начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Иск за имуществена отговорност за вреди с/у управителя наООД

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Иск за имуществена отговорност за вреди с/у управителя наООД

Мнениеот legalhelp » 20 Фев 2018, 18:06

Здравейте,

Ще съм ви много благодарен ако някой ми предостави помощ или някаква информация относно следния казус.

Управител продава имот собственост на ООД-то, в което е назначен на тази длъжност за цена много по-ниска от данъчната оценка на съответния имот. Продажбата е извършена по надлежния ред със решение на общо събрание за продажба на имота без да е коментирана цената, на която да бъде продаден.

След определен период от време управителят е освободен от длъжност и освободен от ОТГОВОРНОСТ (чл.137,ал. 1, т.5).
След извършване на ГФО, общото събрание констатира, че имотът е продаден на цена много по ниска от очакваното.
Въпроса ми е :
Може ли да се предяви иск за причинени на дружеството вреди, (145 ТЗ) срещу бившия управител, въпреки, че същият е ОСВОБОДЕН от длъжност и от ОТГОВОРНОСТ.

Изчетох много практика, и навсякъде стигам до твърдението, че освобождаването на управителя от отговорност има силата на правопогасяващ факт и че при такова взето решение за освобождаване от отговорност на управителя, дружеството не може да претендира вреди, независимо, че фактическият състав на деянието е осъществен.
Ще съм много благодарен ако някой се сеща или знае и желае да предостави някоя хипотеза при която това решение на ОС за освобождаване от отговорност може да бъде отменено/прескочено или въпреки него да може да бъде предявен иск срещу увредилия дружеството управител.

Поздрави :)
legalhelp
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Фев 2018, 17:31

Re: Иск за имуществена отговорност за вреди с/у управителя н

Мнениеот bvoykov » 21 Фев 2018, 23:11

Аз лично, без да претендирам, че съм специалист, мисля, че щом е взето решение управителят да бъде освободен от отговорност, няма как да издържи искът по чл. 145 от ТЗ, но на теория си мисля за една хипотеза, в която Вие подавате сигнал до прокуратурата за извършено стопанско престъпление (щом твърдите, че е сключил неизгодна сделка или по друг начин е причинил значителни вреди на дружеството в качеството му на длъжностно лице по смисъла на НК) и ако това се установи да е така, дружеството ще има възможност да предяви граждански иск дали в наказателния процес, дали после в гражданския такъв, ползвайки се от решения с вляза сила присъда преюдициален въпрос за извършено престъпление. Това е възможно, но шансовете сигурно едва ли са високи да сработи, но пък ми изглежда като единствен вариант. Не съм се пробвал да издирвам съдебна практика. Освобождаването на лицето от качеството му на управител по никакъв начин не го освобождава от отговорността по чл. 145 ТЗ, освен ако последното не е било прието изрично с решение на ОС, както е във Вашия случай.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron