начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Приемане на съдружник в ЕООД, който ще е новия управител

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Приемане на съдружник в ЕООД, който ще е новия управител

Мнениеот zaracompany » 31 Яну 2018, 16:01

Здравейте!

Много ще съм ви благодарна, ако ми потвърдите дали знанията ми относно процедурата са правилни.
Имам ЕООД, на което аз съм управител и съответно имам молба от физическо лице за присъединяване като съдружник, с изкупуване на 50% от моите дялове. Ето и какво знам, че ми е необходимо като документи:
- молба от лицето за изкупуване на дялове и приемане като съдружник
- решение на едноличния собственик на капитала за продажба на дялове - заверено при нотариус
- удостоверение по чл129 от ТЗ, заверен при нотариус
- договор за прехвърляне на дялове - заверен при нотариус
- протокол от общо събрание на съдружниците, на което се взема решение за приемане на нов дружествен договор - заверен при нотариус
- новия дружествен договор, където се описва и, че новият съдружник става управител (това не знам дали трябва да се завери)
- декларация чл114 и чл13, нотариална заверка на подписа на новия управител
Всичко това се подава в ТР от избрания нов управител (правилно ли е?), след което се очаква одобрението на промените.

Пропускам ли нещо? Благодарна съм за всяка помощ!
zaracompany
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 31 Яну 2018, 15:42

Re: Приемане на съдружник в ЕООД, който ще е новия управител

Мнениеот p_n_n » 01 Фев 2018, 09:23

zaracompany написа:Здравейте!

Много ще съм ви благодарна, ако ми потвърдите дали знанията ми относно процедурата са правилни.
Имам ЕООД, на което аз съм управител и съответно имам молба от физическо лице за присъединяване като съдружник, с изкупуване на 50% от моите дялове. Ето и какво знам, че ми е необходимо като документи:
- молба от лицето за изкупуване на дялове и приемане като съдружник
- решение на едноличния собственик на капитала за продажба на дялове - заверено при нотариус
- удостоверение по чл129 от ТЗ, заверен при нотариус
- договор за прехвърляне на дялове - заверен при нотариус
- протокол от общо събрание на съдружниците, на което се взема решение за приемане на нов дружествен договор - заверен при нотариус
- новия дружествен договор, където се описва и, че новият съдружник става управител (това не знам дали трябва да се завери)
- декларация чл114 и чл13, нотариална заверка на подписа на новия управител
Всичко това се подава в ТР от избрания нов управител (правилно ли е?), след което се очаква одобрението на промените.

Пропускам ли нещо? Благодарна съм за всяка помощ!


Имате пропуски, така е...

Ще получите указания, които следва да изпълните в срок,
в противен случай ще последва отказ за вписване на заявените промени.
Така че, ще е необходимо да си следите подаденото заявление!.. :P

Успех!
p_n_n
Потребител
 
Мнения: 450
Регистриран на: 15 Май 2006, 12:05

Re: Приемане на съдружник в ЕООД, който ще е новия управител

Мнениеот aleksi33 » 01 Фев 2018, 17:32

zaracompany написа:- удостоверение по чл129 от ТЗ, заверен при нотариус

Това не минава, проверено е... От ТР искат официален документ от държавен орган - за осигурителните вноски - от НАП, и за трудовите възнаграждения и обезщетения - от ГИТ. Проблема е, че ГИТ отказва да издава такъв документ - виж страницата на ИА ГИТ - http://www.gli.government.bg/page.php?c=13&d=3364. От своя страна ДЛ от ТР се позовават на чл.399 ал.1 от КТ /доп. - ДВ, бр. 102 от 2017 г., в сила от 22.12.2017 г/.
aleksi33
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 16 Окт 2017, 00:52

Re: Приемане на съдружник в ЕООД, който ще е новия управител

Мнениеот zaracompany » 01 Фев 2018, 18:36

p_n_n написа:Проблема е, че ГИТ отказва да издава такъв документ - виж страницата на ИА ГИТ

ХаХаХа! Това вече е 100% българщина :D
Така или иначе фирмата е практически нова, на няколко месеца и досега не е имала служители. Аз, разбира се, реших да се обърна към адвокат, за да е по-сигурно.
Все пак трябва да има начин една фирма да присъедини съдружник, съмнявам се откакто е излезнал новия закон да не е имало такъв случай. Благодаря ви за помощта!
zaracompany
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 31 Яну 2018, 15:42

Re: Приемане на съдружник в ЕООД, който ще е новия управител

Мнениеот neutralen » 01 Фев 2018, 21:31

Продължава порочната практика предмет на продажба да бъдат "дяловЕ" вместо "дял" от дружеството. Всяко ООД има толкова дяла, колкото е броя на съдружниците - всеки съдружник притежава 1/Един/ дял, който следва да се дели на 1 и се изразява в процент от капитала. Няма такова нещо в ТЗ и никога не е имало, делът на съдружника да се дели на множество дялове, респективно съдружник да притежава повече от един дял :shock: :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Приемане на съдружник в ЕООД, който ще е новия управител

Мнениеот aleksi33 » 02 Фев 2018, 10:37

zaracompany написа:...Все пак трябва да има начин една фирма да присъедини съдружник, съмнявам се откакто е излезнал новия закон да не е имало такъв случай...

Има - приемане на нов съдружник с увеличаване на капитала.
aleksi33
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 16 Окт 2017, 00:52


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron