начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Протокол

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Протокол

Мнениеот nickolay_s » 17 Юли 2020, 15:01

Здравейте,

Задължително ли е протоколите от общото събрание на ООД да имат пореден номер? Счетоводител съм, но на част от документите нямат такъв, включително и на тези изготвени от нотариус.
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

Re: Протокол

Мнениеот svegrigorov » 18 Юли 2020, 16:38

Не е задължително протоколите да имат номера. Нямат образец, правят се по-изчерпателни за сигурност на самите съдружници.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Протокол

Мнениеот nickolay_s » 18 Юли 2020, 19:31

svegrigorov написа:Не е задължително протоколите да имат номера. Нямат образец, правят се по-изчерпателни за сигурност на самите съдружници.

Благодаря за отговора!
А ако искаме да се номерират, то от 1 ли трябва да започват, въпреки че има издедени преди това няколко, и ако да - за всяка календарна година ли е необходимо да има ново броене? В тази връзка, протоколните книги - задължителни ли са? Има разписано в Търговския закон, но не прочетох дали има глоба/санкция за липсата им? Или пропускам нещо?
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

Re: Протокол

Мнениеот nickolay_s » 22 Юли 2020, 11:17

Някой би ли могъл да се включил и по останалата част от питането ми?
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

Re: Протокол

Мнениеот ykovachev » 23 Юли 2020, 12:32

Аз досега не съм срещал ООД с протоколна книга. Е, сигурно има, но никак не е масово.
На Ваше място, аз бих предложил да си правят отделна номерация за всяка календарна година, освен ако нямате сигурност, че разполагат с всички протоколи от създаването на дружеството до ден днешен (независимо дали са натрупани в "книга", или насипно), та да ги преброят точно.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Протокол

Мнениеот jhoro » 23 Юли 2020, 15:47

ykovachev написа:Аз досега не съм срещал ООД с протоколна книга. Е, сигурно има, но никак не е масово.

Ако наистина не си виждал - заповядай, ще ти покажа! Всички документи на ООД-то са „подредени в папка, прономеровани, прошнуровани и ... бля-бля“. Щото не са много - затова!
Номерация е нужна, при голяма количество издавани документи, от един и същ тип, за определен период от време!
Например - пак протокол, ама от НАП. Има си техен изх.№.
Също при фактури, протоколи за брак, касови бележки ...

„Протоколите от общото събрание на ООД“ си имат дата на съставяне и това е достатъчно, за еднозначна идентификация. Стига, да не правите по 2-3 събрания на ден!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Протокол

Мнениеот nickolay_s » 23 Юли 2020, 19:28

jhoro написа:
ykovachev написа:Аз досега не съм срещал ООД с протоколна книга. Е, сигурно има, но никак не е масово.

Ако наистина не си виждал - заповядай, ще ти покажа! Всички документи на ООД-то са „подредени в папка, прономеровани, прошнуровани и ... бля-бля“. Щото не са много - затова!
Номерация е нужна, при голяма количество издавани документи, от един и същ тип, за определен период от време!
Например - пак протокол, ама от НАП. Има си техен изх.№.
Също при фактури, протоколи за брак, касови бележки ...

„Протоколите от общото събрание на ООД“ си имат дата на съставяне и това е достатъчно, за еднозначна идентификация. Стига, да не правите по 2-3 събрания на ден!


Мен друго ме притеснява - не мога да намеря книга за дяловете на съдружниците като образец, а и дали се продава подобна, не съм и виждал. За протоколна книга - намира се в интернет, не е проблем. В Търговския закон не намерих да има санкция за липсата на водето им, а дали наистина няма такава?
Протоколите от общото събрание на съдружниците са два-три за година, но при осчетоводяването им в програмния продукт се изисква да се въведе номер, та затова.
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

Re: Протокол

Мнениеот jhoro » 23 Юли 2020, 19:42

nickolay_s написа:Мен друго ме притеснява - не мога да намеря книга за дяловете на съдружниците като образец, а и дали се продава подобна, не съм и виждал. За протоколна книга - намира се в интернет, не е проблем. В Търговския закон не намерих да има санкция за липсата на водето им, а дали наистина няма такава?
Протоколите от общото събрание на съдружниците са два-три за година, но при осчетоводяването им в програмния продукт се изисква да се въведе номер, та затова.

И защо Ви е книга за дяловете - нали всичко вписва в търговския регистър? Такава книга ще е само за вътрешна употреба.
Щом протоколите се описват (не „осчетоводяват“ - става дума за деловодство, не счетоводство) - просто пишете поредния номер. На протокола и в програмния продукт.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Протокол

Мнениеот nickolay_s » 29 Юли 2020, 15:16

Благодаря на всички за отговорите! :)
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron