начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по ДДС

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по ДДС

Мнениеот miteto » 24 Авг 2020, 13:39

Здравейте,

Казусът ми е е следния :

Имам фирма, регистрирана по ДДС и трябва да издам фактура за извършена услуга (софтуерна) на фирма, регистрирана в Англия, която обаче няма регистрация по ДДС.

Основният ми въпрос е : трябва ли аз да начислявам ДДС във фактурата или мога да си я пусна по чл. 86/3 и 21/2, както съм правил до момента с други фирми в чужбина и ЕС, които имат ДДС номер?
miteto
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 24 Авг 2020, 13:01

Re: Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по

Мнениеот doondie » 24 Авг 2020, 19:48

По спомен ще кажа, че в Англия не е задължително да си регистриран по ДДС, ако оборотът ти е под 50 хиляди годишно.

Има ли значение дали клиентът е регистриран по ДДС или не в крайна сметка? Не се ли гледа само състоянието на издателя на фактурата? Ако получателят не е регистриран по ДДС, той би трябвало да може да си възстанови данъка. Когато се издава фактура на физическо лице, тогава отново ли е без ДДС? Не мисля така. Ако цитираните членове от неизвестен закон позволяват да се издаде без ДДС, тогава не виждам какъв е проблемът.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по

Мнениеот jhoro » 24 Авг 2020, 22:41

miteto написа:Имам фирма, регистрирана по ДДС и трябва да издам фактура за извършена услуга (софтуерна) на фирма, регистрирана в Англия, която обаче няма регистрация по ДДС.

Основният ми въпрос е : трябва ли аз да начислявам ДДС във фактурата или мога да си я пусна по чл. 86/3 и 21/2, както съм правил до момента с други фирми в чужбина и ЕС, които имат ДДС номер?

Да. ДДС не се начислява само при определени в закона случаи.
miteto написа:Основният ми въпрос е : трябва ли аз да начислявам ДДС във фактурата или мога да си я пусна по чл. 86/3 и 21/2, както съм правил до момента с други фирми в чужбина и ЕС, които имат ДДС номер?

Я хубаво прочети - за какво се отнасят, цитираните членове (за ЗДДС говорим, нали?).
doondie написа:По спомен ще кажа, че в Англия не е задължително да си регистриран по ДДС, ако оборотът ти е под 50 хиляди годишно.

Остави спомените - понякога лъжат. Виж официалния сайт - https://www.gov.uk/vat-registration/when-to-register
Прага за,задължителна регистрация е 85 хил. паунда за 12 месеца.
doondie написа:Има ли значение дали клиентът е регистриран по ДДС или не в крайна сметка? Не се ли гледа само състоянието на издателя на фактурата? Ако получателят не е регистриран по ДДС, той би трябвало да може да си възстанови данъка.

И там (в ЮК), и в България възстановяване на ДДС се прави, ако доставчика и клиента са регистрирани по ДДС, и клиента не е краен клиент.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по

Мнениеот kalahan2008 » 24 Авг 2020, 23:30

Да, тъй като получателят на доставката не е регистриран по ДДС, В този случай мястото на доставка е страната, в която е мястото на икономическа дейност на доставчика, на основание чл. 21, ал. 1 ЗДДС, т.е. България. В тези случаи се дължи ДДС.
Ако получателят на доставката
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по

Мнениеот kalahan2008 » 24 Авг 2020, 23:30

Да, тъй като получателят на доставката не е регистриран по ДДС. В този случай мястото на доставка е страната, в която е мястото на икономическа дейност на доставчика, на основание чл. 21, ал. 1 ЗДДС, т.е. България. В тези случаи се дължи ДДС.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по

Мнениеот miteto » 25 Авг 2020, 09:40

Тоест имаме следната конфигурация :

БГ фирма регистрирана по ДДС издава фактура на УК фирма НЕрегистрирана по ДДС - начислявам ДДС
БГ фирма регистрирана по ДДС издава фактура на УК фирма регистрирана по ДДС - НЕ начислявам ДДС
БГ фирма регистрирана по ДДС издава фактура на УК фирма НЕрегистрирана по ДДС след нова година след като УК излезе от ЕУ - НЕ начислявам ДДС
miteto
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 24 Авг 2020, 13:01

Re: Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по

Мнениеот jhoro » 25 Авг 2020, 11:10

miteto написа:Тоест имаме следната конфигурация :

БГ фирма регистрирана по ДДС издава фактура на УК фирма НЕрегистрирана по ДДС - начислявам ДДС
БГ фирма регистрирана по ДДС издава фактура на УК фирма регистрирана по ДДС - НЕ начислявам ДДС
БГ фирма регистрирана по ДДС издава фактура на УК фирма НЕрегистрирана по ДДС след нова година след като УК излезе от ЕУ - НЕ начислявам ДДС

НЕ!
Когато има продажба - винаги се начискява ДДС (в България). Ако издателя и получателя са регистрирани по ЗДДС, и получателя не е краен клиент - ДДС подлежи на възстановяване.
Във фактурата ДДС не се посочва, при хипотезата на
Чл. 113- (9) Данъчно задължените лица, които не са регистрирани по този закон или са регистрирани на основание чл. 97а, ал. 1 и 2, чл. 99 и чл. 100, ал. 2, нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури и известия към фактури. Лица, регистрирани на основание чл. 97б, нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури или известия към фактури за извършени доставки, различни от доставки на далекосъобщителни услуги, услуги за радио- и телевизионно излъчване или услуги, извършвани по електронен път, с получатели - данъчно незадължени лица, които са установени или имат постоянен адрес, или обичайно пребивават в страната.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Начисляване на ДДС за фирма в Англия, нерегистрирана по

Мнениеот miteto » 25 Авг 2020, 19:41

С това се омотвам и аз, с тълкуването на закона :
Чл. 113- (9) Данъчно задължените лица, които не са регистрирани по този закон или са регистрирани на основание чл. 97а, ал. 1 и 2, чл. 99 и чл. 100, ал. 2, нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури и известия към фактури.

Аз съм се регистрирал по желание, тоест чл 100 ал.1 (по спомени). Но това само за български фирми ли е или по принцип ?
Лица, регистрирани на основание чл. 97б, нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури или известия към фактури за извършени доставки, различни от доставки на далекосъобщителни услуги, услуги за радио- и телевизионно излъчване или услуги, извършвани по електронен път, с получатели - данъчно незадължени лица, които са установени или имат постоянен адрес, или обичайно пребивават в страната.

Доколкото разбирам, това цялото не ме касае, тъй като не съм по този член.
miteto
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 24 Авг 2020, 13:01


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron