начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Освободен (???) управител на ЕООД

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Освободен (???) управител на ЕООД

Мнениеот nedkost1 » 11 Яну 2018, 12:28

Здравейте, преди повече от две години подадох заявление за освобождаване до УС на ЕООД-то на което бях управител. Имам и протокола от последвалото ОС с което е решено да бъда освободен от длъжността управител.
Преди няколко дни обаче получих честитка (акт) от НАП за неподадена годишна декларация по чл.92 ЗКПО.
Оказа се, че дружеството, което ме освободи от длъжността управител не е подало заявление за изменение в обстоятелствата към Търговския регистър и аз все още фигурирам там като управител????
Моля за вашия съвет как да постъпя сега - да плащам ли акта, за който нямам абсолютно никаква вина, да съдя ли дружеството или да оспорвам акта в съда?
nedkost1
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 18 Фев 2016, 13:10

Re: Освободен (???) управител на ЕООД

Мнениеот bvoykov » 11 Яну 2018, 22:30

Може би е трябвало да спазите процедурата по чл. 141, ал. 5 от Търговския закон. Не знам дали имате шансове да се отървете от отговорността, защото, като тълкувам разпоредбите на чл. 9 и 10 от Закона за търговския регистър и регистъра на ЮЛ с нестопанска цел, както и чл. 141, ал. 6 от Търговския закон, Вие се водите управител по отношение на всички останали, докато не бъдете отписан, с всичките последици, които влече това обстоятелство след себе си. Трябвало е да подадете писмено уведомление до дружеството, с което да поискате да бъдете заличен, което, разбрах, сте го направили преди две години, а в последствие, ако до 1 месец това не се случи, законът Ви дава правото сам да заявите това обстоятелство, че вече не сте управител, дори и да няма все още избран такъв. Това е моето мнение, не претендирам за абсолютна квалифицираност или изчерпателност.

П.П. Не знам дали имате възможност да избегнете административнонаказателната отговорност... Може би ако фазата на административното наказване е все още на съставяне на акт за установяване на административно нарушение и няма издадено наказателно постановление, имате все още време да се решите как да се защитавате срещу постановлението или да го платите. Не знам дали ако представите протокола за това, че вече не сте управител, ще избегнете отговорността, при положение, че е имало ред, по който да заявите отписването от регистъра, но може и да опитате.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron