начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Казус с продажба на ЕООД

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Казус с продажба на ЕООД

Мнениеот milkoo » 25 Яну 2018, 15:39

Здравейте, моля за малко помощ по един казус с продажба на ЕООД.

В края на 2016 година регистрирахме ЕООД на името на съпругата ми. ЕООД-то до този момент не е извършвало търговска дейност и няма назначавани работници. Подали сме нулева декларация и през цлялата 2017 няма издадена нито една фактура.
Искаме да прехвърлим ЕООД-то на мое име. Казаха ми че това прехвърляне става с покупко продажба.

Платих на адвокат да изготви документите за покупко продажбата на ЕООД-то.
Изпратиха ми документи които да попълня и да заверя пред нотариус, които в последствие да се подадат в ТР.

Оказа се има някаква промяна в законодателството и вчера ходих при 3 различни нотариуса които отказаха да ми изповядат сделката защото нямам удостоверение по чл. 129, ал. 1 от ТЗ за липса на задължения. Немогат да ми кажат от къде да взема документа в НАП могат да ми издадат и ми издадоха само удостоверение 87.
Което удостоверение единият нотариус го изисква дригия НЕ. Но всички искат този документ по чл.129 но незнаят от къде да го взема. Адвоката също вдига рамене, било нововъведение и не се знаело кой трябва да го издаде. Няма такава глупост.
Друг е въпроса че колегата ви не постъпи коректно знаейки че има такъв проблем и си пребра не малка комисионна за няколко документа на които само е променил имената. Както ида е.

Нотариуса ми казава че не е ясно до кога ще е така, неможел да ми направи удостоверение с което собственика да декларира липса на задължения да го подпише пред него и да го завери!?

Посъветвайте ме как да постъпя моля ви и към кой нотариус да се обърна?
Също ме интересува знаете ли каква е таксата за тази сделка на трите места ми казаха различни суми от 40 до 80лв.!

Много ще съм благодарен за съвет.
milkoo
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 23 Юни 2016, 09:55

Re: Казус с продажба на ЕООД

Мнениеот n_ikito » 25 Яну 2018, 15:56

n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Казус с продажба на ЕООД

Мнениеот karanedeff » 25 Яну 2018, 15:57

vili_spasova написа:Колеги, вече има решение на окръжен съд в подкрепа на съжденията ни: /както се казва - на маймуни ни направиха от този ТР :? /

Решение №31/22.01.2018 г. на Бургаски окръжен съд.

Р Е Ш Е Н И Е №31
Бургас, 22.01.2018 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Бургаският окръжен съд, Първо гражданско отделение, в закрито заседание в състав:

Окръжен съдия: Иван Воденичаров

като разгледа докладваното от съдията т.д. № 31 по описа на съда за 2018 г., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по чл.25 и сл. ЗТР.

Образувано е по жалба на „ “ ЕООД с ЕИК чрез адв. – БАК, съд. адрес гр. , ул. против Отказ № /05.01.2018 г. на длъжностното лице по регистрацията за вписване прехвърлянето на дружествени дялове, промяна на управителя и адреса на управление на дружеството по партидата на „ “ ЕООД с ЕИК .

Отказът е мотивиран с изменение на законодателството – чл. 129, ал.1 ТЗ, поради което органът е изискал удостоверение от НАП, в случай че няма наети работници ; удостоверение от НАП за липса на публични задължения, в случай че има наети работници и служители и удостоверения, че няма неизплатени трудови възнаграждения и обезщетения на работници и служители с прекратени правоотношения.
Жалбоподателят твърди, че отказът е незаконосъобразен. Изтъква, че с измененията на закона такива задължения няма и изисканите документи не се следват в приложение на заявлението. Позовава се и на указания на Главна инспекция по труда в този смисъл
Бургаският окръжен съд, след като прецени приложените доказателства и съобрази законовите разпоредби, приема за установено следното:
Пред Агенцията по вписвания е надлежно заявено от оправомощено лице вписване на подлежащите на вписване процесни обстоятелства.
Видно от приложенията е поискал да му бъдат продадени дружествените дялове на дружеството. С нарочни протоколни решения от 29.12.2017 г. дружеството е взело решенията да продаде дяловете, да приеме за съдружник, да освободи . като съдружник, да го освободи и като управител, и от отговорност, да избере за управител и да измени адреса на дружеството. На същата дата е сключен и договора за продажба на дружествени дялове с нотариална заверка на подписите и съдържанието, по силата на който С.К. е продал на 100 % от капитала на дружеството.

На 04.01.2018 г. органът е дал указания да се представи удостоверение от работодателя по изменения чл. 129,ал. 1 ТЗ. В изпълнение на тези указания управителят е представил удостоверение, с което при знание за наказателна отговорност е декларирал, че няма неизплатени трудови възнаграждения, обезщетения и осигурителни вноски на работници и служители ; няма неизплатени трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работници и служители, с които трудовите правоотношения са прекратени до три години от прехвърлянето на дружествените дялове.

На 05.01.2018 г. органът отново не е придвижил преписката, като е дал нови указания за представянето на посочените удостоверения за липси на задължения. Последвал е обжалвания отказ.

Съдът намира жалбата за основателна:

Според изменения чл. 129, ал.1 ТЗ представеното удостоверение, с което бившия управител е декларирал всички законно изискуеми обстоятелства е достатъчно доказателство по смисъла на закона за да бъдат вписани исканите промени по партидата на дружеството. Изисканите писмени доказателства с повторните указания на органа се явяват в повече от постановеното в закона. Налага се извода за незаконност на отказа и основателност на подадената срещу него жалба.
Мотивиран от горното и на осн. чл. 25 ЗТР съдът

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ отказ № /05.01.2018 г. на длъжностното лице по регистрацията за вписване прехвърлянето на дружествени дялове, промяна на управителя и адреса на управление на дружеството по партидата на „ “ ЕООД с ЕИК .

УКАЗВА на Агенцията по вписванията да извърши вписването.
Решението не подлежи на обжалване.
Препис от решението да се изпрати на АВ за сведение и изпълнение.
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Казус с продажба на ЕООД

Мнениеот milkoo » 25 Яну 2018, 17:42

Простете ме за невежеството, малко съм далеко от тази материя. И какво точно означава това и как ме касае мен? След като нотариусите не искат да ми изповядат сделката. Може ли да ми обясните какво да направя?
Това решение означава ли че не се изисква това удостоверение и как да накарам нотариуса да ми завери сделката? Вчера бях при един и той отказа каегроично, а другите си ме отпратиха с неясна информация.
milkoo
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 23 Юни 2016, 09:55

Re: Казус с продажба на ЕООД

Мнениеот vili_spasova » 25 Яну 2018, 18:31

...
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Казус с продажба на ЕООД

Мнениеот milkoo » 05 Фев 2018, 16:46

Здравейте, казуса ми продължава няма такава държава.

Подготвихме всички документи с адвокат, заверихме всичко пред нотариус, взехме документ от НАП за липса на задължение по чл.87 мисля.
Нотариуса ми изготви документ /декларация/ по чл.129 за липса на задължения на която се разписа собственника и е заверена нотариално.

И денс получавам отказ от агенцията по вписванията, не приема въпросното удостоверение.
Пардокса е че фирмата никога не е извършвала дейност и няма нито един назначен служител.

Посъветвайте ме какво да направя. Ако обжалвам колко време ще се точи това.
Направо съм бесен. :twisted:
milkoo
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 23 Юни 2016, 09:55

Re: Казус с продажба на ЕООД

Мнениеот ch3oh » 05 Фев 2018, 20:38

"Отказ" или "Указания" напишете ЕИК, за да видим.
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron