начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Продажба на дружествен дял при запор на съдружник

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Продажба на дружествен дял при запор на съдружник

Мнениеот stanisheva » 31 Юли 2018, 13:31

Здравейте,
Имам следния казус. Съуправител съм в ООД. От скоро научих, че съдружникът ми е със запориран дял. Задължението му е голямо, а фирмата ни едвам "крета".
Моля ви, посъветвайте ме как да защитя интересите си.
Мога ли да му прехвърля и моя дял, за да се спася поне юридически от следващи главоболия. Какво предстои?
Регистрирах нова ф-рма - ЕООД, но още не работя през нея. Объкана съм.
Ако някой се занимава с такива дела и може да помогне, да даде контакт.
Благодаря предварително.
stanisheva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Май 2018, 15:11

Re: Продажба на дружествен дял при запор на съдружник

Мнениеот svegrigorov » 01 Авг 2018, 13:52

На първо място те интересува какви активи и пасиви има дружеството, за да прецениш дали имаш интерес да продължиш да работиш с това дружество или не.

Кредиторът на длъжника със запорирания дял, може да провери годишния финансов отчет обявен в Търговския регистър, партидата в Имотния регистър и т.н., за да придобие представа дали има смисъл да поиска прекратяване на ООД-то. Ако прецени, че от ликвидационния му дял ще може да се удовлетвори, съдебният изпълнител връчва на останалите съдружници изявлението на взискателя /кредитора на твоя съдружник/ за прекратяване. След изтичането на 3 месеца съдебният изпълнител овластява взискателя да предяви иск пред окръжния съд по седалището на дружеството за неговото прекратяване. Прекратяването не се извършва, ако той междувременно плати дълга си. Ти също можеш да го платиш, ако държиш да запазиш дружеството.

Запорът на дружествен дял на съдружника-длъжник не позволява прехвърлянето му на друго лице. Ти можеш да си продадеш дружествените дялове на съдружника или трето лице.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


cron