начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Покупко-продажба на ЕТ

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Покупко-продажба на ЕТ

Мнениеот Петко Маринов » 12 Мар 2003, 00:30

Регистриран съм като ЕТ.През 2006 г.имам падеж на вземане от клиент, за което
съществува известет риск. Имам клиент който желае да закупи фирмата ми сега с
всичките и активи и пасиви.
Какъв е редът и процедурата по продажбата на ЕТ?
Петко Маринов
 

Re: Покупко-продажба на ЕТ

Мнениеот stefanch » 14 Мар 2003, 10:02

Сигурно имате пред вид покупко-продажба на предприятието на ЕТ? Защото ЕТ - това сте Вие самият, и да се продаде Едноличен търговец - това означава да се продаде човек, което по нашето право е невъзможно - робството е отменено. Продажба на предприятито става с писмен договор с нотариална заверка на подписите - чл.15 от Търговския закон. Ето Ви уредбата:


Сделки с предприятие

Чл. 15. (1) Предприятието като съвкупност от права, задължения и фактически отношения може да бъде прехвърлено чрез сделка, извършена писмено с нотариална заверка на подписите. Отчуждителят е длъжен да уведоми кредиторите и длъжниците за извършеното прехвърляне.

(2) При прехвърляне на предприятие, ако няма друго споразумение с кредиторите, отчуждителят отговаря за задълженията солидарно с правоприемника. Кредиторите на търсими задължения са длъжни да се обърнат първо към отчуждителя на предприятието.


--------------------------------------------------------------------------------

Вписване

Чл. 16. (1) Прехвърлянето на предприятие се вписва в търговския регистър по партидата на отчуждителя и на правоприемника и се обнародва в "Държавен вестник".

(2) (Изм. - ДВ, бр. 104 от 1996 г.) Когато с договора се прехвърля недвижим имот или вещно право върху такъв имот, договорът се вписва и в службата по вписванията.


--------------------------------------------------------------------------------

Обезпечение на кредиторите

Чл. 16а. (Нов - ДВ, бр. 42 от 1999 г.) В 6-месечен срок след обнародване на прехвърлянето на предприятие кредиторите на отчуждителя могат да поискат от правоприемника изпълнение или обезпечение съобразно правата си. Прехвърленото предприятие се управлява отделно до изтичането на 6-месечния


Прехвърляне на фирма

Чл. 60. (1) Фирмата на едноличния търговец може да бъде прехвърлена на трето лице само заедно с предприятието му. Съгласието за прехвърлянето на фирмата трябва да бъде дадено съобразно чл. 15, ал. 1.

(2) Наследниците на едноличния търговец, които поемат предприятието, могат да запазят неговата фирма.

(3) В случаите по предходните алинеи към фирмата трябва да се добави името на новия собственик.

(4) Прехвърлянето се вписва в търговския регистър и се обнародва в "Държавен вестник".


За сега скромните ми познания по ТП не ми дават възможност да Ви предложа практически съвет. Дано някои от по опитните колеги ви помогне. Успех!
stefanch
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 08 Май 2002, 17:00

Re: Покупко-продажба на ЕТ

Мнениеот Тета » 17 Мар 2003, 11:36

Ако притесненията Ви за само за това вземате, за което пишете.
Помислете, дали не е по-добре за Вас, да прехвърлите(продадете) само вземането, а иначе да си продължите дейността като ЕТ.
Тета
 


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron