начало
Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд

Преклузия на правото на въззивно обжалване

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Преклузия на правото на въззивно обжалване

Мнениеот ah14881488 » 14 Дек 2017, 15:38

Здравейте и предварително благодаря!Не бях сигурен в кой раздел да си пусна питанката, извинете ме, ако не и е тук мястото.Та, на въпроса....
Ищец съм по търговско дело с трима ответници.2-ма от ответниците не представят отговор на исковата молба в срок,въпреки редовното връчване на исковата молба.3-я ответник е чужденец, надлежно призован с държавен вестник и вече му назначиха особен представител на мои разноски.От 3-а ответници само този с особения представител ще представи отговор на исковата молба.Така, ако решението по делото е в моя полза(абсолютно всички факти и доказателства са в моя полза), преклудира ли се правото на тези 2-а ответници, които не са подали в срок отговор на исковата молба да обжалват пред въззивната инстанция евентуалното решение?
Мисълта ми е, в чл. 133 ГПК си пише ,,Когато в установения срок ответникът не подаде писмен отговор, не вземе становище, не направи възражения, не оспори истинността на представен документ или не упражни правата си по чл. 211, ал. 1, чл. 212 и чл. 219, той губи възможността да направи това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.'', но никъде не намерих дали въпреки преклудираните си права има право на въззивно обжалване?
Скромната ми житейска логика е, че след като не е отговорил в срок на исковата молба(въпреки надлежното си уведомяване), не е възразил, не е участвал в първото съдебно заседание, то би трябвало да губи и правото си на въззивна жалба.Поне аз така си мисля(нямам претенции да съм прав).
Благодаря на отзовалите се!
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Преклузия на правото на въззивно обжалване

Мнениеот bobi9 » 14 Дек 2017, 17:14

Представете си, че съда постанови нещо различно от това, което искате? Но пък Вас ви устройва. Логично ли е, въпреки че е бил пасивен, да не може да обжалва?
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Преклузия на правото на въззивно обжалване

Мнениеот ah14881488 » 14 Дек 2017, 18:33

Принципно сте прав, докато не го държиш в ръцете си(решението), не е правилно да се правят такива предположения.Ами струва ми се логично, след като не си взел никакво становище по исковата молба, не си присъствал(и взел каквото и да е становище) на откритото съдебно заседание, не считам за логично да можеш да обжалваш решението...
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Преклузия на правото на въззивно обжалване

Мнениеот ivanov_p » 14 Дек 2017, 18:42

Платил си за чужд адвокат, а не си наел свой?!? Какви са тези трима ответници, бадженаци, другари, солидарни? Ти настоящето ни си решил, мислиш за бъдещето.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Преклузия на правото на въззивно обжалване

Мнениеот Melly » 14 Дек 2017, 19:25

ah14881488 написа:.... Така, ако решението по делото е в моя полза (абсолютно всички факти и доказателства са в моя полза) преклудира ли се правото на тези 2-а ответници, които не са подали в срок отговор на исковата молба да обжалват пред въззивната инстанция евентуалното решение?

Не, не се преклудира. Други процесуални права се преклудират, ако не са предявени в срока по чл.131 ГПК, но не правото на въззивна жалба. Без да изпадам в подробности (не ми е под ръка стъкълцето-стъклената топчица, де),
Но със сигурност бих казала, че си си пропуснал златната възможност в първото редовно с.з. да поискаш съдът да се произнесе с неприсъствено решение по отношение на 2-мата ответници..
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Преклузия на правото на въззивно обжалване

Мнениеот bobi9 » 14 Дек 2017, 19:43

По отговора ви, ми се струва, че не ме разбрахте. Представете си, че искате съда да осъди ответника да ви плати 5000лв. Той знае че ги дължи и му е все тая, чака да го осъдите и ще ги плати тогава и поради това не взима участие в делото. Да, обаче съда освен исканите 5 хиляди, го осъжда да ви предаде и 1 тон въглища. Житейската логика която цитирате какво казва, редно ли е да му се преклудира правото на обжалване в такъв случай?
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Преклузия на правото на въззивно обжалване

Мнениеот ah14881488 » 14 Дек 2017, 19:46

Направих си консултация с опитен юрист.И тя ми каза, че правото на въззивно обжалване не се преклудира, дори и ответника да не е представил в срока по чл. 131 ГПК отговор на исковата молба.
Последна промяна ah14881488 на 14 Дек 2017, 20:33, променена общо 1 път
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Преклузия на правото на въззивно обжалване

Мнениеот ah14881488 » 14 Дек 2017, 19:56

bobi9 написа:По отговора ви, ми се струва, че не ме разбрахте. Представете си, че искате съда да осъди ответника да ви плати 5000лв. Той знае че ги дължи и му е все тая, чака да го осъдите и ще ги плати тогава и поради това не взима участие в делото. Да, обаче съда освен исканите 5 хиляди, го осъжда да ви предаде и 1 тон въглища. Житейската логика която цитирате какво казва, редно ли е да му се преклудира правото на обжалване в такъв случай?


Момент, за да присъди и предаването на 1 тон въглища, това трябва да е поискано в исковата молба от съда(диспозитивно начало- чл. 6 от ГПК) и след като е поискано и ответно лице е прочело исковата молба и съзнателно не е дало становище, какъв е проблема?Бил си е наясно човека, че се иска да бъде осъден за 5 хиляди и предаването на 1 тон въглища...
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Преклузия на правото на въззивно обжалване

Мнениеот ah14881488 » 14 Дек 2017, 20:34

Melly написа:
ah14881488 написа:.... Така, ако решението по делото е в моя полза (абсолютно всички факти и доказателства са в моя полза) преклудира ли се правото на тези 2-а ответници, които не са подали в срок отговор на исковата молба да обжалват пред въззивната инстанция евентуалното решение?

Не, не се преклудира. Други процесуални права се преклудират, ако не са предявени в срока по чл.131 ГПК, но не правото на въззивна жалба. Без да изпадам в подробности (не ми е под ръка стъкълцето-стъклената топчица, де),
Но със сигурност бих казала, че си си пропуснал златната възможност в първото редовно с.з. да поискаш съдът да се произнесе с неприсъствено решение по отношение на 2-мата ответници..


Хм, предвид на това, че първото съдебно заседание тепърва предстои, мога ли да искам спрямо 2-а не подали отговор на исковата молба ответници да поискам постановяване на непресъствено решение?Защото, 3-я ответник(представляван от особен представител) ще представи отговор на исковата молба в срок и реално може ли спрямо 2-а ответника решението да е неприсъствено, а спрямо 3-я, не?
Хора, колко Ви благодаря на идея си нямате!
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Преклузия на правото на въззивно обжалване

Мнениеот Melly » 14 Дек 2017, 20:43

ah14881488 написа:
Melly написа:
ah14881488 написа:.... Така, ако решението по делото е в моя полза (абсолютно всички факти и доказателства са в моя полза) преклудира ли се правото на тези 2-а ответници, които не са подали в срок отговор на исковата молба да обжалват пред въззивната инстанция евентуалното решение?

Не, не се преклудира. Други процесуални права се преклудират, ако не са предявени в срока по чл.131 ГПК, но не правото на въззивна жалба. Без да изпадам в подробности (не ми е под ръка стъкълцето-стъклената топчица, де),
Но със сигурност бих казала, че си си пропуснал златната възможност в първото редовно с.з. да поискаш съдът да се произнесе с неприсъствено решение по отношение на 2-мата ответници..


Хм, предвид на това, че първото съдебно заседание тепърва предстои, мога ли да искам спрямо 2-а не подали отговор на исковата молба ответници да поискам постановяване на непресъствено решение?Защото, 3-я ответник(представляван от особен представител) ще представи отговор на исковата молба в срок и реално може ли спрямо 2-а ответника решението да е неприсъствено, а спрямо 3-я, не?
Хора, колко Ви благодаря на идея си нямате!

Може, а съдът ще прецени дали са налице предпоставките на чл.238 ГПК, за да уважи отправеното от ищеца към него искане.

Успех!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Преклузия на правото на въззивно обжалване

Мнениеот ah14881488 » 14 Дек 2017, 20:56

Сипвам си едно питие за ваше здраве!
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron