 19:42

Имам въпрос към всички вас понеже съм чужденец с постоянно пребиваване в РБ. Налага ми се да ходя за Брюксел след един месец. Аз съм от Македония. Дали все пак окончателно се знае дали мога да пътувам с постоянната ми лична карта без да се налага да вадя и виза??? Благодаря ви предварително. Надежда ми даде много ensso, така че надявам се да е прав по това което прочетох :D
sneksi
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Окт 2008, 19:30

Re: постоянно пребиваване

Мнениеот skaramuch » 06 Фев 2009, 16:19

Sneksi какво стана, успя ли да минеш границата без виза?
skaramuch
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 02 Ное 2007, 18:33

Re: постоянно пребиваване

Мнениеот popo45 » 06 Фев 2009, 19:34

Може да са му дали Българско гражданство и постоянно пребиваване в Македония. Що заблуждавате човека да пътува с картата за постоянно пребиваващ? Сигурно са го арестували.
popo45
Потребител
 
Мнения: 118
Регистриран на: 31 Яну 2009, 22:29

Re: постоянно пребиваване

Мнениеот skaramuch » 08 Фев 2009, 17:16

Що да не, според директивите посочени по напред в темата излиза, че има право да влезе в страна от европейския съюз без виза. Друг е въпроса какво ще му кажат на границата естествено.
skaramuch
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 02 Ное 2007, 18:33

Re: постоянно пребиваване

Мнениеот elionorich77 » 19 Май 2010, 15:04

skaramuch написа:Що да не, според директивите посочени по напред в темата излиза, че има право да влезе в страна от европейския съюз без виза. Друг е въпроса какво ще му кажат на границата естествено.

Започнаха да издават нови лични карти на чужденци които са членове на семейство на гражданин на ЕС.В отдел миграция ми казаха,че с тази л.к. на член на семейство мога да пътувам в ЕС придружен със съпругата си,надявам се,че това ме е само на теория,но и на практика.Въпросът ми е,има ли някой от вас коити сте членове на семейство да сте пътували без визи.Доколкото разбрах,трябва да пътувам придружен от съпругата си ,да си нося брачното свидетелство преведвно на съответния език,въпросната л.к. и задграничния паспорт.Много ви моля,ако някой вече е пътувал без виза в ЕС,да сподели.Благодаря предварително.
elionorich77
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Дек 2009, 10:39

Re: постоянно пребиваване

Мнениеот len4ik » 18 Юли 2010, 15:25

Аз наскоро пътувах на Франция. Аз съм украинка със статус постоянно пребиваващ, беше ми притеснено да пътувам без виза , обаче влезнах в подобен форум и прочетох , ако си съпруг или съпруга на член от ЕС , може да пътуваш със него без виза.И такаааааааааааааааа, аз успокоихсе!Във Румъния влезнахме без проблем, испътувахме цяла Румъния и при излазане от Румъния и влазане във Унгария започналиса проблеми.Вече било 4часа през ноща, румънци разпитваха за какво утивам , за колко време, носих със себе си задграничния паспорт и лична карта,свидетелство за брак не го искали румънци , но го имах.И така след разпити ме пуснаха, две крачки и унгарци. Тугава на смяна беше една жена и мъж, жената взимала документи , погледнала мой паспорт, във който разбирасе нямаше никаква виза и без нищо да ни каже, върна направо на румънски колеги документи , неискаше нищо да чуе, само румънци викали, че връща защото няма шенгенска виза.Много съм била бясна на нее, а и моят мъж трябва да продължи път, това му е работа, а аз трябва да се върна.Какво ли не мислихме и приехме решение да изчакаме до сутринта, друга смяна а и да има началник.Така и стана , първо трябваше да минеме пък румънци, моят мъж объясни им какво стана, без да бият печат във моят паспорт, защото вече има такъв,после унгарците викнаха началник и всичко се реши със "почерпка "кой колко може , а ми искаха и свидетелство за брак румънци и унгарци този път.Така че не толкова лесно да излезнеш във Европа, незнам как други така пишат , че може, сигурно не излазали?!
len4ik
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Юли 2010, 14:33

Re: постоянно пребиваване

Мнениеот fighter » 22 Юли 2010, 11:00

Колеги, теорията (вкл. законодателството) е едно, а практиката - друго!
Въпросът дали има сключен граждански брак и с гражданин на коя държава е релевантен. Членовете на семейството са специална група, със специални права. Почти са приравнени на нашите граждани. Зависи също дали пътува сам или заедно с български гражданин, член на семейството.
Аз имах такъв казус преди 3 години.
Освен това, на всички трябва да ни е ясно, че някои държави не прилагат както трябва правото на ЕС.
fighter
Потребител
 
Мнения: 170
Регистриран на: 09 Авг 2006, 17:46
Местоположение: София

Re: постоянно пребиваване

Мнениеот borissova » 09 Авг 2010, 00:26

Аз пък през 2005-2006, (още бяхме само кандидат-членка), имах малтийска л. к. на постоянно пребиваваща (и то на база брак с местен), но на границата в самата Малта никога не ми приемаха картата им, а винаги искаха да им покажа паспорт. Винаги първо пробвах с нея и никога не мина номерът. Попитах ги един път защо след като влизам в Малта не ми приемат тяхната лична карта. Казаха ми, че тя не важала за пътуване, а само вътре в държавата. Дори леко подхвърлих, че нали вече съм на малтийска територия, защо не. Той обаче не ми хареса намека и ме отряза с едно: все още не сте влязла, госпожо :shock:

Освен това, пак по времето ни като кандидат-членка през 2000-2003, когато имах статут на резидент в Гърция, пак тази карта не ми вършеше работа в други ЕС членки, а ми искаха виза (Англия и Франция).

Изглежда свободното придвижване на хора в ЕС на граждани на страни извън ЕС на практика не е съвсем същото като за граждани на ЕС. То, за това човек винаги трябва да звънне до даденото консулство за меродавна информация и чак после да чете форуми.
borissova
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 12 Апр 2007, 17:46

Re: постоянно пребиваване

Мнениеот lexuse » 18 Ное 2010, 22:26

Здравейте,

След 3 години пребиваване в БГ (6 месеци турист-виза Ц) 1 месец виза Д и 2.5години с продължително пребиваване на основание брак с бг гражданин, какви се правилата да се получи постоянно пребиваване, като в момента имам и работа.

Мерси.
lexuse
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Окт 2010, 21:06

Re: постоянно пребиваване

Мнениеот andrian_ » 26 Юли 2012, 20:51

Здравейте,
дирейки отговори в интернет се натъкнах на този форум. Бих искал да помоля за помощ в проясняването на един въпрос:
Аз съм българин, жена ми е гражданка на Украйна. Сключили сме брак и живеем в България. Тя официално работи, има разрешение за продължително пребиваване, което се издава за срок 1 година.
Според Директива 2004/38/ЕО жена ми има правото да пътува по територията на Европейскиятр съюз без виза. Затова трябва да и се издаде "карта за пребиваване на член на семейство на гражданин на Съюза". Тази карта гарантира че няма да и искат виза и че може да се придвижва свободно из ЕС ако пътува с мен или при мен.
Та въпросът ми е дали разрешението за продължително пребиваване, което има в момента и в което пише че е член на семейство се приравнява към въпросната карта от Член 10 на Директива 2004/38/ЕО? И ако не, как може да се издаде тази карта за жена ми? Т.е. по какъв начин тя може да упражни правото си за свободно предвижване по територията на ЕС?
Предварително благодаря за помощта! :)
andrian_
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Юли 2012, 20:05

Re: постоянно пребиваване

Мнениеот andrian_ » 26 Юли 2012, 20:54

Ако случайно ensso следи тази тема би било чудесно да каже мнението си. Благодаря.
andrian_
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Юли 2012, 20:05

Re: постоянно пребиваване

Мнениеот pechenia » 03 Дек 2012, 21:41

andrian_ написа:Ако случайно ensso следи тази тема би било чудесно да каже мнението си. Благодаря.

Включи си моля те Л.С или ми пиши на cool_petrov@yahoo.com
pechenia
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 29 Яну 2011, 02:30

Re: постоянно пребиваване

Мнениеот grafa83 » 29 Сеп 2013, 20:57

Здравейте моля ви спешно за помощ ако някой знае да ми каже.Въпросът ми е следния:Жена ми е иракчанка с хуманитарен статут от 2009 год с българска ЛК и паспорт не 4ервен а сив,на него си пише гражданство ирак макар и български документ има и моята фамилия.Искам да знам може ли да заминем за Лондон при положение 4е аз живея там от 2007 ,смисъл оттук дали ще я пуснат да излети с тези документи при положение 4е нее членка на Европейския Съюз,аз за там ще е пуснат като моя жена и знам 4е оттам трябва виза,но оттук ще може ли да заминем?Благодаря ви предварително!!
grafa83
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Сеп 2013, 20:50

Re: постоянно пребиваване

Мнениеот borovinka » 30 Сеп 2013, 11:20

Какво ще рече "Хуманитарен статут от 2009 г." - бежанка ли е или не? Има ли постоянно/временно пребиваване на друго основание в България (брак с бг гражданин? например).
Щом има БГ лична карта, не би имало проблем да излезне от тук. Щом няма БГ гражданство, за да влезне в UK ще й трябва виза за там, като реда за визите можете да прочетете в сайта на Форин Офис.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: постоянно пребиваване

Мнениеот crossbike » 15 Апр 2014, 09:19

Нещо замря темата, а е интересна...
crossbike
Потребител
 
Мнения: 196
Регистриран на: 24 Фев 2014, 16:28

Re: постоянно пребиваване

Мнениеот rts » 17 Апр 2014, 16:13

andrian_, не е ясно как съпругата ви официално работи, ако няма ЕГН, т.е. дългосрочно или постоянно пребиваване. Колко официално работи - със или без специално разрешение за конкретната работа от Агенцията по заетостта ? (това между другото)
На темата:
Разрешението за пребиваване в РБ не е равнозначно и не замества Картата по Европейската директива - тези карти се издават съвсем на друго основание.
На съпругата Ви ще е нужна виза.
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Re: постоянно пребиваване

Мнениеот rts » 17 Апр 2014, 16:17

lexuse, обърнете се към адвокат, за да Ви консултира и помогне. Има редица подробности, на които не е тук мястото.
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Предишна

Назад към Право на ЕС


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron