начало
Знаково решение на съдиите във ВСС - Красимир Шекерджиев е излъчен за управата на НИП Знаково решение на съдиите във ВСС - Красимир Шекерджиев е излъчен за управата на НИП

Решение на ЕС на капитала, заверка на подписите от нотариус?



Решение на ЕС на капитала, заверка на подписите от нотариус?

Мнениеот azalia_me » 23 Фев 2017, 19:09

Здравейте,
Не мога да намеря информация за следното.
Има ли изискване подписите на Решението на едноличния собственик на капитала за продажба на недвижим имот да са заверени от нотариус. Решението е на дружество регистрирано в Холандия. Т.е. какъв закон да търся, в който това да е записано?
Холандия е в ЕС т.е. правото на ЕС ли ще се прилага? Кое по-точно? Кой закон, директива, не ги разбирам тия работи.
Видях и че е страна (като нас) по Хагската конвенция, ама това значи ли че може без нотариална заверка на подписите, положени на решението.
По бг Търговски закон трябва да са нотариално заверени, затова и нотариусът иска това. А продавачът (аз съм купувачът) казва, че по холандското право не се заверяват.
Моля за съвет!
Благодаря
azalia_me
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Дек 2016, 12:26

Re: Решение на ЕС на капитала, заверка на подписите от нотар

Мнениеот teogeo » 23 Фев 2017, 20:41

azalia_me написа:Здравейте,
Не мога да намеря информация за следното.
Има ли изискване подписите на Решението на едноличния собственик на капитала за продажба на недвижим имот да са заверени от нотариус. Решението е на дружество регистрирано в Холандия. Т.е. какъв закон да търся, в който това да е записано?
Холандия е в ЕС т.е. правото на ЕС ли ще се прилага? Кое по-точно? Кой закон, директива, не ги разбирам тия работи.
Видях и че е страна (като нас) по Хагската конвенция, ама това значи ли че може без нотариална заверка на подписите, положени на решението.
По бг Търговски закон трябва да са нотариално заверени, затова и нотариусът иска това. А продавачът (аз съм купувачът) казва, че по холандското право не се заверяват.
Моля за съвет!
Благодаря


Приложим в случая е Регламент Рим-1 (ЕО № 593/2008).

Чл. 11, ал. 5:

Независимо от параграфи 1—4, договор с предмет вещно право върху недвижима вещ или наем на недвижима вещ се подчинява на изисквания за форма на правото на държавата, в която се намира вещта, ако съгласно това право:
а)
тези изисквания важат независимо от държавата, в която е сключен договорът, и независимо от правото, което го урежда; и
б)
тези изисквания не могат да бъдат отклонени чрез споразумение.


Т.е. - българското право (това на вещта - lex rei sitae). И нотариална заверка е нужна.

Иначе, ако не беше ЕС... по-скоро чл. 61 от КМЧП би бил приложим и тогава Вашето становище би било правилно (така поне мисля аз).
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1222
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28
Местоположение: Lovech,Ruse,Sevlievo

Re: Решение на ЕС на капитала, заверка на подписите от нотар

Мнениеот lexy21 » 23 Фев 2017, 22:59

Ако имотът е тук - Бг право и според ВКС за валидността на сделката не Ви трябва решение на ОС http://www.vks.bg/Dela/2013-03-%D0%9E%D0%A1%D0%93%D0%A2%D0%9A-%D0%A2%D1%8A%D0%BB%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE%20%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5.pdf
Иначе да - "нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, освен ако в дружествения договор е предвидена писмена форма" и да се почерпи нормотворецът за идиотското изречение, което разбива представите на всички, че нотариалната форма е квалифицирана писмена. Промените от декември 2016 не засягат действието на ТР. Всичко това за дружества, регистрирани в България (това за решението, съответно приложимо за ЕСК).
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2548
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34


Назад към Право на ЕС


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron