начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Съкращаване по чл.328 ал.1 т.2 и назначаване веднага на съща

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Съкращаване по чл.328 ал.1 т.2 и назначаване веднага на съща

Мнениеот gosh2017 » 04 Ное 2017, 18:18

Здравейте ,

Преди няколко дни във фирмата в която работя ми връчиха заповед че ме съкращават по чл. 328 ал.1 т.2 , тъй като не съм много запознат с тази материя ви моля за помощ . Прочетох доста неща по въпроса но все още не някой неща не са ми ясни .

1. До момента са ми връчили само заповед на която пише считано от края на месеца че договора ми се прекратява , необходимо ли е да получа друг документ ?
2. Два дни след получаване на заповедта за прекратяване назначиха нов служител който ще изпълнява абсолютно същата длъжност и който в момента аз усилено обучавам за тази цел . В този смисъл няма абсолютно никакво съкращаване на щата . Работодателят който е чуждестранна фирма реши драстично да намали заплащането и който не се съгласи на новите условия го съкращават . Аз съм мениджър средно ниво във фирмата но не знам на каква длъжност е назначен новият служител който ще ме замени . Много е възможно умишлено да е назначен не на същата а на сходна длъжност но не знам как да проверя ? Какви са правата ми в този случай след като не ме съкращават по правилният член и мога ли да получа по голямо обезщетение от едно месечното предвидено по чл.328 ал.1 т.2 ако не си намеря работа до 1 месец ?

Какво бихте ме посъветвали да направя в този случай ?

Благодаря ви много за помощта предварително .
gosh2017
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Ное 2017, 18:15

Re: Съкращаване по чл.328 ал.1 т.2 и назначаване веднага на

Мнениеот svettoslav » 04 Ное 2017, 23:50

То "правилен член " няма.
Освобождаването на работник е сложно нещо.
Кой да е "правилния " ?
Щом не намалява работата обективно.
Като ви освободят запишете се на борсата, пък ако решите да потърсите сметка, редът е съдебният.

Дори и сходна да е длъжността на новия, щом не сте участвали в подбор между сходните мениджърски позиции, прекратяването е незаконно. Още повече идва нов човек, това само по себе си опорочава уволнението.
Мирише работата отвсякъде.
Интересни дела са . Но освен някой лев обезщетение едва ли може да се надявате да работите там отново. Ако сте осигуряван на добра база, заслужава си да им спретнете едно дело в бързината.Щом е чужда компания, едва ли са минали на българските порядки откъм осигуряването.В случай че е на реалната заплата,това би било добре.

Няма какъв друг документ да ви връчват. Въпреки че някои издават по 2-3 заповеди една след друга.
Работодателят нали все "заповеди" обича да раздава наляво и надясно.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Съкращаване по чл.328 ал.1 т.2 и назначаване веднага на

Мнениеот jhoro » 05 Ное 2017, 22:01

gosh2017 написа:Здравейте,
Преди няколко дни във фирмата, в която работя, ми връчиха заповед, че ме съкращават по чл. 328 ал.1 т.2, тъй като не съм много запознат с тази материя, ви моля за помощ. Прочетох доста неща по въпроса, но все още не някой неща не са ми ясни.
1. До момента са ми връчили само заповед на която пише считано от края на месеца че договора ми се прекратява, необходимо ли е да получа друг документ?
2. Два дни след получаване на заповедта за прекратяване, назначиха нов служител, който ще изпълнява абсолютно същата длъжност и който в момента аз усилено обучавам за тази цел. В този смисъл няма абсолютно никакво съкращаване на щата. Работодателят, който е чуждестранна фирма, реши драстично да намали заплащането и който не се съгласи на новите условия, го съкращават . Аз съм мениджър средно ниво във фирмата, но не знам на каква длъжност е назначен новият служител, който ще ме замени .
3. Много е възможно, умишлено да е назначен не на същата, а на сходна длъжност, но не знам как да проверя?
4. Какви са правата ми в този случай, след като не ме съкращават по правилният член и мога ли да получа по голямо обезщетение от едно месечното предвидено по чл.328 ал.1 т.2 ако не си намеря работа до 1 месец?
Какво бихте ме посъветвали да направя в този случай?
Благодаря ви много за помощта предварително .


Здравейте!
На пръв прочит - доста неща не са Ви ясни (пунктуацията изобщо няма да коментирам). Казвам това, не за да Ви засегна, а като констатация.
1. В момента Ви е връчено „писмено предизвестие за прекратяване на ТД“, според изискванията на чл.328, ал.1. След изтичане срока на предизвестието - ще/трябва да Ви бъде връчена заповед за прекратяване на ТД. Дотогава Вие все още сте служител на фирмата, тоест - щатната бройка е заета. Дотогава Вие си работите съвсем нормално, с едно допълнение:
Чл. 157. (1) Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя:
6. когато е отправено предизвестие от работодателя за прекратяване на трудовото правоотношение - по 1 час дневно за дните на предизвестието. От това право не може да се ползува работник или служител, който работи 7 или по-малко часове;

2. Както казах - в момента сте „в предизвестие“ и няма как новия служител да бъде назначен на Вашата длъжност. Още по-малко вероятно е в ситуацията от чл.328, ал.1, т.2 „при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата“
Тук има едно друга възможност:
Чл. 329. (1)При закриване на част от предприятието, както и при съкращаване в щата или намаляване на обема на работата, работодателят има право на подбор и може в интерес на производството или службата да уволни работници и служители, длъжностите на които не се съкращават, за да останат на работа тези, които имат по-висока квалификация и работят по-добре.

3. Разбира се - в България много е възможно, записаното в длъжностната характеристика и реално извършваната работа да не съвпадат.
Единствения начин, да проверите на каква длъжност е назначен новия служител е, да прочетете трудовия му договор. Едва ли ще Ви го предоставят доброволно.
Btw - казвате, че го обучавате. А имате ли договор за обучение??? Ако да - там ще пише точно на каква позиция е назначен. Ако не - защо го обучавате???
4. Не знам, за какво по-голямо обезщетение претендирате, с уговорката:
- в момента сте „в предизвестие“ и до издаване на заповед за прекратяване на ТД на Вас ви се начислява заплата. Ако въпросната заповед Ви се връчи по-рано - работодателя ви дължи обезщетение за неспазено предизвестие.
Чл. 220. (1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.

- след прекратяване на ТД, работодателя ще Ви дължи обезщетение за оставане без работа.
Чл. 222. (1) При уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, ... работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок.


Моя съвет е - с всички документи отидете при адвокат, който се занимава с трудово-правни спорове.
А за съда не се безпокойте
Чл. 359. Производството по трудови дела е безплатно за работниците и служителите. Те не плащат такси и разноски по производството, включително и за молбите за отмяна на влезли в сила решения по трудови дела.

Успех!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Съкращаване по чл.328 ал.1 т.2 и назначаване веднага на

Мнениеот gosh2017 » 06 Ное 2017, 10:20

Благодаря ви много за отделеното време да ми отговорите !
gosh2017
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Ное 2017, 18:15

Re: Съкращаване по чл.328 ал.1 т.2 и назначаване веднага на

Мнениеот svettoslav » 06 Ное 2017, 10:31

То е съвсем нормално да не са му ясни много работи.
Това си е съвсем обичайно и адекватно питане от страна на неюрист. Дори прилично формулирано, за мен поне.

За заповед за прекратяване, такава практика има. Но какво от това ? Той вече е получил заповед. Колко заповеди ще получава? 10,15?
Трудовото правоотношение се прекратява с волеизявление , не със " заповеди". Заповеди има в казармата.
Той вече има волеизявление. Работника и той ли заповеди ще издава ако реши да напуска? Чл . 325 ал.2 т.1.КТ .
Изтича срока и си Бай . Ново волеизявление не е условие за прекратяване на ТД. Вече е прекратен. А и за да няма теоретични спорове, предизвестието са му го озаглавили "Заповед". Като че ако пише друго, последиците са други.
jhoro написа:А за съда не се безпокойте
Чл. 359. Производството по трудови дела е безплатно за работниците и служителите. Те не плащат такси и разноски по производството, включително и за молбите за отмяна на влезли в сила решения по трудови дела.

Успех!


Това копи пейст едва ли ще му е от полза за нещо. Освен още повече да го объркате :)
Недейте, ще си помисли човека, че делото не струва пари.
Много хора и без друго си го мислят. Вкл. и за издръжка.

Що се отнася до алтернатива та на 328 КТ, то това би трябвало да е записано в заповедта. Дали е съкращаване на щата или закриване част от предприятието. Това са си съвсем различни неща. Ако го няма словесно изписано или поне с правна квалификация "предл. първо или второ",прекратяването е незаконно само поради тази причина. Работника има право да знае. Вероятно е конкретизирано в заповедта.
А на каквато и длъжност да е новия (назначен или не, в обучение или не, и дали изобщо ще работи или не ),това няма никакво значение за нуждата от подбор между оставащите мениджъри.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Съкращаване по чл.328 ал.1 т.2 и назначаване веднага на

Мнениеот invictus » 24 Апр 2018, 16:10

Здравейте,
В случая работодателя ви е връчил предизвестие за прекратяване на Трудовият договор, а не Заповед. След изтичане на срока упоменат в предизвестието ще Ви бъде връчена и Заповед за прекратяване на Трудовият договор. Важно е да се отбележи, че прекратяването на трудовото правоотношение настъпва с изтичане на срока посочен в предизвестието, а заповедта има само констативен характер, т.е. констатира вече прекратеното правоотношение.

Съкращаване на щата по смисъла на чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ има тогава, когато престава да съществува трудовата функция за съответната длъжност.

За да бъде прекратен Трудовият договор на основание чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ, то задължително следва:
Работодателя да е взел решение за съкращаване на щата.
Работодателят да е извършил подбор. Обхвата на подбора включва работниците, изпълняващи идентични трудови функции. Същността на подбора е да се извърши преценка и съпоставяне между качествата на работници или служители, изпълняващи еднакви трудови функции, като целта е да останат на работа тези, които работят по-добре и имат по-висока квалификация.

В случай, че преди прекратяване на трудовото правоотношение работодателя не е взел изрично решение за съкращаване на щата и не е извършил подбор, то прекратяването на трудовото правоотношение е незаконно и подлежи на отмяна.

В този случай имате право да обжалвате по съдебен ред заповедта за прекратяване на Трудовият договор. Жалбата се подава е двумесечен срок, считано от връчването на заповедта. В случай на отмяна на заповедта имате право:

Да се върнете на длъжността която сте изпълнявали.
Да Ви бъде изплатено обезщетение за времето през което сте останала без работа, но не повече от 6 месеца. Размерът на обезщетението се изчислява на базата на  последното получено брутно трудово възнаграждение.
Препоръчваме веднага след като бъде получена заповедта да се извърши консултация с адвокат, за да се преценят възможностите за обжалването й.
Адвокатска кантора Иванчов и партньори
invictus
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Апр 2018, 13:13


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron