начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Законно ли е банките да те притискат с роднини?

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Законно ли е банките да те притискат с роднини?

Мнениеот agenciqmax » 07 Мар 2022, 12:24

Здравейте,

Изключително съм раздразнен относно новите схеми на банките за притискане. Аз се занимавам с хотелиерство, баща ми има отделен бизнес. И двата имаме кредити на фирмите от една и съща банка, но нямаме общо и връзка като договори, просто сме роднини взели кредит от една и съща банка за фирмите им. Покрай Корона обстановката, натрупах задължения в данъчното за ДДС и осигуровки, но не си уволних персонала. Изплащам си задълженията с погасителен план и всичко върви по договорка. Наскоро се наложи да преподписвам договора ми за кредита, който е необезпечен. Банката ми изви ръцете да се съглася на по-големи вноски, тъй като при несъгласие от моя страна това щяло да окаже влияние на кредита на баща ми и неговата фирма, когато дойдело времето той да си преподписва договора. Като цяло моята задлъжнялост можела да му окаже влияние на рейтинга, защото сме свързани лица, макар фирмите и кредитите и договорите да нямат общо помежду ни. Наскоро трябваше банката да му изплати щета от застраховка и преди да му я изплатят ми се обадиха, че съм трябвало да си довнеса 4 лв. по кредита, тъй като имало остатък от погасяването за месеца за да изплатят на баща ми сумата от застраховката. Отново тотално навръзване и все едно сме една и съща фирма. Тук за мен вече се губи смисъла на едно ЕООД и ООД, нали сме дружества с ограничена отговорност. Защо ни навръзват така и ни извиват ръцете за всичко? Това законно ли е? Утре брат ми ако фалира с неговата фирма и завлече банката, после аз ли ще страдам с кредитен рейтинг, вноски и др, макар фирмите и кредитите ни да нямат общо?
agenciqmax
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Фев 2021, 23:12

Re: Законно ли е банките да те притискат с роднини?

Мнениеот berto » 07 Мар 2022, 22:40

Имате ясни въпроси - "защо ни навързват така" и "това законно ли е"? Отговорите са: "защото банките са путки" и "не, не е законно". Довнесете си 4те лева и според мен гледайте да не се занимавате с банки. Говоря ви като човек, който в червата мрази да тегли кредити откъдето и да е и да е длъжник, не защото някога съм бил, а защото около мен има хора, които са и знам за какво става дума. Платете си Вашите задължения и баща Ви да се оправя както може, т.е. направете така, че да остане само единият да дължи, а най-добре си платете и двамата и ги разкарайте тия лайнари. И друг път гледайте да теглите от различни банки или поне се редувайте по възможност.
berto
Потребител
 
Мнения: 342
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Законно ли е банките да те притискат с роднини?

Мнениеот guest1 » 08 Мар 2022, 01:31

berto написа:Имате ясни въпроси - "защо ни навързват така" и "това законно ли е"? Отговорите са: "защото банките са путки" и "не, не е законно". Довнесете си 4те лева и според мен гледайте да не се занимавате с банки. Говоря ви като човек, който в червата мрази да тегли кредити откъдето и да е и да е длъжник, не защото някога съм бил, а защото около мен има хора, които са и знам за какво става дума. Платете си Вашите задължения и баща Ви да се оправя както може, т.е. направете така, че да остане само единият да дължи, а най-добре си платете и двамата и ги разкарайте тия лайнари. И друг път гледайте да теглите от различни банки или поне се редувайте по възможност.

По същество сте прав, но трябва да поработите върху изказа!

Към автора:
    Не става ясно - кредитите на ФЛ ли са отпуснати или на ЮЛ?
    Откъде банката знае, за роднинската връзка? При подаване документи за кредит - не се иска акт за раждане или документ за свързани лица.
Последна промяна guest1 на 08 Мар 2022, 17:24, променена общо 1 път
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Законно ли е банките да те притискат с роднини?

Мнениеот bludniq_sin » 08 Мар 2022, 12:53

Давам един пример - мой клиент търгува на отложено плащане. Ако някой го завлече с пари клиентът ми никога повече не продава на отложено плащане на фирма, която има каквато и да е връзка с фирмата, която го е "запалила". Ама баща, майка, леля - няма значение как се казва фирмата, каква е роднинската връзка и тн. Има цели фамилии, които въртят фирми, които не си плащат задълженията. В този смисъл - да, ако вие фалирате фирмата си и не си погасите задължението, вероятно това ще повлияе на отношението на банката към роднините ви (за които тя знае) и дружествата, които те управляват. Отделно - имайте предвид, че банките комуникират помежду си и обменят информация като стане въпрос за някои нелоялни клиенти (не визирам чичо иван с 500 лв. кредит).
Кое дали е законно?
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Законно ли е банките да те притискат с роднини?

Мнениеот agenciqmax » 08 Мар 2022, 15:00

Кредитите са на фирми. И нито аз, нито баща ми имаме задължения непогасени към банки. Не сте прочели правилно. Баща ми няма задължения към държавата нито към банката. Внася си вноските по кредитите перфектно. Аз нямам проблеми с банката за моя кредит също така. И аз си внасям на време и си погасявам. Аз имам задължения към държавата, но си погасявам и тях. Просто предишния месец, не са стигнали 4 лв. за да се погаси кредита и това съвпада с това, че на баща ми банката трябваше да изплаща застраховка и съответно м се обадиха на мен за 4 лв, да внеса, за да може на баща ми да изплатят застраховката. Тоест те вече ни имат все едно сме една фирма с два различни кредита в тази банка. Питам дали е законно да се обаждат и да ми казват ако не платиш 4 лв. няма да изплатим обещетението на баща ти. Питам дали е законно да ми се обаждат при преподписване на догорова за кредит и да ми искат по-големи вноски, защото иначе сме щели да имаме спорове и това ще повлияе на кредита на баща ми. Това питам. Моя банкер и банкера на баща ми се познават с един град и офис са, както и аз и баща ми. Нормално е да знаят, че с фирмите ни имаме два различни кредита при тях.
agenciqmax
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Фев 2021, 23:12

Re: Законно ли е банките да те притискат с роднини?

Мнениеот bludniq_sin » 08 Мар 2022, 16:05

Вие лично не - фирмите Ви имат кредити и се следи дали са коректни платци. Вие не сте тъждествен с фирмата си, но в общия случай платежоспособността на едното има връзка с платежоспособността на другото. Фирмата е търговец, банката е търговец - преговаряте. Законно ли е да ви се обаждат и да ви казват, че нямало да изплатят нещо на фирмата на баща ви (или на фирмата му) ако Вашата фирма не си плати нещо - ами ако не платят ще стане ясно дали са имали основание или не. До тогава сте в сферата на преговорите (най-общо казано). Може да Ви говорят много неща - важно е как ще действат. Ако не Ви харесват - можете да ги смените, да рефинансирате и тн. Може да Ви искат каквито си искат вноски - вие имате свободата да се съгласите или да не се съгласите с условията с всички произтичащи от решението Ви правни последици. Незаконно е да дойдат да Ви набият за кредита и тн..
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Законно ли е банките да те притискат с роднини?

Мнениеот guest1 » 08 Мар 2022, 17:25

bludniq_sin написа:Давам един пример - мой клиент търгува на отложено плащане. Ако някой го завлече с пари клиентът ми никога повече не продава на отложено плащане на фирма, която има каквато и да е връзка с фирмата, която го е "запалила". Ама баща, майка, леля - няма значение как се казва фирмата, каква е роднинската връзка и тн. Има цели фамилии, които въртят фирми, които не си плащат задълженията. В този смисъл - да, ако вие фалирате фирмата си и не си погасите задължението, вероятно това ще повлияе на отношението на банката към роднините ви (за които тя знае) и дружествата, които те управляват. Отделно - имайте предвид, че банките комуникират помежду си и обменят информация като стане въпрос за някои нелоялни клиенти (не визирам чичо иван с 500 лв. кредит).
Кое дали е законно?

Много „кух“ пример!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Законно ли е банките да те притискат с роднини?

Мнениеот bludniq_sin » 09 Мар 2022, 09:42

Може - това наблюдавам аз.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron