начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

ООД с управител с изтекъл срок на управление

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ООД с управител с изтекъл срок на управление

Мнениеот pitasht » 12 Апр 2018, 11:55

Здравейте имам фирма която през 2008 г се учредява и си избира управител за период от 5 год.
В ТР от там насетне промени в управлението няма, няма вписан нов управител но всички документи се приемат при изтекъл мандат на управителя. От 2008 до 2013 не са свиквани събрания на дружеството.

През 2013 година почива един съдружник прави се ОС но и тогава съдружници пропускат да изберат нов управител.
Давйте идеи какво мога да сторя освен да отправя искане до прокурор за прекратяване на дружеството, което искане знам че ще остане глас в пустиня
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1342
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: ООД су правител с изтекъл срок на управление

Мнениеот jhoro » 12 Апр 2018, 16:32

Здравейте! Доста странен изказ!
Първо казвате „имам фирма“, а по-надолу споменавате съдружници? Може би става дума за ООД ? После - фирмата не се е „само-учредила“ и сама да си избере управител! - съдружниците са предприели тези действия.

Ето ви няколко текста, отнасящи се за управителя (останалите - в Търговския закон)
Чл. 135. (1) Органи на дружеството са:
1. общо събрание;
2. управител (управители).
Чл. 137. (1) Общото събрание:
5. избира управителя, определя възнаграждението му и го освобождава от отговорност;
Чл. 141. (5) Управителят може да поиска да бъде заличен от търговския регистър с писмено уведомление до дружеството. В срок до един месец след получаване на уведомлението дружеството трябва да заяви за вписване освобождаването му в търговския регистър. Ако дружеството не направи това, управителят може сам да заяви за вписване това обстоятелство, което се вписва, независимо дали на негово място е избрано друго лице.

Доколкото, въпросното дружество (фирма) има избран управител, който не е освободен от отговорност и не е поискал заличаването си - дружеството продължава да си има същия управител.
Никъде в закона няма ограничение за срок или мандатност на длъжността!

Най-вероятния отговор на вашето искане - от страна на прокуратурата - ще е, че
Чл. 155. По решение на окръжния съд по седалището на дружеството то може да бъде прекратено:
3. по иск на прокурора, когато в продължение на три месеца дружеството няма вписан управител.

Сам казвате, че такъв има вписан, макар записа да не е променян от 2008 г!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: ООД су правител с изтекъл срок на управление

Мнениеот pitasht » 13 Апр 2018, 11:05

Може би имам несъвсем верни думи но писах бързо в смисъл че фирмата не е моя а имам казус с такава фирма. като четете надолу мисля става ясно.
Нищо от съвета ви не ми върши работа.
Това че 2008 сте вписали управител и в учр. акт сте си записали 5 год мандат значи ли че все още имате управител?
Ясно е че не се самоучредява учредяват я учредителите и съдружници. Те си правят акта не съм ги карала да си слагат срок на мандата. Който го е писал да си отговаря за написаното в учредителния акт.
На като са си го написали това за тях е закон.
От думите ви аз пък разбирам, че щом има вписан управител пък бил той и с изтекъл мандат от преди пет години няма нищо нередно. Много интересно становище.
Хубаво би било да се включат и по-компетентни юристи. Благодаря.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1342
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: ООД су правител с изтекъл срок на управление

Мнениеот neutralen » 13 Апр 2018, 22:05

Разбира се че има нередности, но те не са противопоставими на трети лица и на държавните органи(примерно НАП). Нередностите засягат само отношенията между съдружниците и функциониране на дружеството, но не и представителната власт на Управителя. Какво да направите - провежда се ОС на съдружниците, избира се управител(може да е същия) и се вписва в Търговския регистър(ако е сменен). :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: ООД су правител с изтекъл срок на управление

Мнениеот svegrigorov » 16 Апр 2018, 11:18

Докато не се заличиш като управител от Търговския регистър и регистър на ЮЛНЦ, то ти ще си управител на дружеството. Може да се направи и по реда на чл. 141, ал. 5 от Търговския закон.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: ООД су правител с изтекъл срок на управление

Мнениеот pitasht » 07 Сеп 2018, 10:07

Съжалявам колеги но за мен фирмата си е без управител и всички действия са атакуеми на това основание. Щом са записани срокове на управлението те си важат, никой не е карал тази фирма да определя срок на управление. а щом ТРегистър подвежда гражданите като не отразява вярно нещата- също трябва да си понесе отговорност при евентуални вреди от това.
Това си е мое мнение. Писах им те отговориха че "към настоящия момент няма подадено заявление и документи, от които да се вижда че управителят е освободен. Обстоятелството, че в дружествения договор е предвиден 5-годишен мандат за управителя на дружеството не означава че правомощията му се прекратяват автоматично с изтичането му."

Много интересна теза - това ми допада много. А кой е управител след като изтече мандата? по презумпция ли как става това чудо? Явно сме учили години наред пълни тъпотии, щом сроковете не значат нищо.
Възможно е управителят да носи отговорност за действията си и така нататък все още , но категорично НЕ Е УПРАВИТЕЛ ПРИ ИЗТЕКЪЛ МАНДАТ.

"В случая, управителят докато не бъде заличен е вписаният., ПРОДЪЛЖАВА ПИСМОТО ИМ.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1342
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: ООД су правител с изтекъл срок на управление

Мнениеот ykovachev » 07 Сеп 2018, 11:24

Колега, додето е вписан в ТР, по отношение на третите лица управителят представлява дружеството (стига да е жив и дееспособен, де). Сроковете значат нещо, ама тоя, конкретния, 5-годишния, касае вътрешните отношения в дружеството. Колегата neutralen си го е казал точно. Идеята е да има сигурност на оборота. Ами ако група мошеници си спретнат ООД и сложат едномесечен мандат и за половин година завлекат маса народ и после, ма моля ви се, няма представителна власт след оня един месец - какъв трилър, нали :)
Каква "далавера" е дружеството да няма представляващ, се чудя? Наскоро пък имаше тука описана случка как при липсващ управител държавата не може да предприеме някакви действия...
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: ООД с управител с изтекъл срок на управление

Мнениеот boxko » 07 Сеп 2018, 15:48

Да добавя, че в търговското право с особено голяма сила важи правилото за мълчаливото съгласие.
boxko
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: ООД с управител с изтекъл срок на управление

Мнениеот kalahan2008 » 09 Сеп 2018, 10:21

pitasht написа:Давйте идеи какво мога да сторя освен да отправя искане до прокурор за прекратяване на дружеството, което искане знам че ще остане глас в пустиня

Не мисля, че ще остане глас в пустиня, в действителност прокуратурата завежда много такива искове по чл. 155, т. 3 ТЗ.
Каква е пречката да се свика ново ОС и да се избере управител?
Колегите имат предвид, че докато не бъде заличен старият управител в ТР, по отношение на трети лица той продължава да бъде управляващ - чл. 141, ал. 6 ТЗ.
Овластяването и неговото заличаване имат действие по отношение на трети добросъвестни лица след вписването им.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron