начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Липса на касов бон, липса и на гаранция

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Липса на касов бон, липса и на гаранция

Мнениеот indominus » 27 Сеп 2017, 11:42

Здравейте,
принципно се бях примирил, но в къщи не ме оставят на мира и за това, в крайна сметка реших да се допитам до Вас, за евентуален съвет, струва ли си, в правото ли съм си и т.н..
Та, ситуацията е следната, става въпрос за Магазини Зора, ако има значение, а пък все пак и да си знаят хората, четящи следващите редове.
Супер ентусиазиран, отивам в магазина с ясната цел да си купя пералня и хладилник. Попаднах на услужливи на пръв вид момчета, с които заедно избрахме пералнята, и един хладилник Самсунг, който дори тогава беше на промоция.Това става на 02.09.2017, разбираме се с момчето, че хладилника и пералнята ги нямат на склад, и ще дойдат - хладилника сряда, пералнята четвъртък (или обратното, не си спомням вече), така че смело се уговаряме за доставка следващата събота, минавам през касата и чинно си плащам въпросните два уреда. Междувременно, петък отивам да си купя и два телевизора, с които засега нямам никакви проблеми, и си дойдоха от магазина с гаранциите. След като платих и тях, изрично питах на касата, че за утре имам доставка, дали не са ме забравили, на което естествено получих уверение, че няма никакви проблеми.
Идва въпросната събота, 09.09.2017 и малко преди обяд, същия този дружелюбен служител ми казва, че хладилника го няма още, но пералнята е там и искам ли да ми я доставят поне нея. Отказах, и им казах, че ги чакам заедно, няма нужда да ги разкарвам два пъти (като си мислех, че дори и да не стане днес (събота), то началото на другата седмица ще имам вече въпросните уреди) и така. Вторник, след небивало чакане, най-накрая ми звънят от Зора, и получавам неприятната вест, че хладилника не просто закъснява, а няма и да дойде. Защо и как, ПЛАТЕН вече хладилник не може да бъде доставен - както и да е. Решавам, че ще избирам нов, без да правя каквито и да било драми, и продължавам да си държа на избора на магазин и отивам отново там. Отново със въпросният служител, от който получих всякакви извинения, се оказа че има по-"важни" складове, освен този във Варна, и явно някое "шефче" е решило да си продаде хладилника, и той е нямало какво да направи нито той, нито аз. Избираме нов хладилник, Самсунг, 10 години гаранция на инвенторния мотор, 5 на самия хладилник. Естествено, по-скъп и на касата разбирам, че няма как да си доплатя разликата в цената, защото не нося касовия бон, платен преди седмица и нещо. Уговаряме се, че хладилника няма да изчезне и ми е запазен, а аз обещавам на другия ден да мина с касовия бон. Така и стана, хвърча пак обедната почивка до магазина, давам касовия бон, дават ми някакъв друг за разликата, прибирам аз всичко и чакаме следващата събота вече, 16.09.2017 пералнята и новия вече хладилник. Идва съботата, обаждат ми се вежливи хорица, че до час ще пристигнат уредите на адреса. Самата доставка мина без никакви забележки, освен може би укора на единия служител, че не съм предупредил, че от асансьора до вратата има 5 стъпала и това не било "свободен достъп", но пък отказа да си заплатя и тази услуга.
И сега драмата, след доставката, понеже явно на големите домакински уреди, гаранциите са вътре, в самите уреди, разопаковам аз ентусиазиран кашоните, вадя гаранциите и отивам пак до Зората, да ми подпечатат гаранциите. Отивам на касата, и един дружелюбен служител ме попита - "А касов бон", казвам че не е в мен, и получавам отговор, ами няма как да стане. Нямало как да намерят моделите на уредите, нямало как да заверят гаранцията пред сервиза през касов бон. Прибирам се леко ядосан, по-скоро на себе си, но ... касовите бележки, явно след някое почистване са се озавали в кошчето за боклук. Сега имам и пералня, и хладилник без никаква гаранция.
Тя историята стана много подробна, благодаря ако сте я изчели до тук. От магазина казаха, че втори касов бон не могат да ми издадат, могат протокол, но той също не бил достатъчен за да важи гаранцията в сервизите им?
Бих ли могъл да пиша някъде (КЗП, търговския им отдел на магазина, омбудсмана, арменският поп) или навсякъде ще получа подобен отговор, че без касов бон не мога да направя нищо, и да пия една студена вода?
indominus
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Сеп 2017, 23:52

Re: Липса на касов бон, липса и на гаранция

Мнениеот jhoro » 27 Сеп 2017, 18:34

Здравейте. Няма да цитирам поста, щото е доста дългичък...
Принципно ... забелязвам, че във вашето семейство държите доста на чистотата (изхвърлили сте документа само след 2-3 седмици) и в същото време - не си държите на правата. Плати ли сте стоките, а сте се задоволили само с фискален (касов) бон!!!
Касовата Бележка (Фискалният Бон) е първичен счетоводен документ, който се издава за плащане в брой по доставка на стока или услуга, независимо дали за тази доставка е издадена Фактура.

Тоест - с ФБ продавача си отчита приходите, а не на кого е продадено стоката.
Първо - за подобна сделка трябва да ви бъде издадена [url=https://bg.wikipedia.org/wiki/Фактура]фактура[/url]! В нея се вписват вашите данни.
Второ - стоката трябва да ви бъде доставена с попълнена гаранционна карта. Продавача вече разполага с данните ви.
Чл. 118. Търговската гаранция се предоставя на потребителя в писмена форма или на друг траен носител, който е достъпен за него.
Чл. 119. (1) Заявлението за предоставяне на търговска гаранция съдържа задължително информация за:
1. правата на потребителите, произтичащи от гаранцията по чл. 112 - 115, и посочва ясно, че търговската гаранция не оказва влияние върху правата на потребителите, произтичащи от гаранцията по чл. 112 - 115, и по-точно, че независимо от търговската гаранция продавачът отговаря за липсата на съответствие на потребителската стока с договора за продажба съгласно гаранцията по чл. 112 - 115;
2. съдържанието и обхвата на търговската гаранция;
3. съществените елементи, необходими за нейното прилагане, и по-специално: начините за предявяване на рекламации; срок на търговската гаранция; териториален обхват на търговската гаранция; име и адрес на лицето, предоставящо търговската гаранция, и име и адрес на лицето, пред което може да бъде предявена търговската гаранция, когато това лице е различно от лицето, предоставящо търговската гаранция.
Закон за защита на потребителите

В момента, освен така ценната касова бележка, вие нямате и договор за продажба!
§ 13. По смисъла на този закон:
34. "Договор за продажба" е договор, по силата на който търговецът прехвърля или се задължава да прехвърли собствеността на стоки на потребителя, а потребителят заплаща или се задължава да заплати цената за тях, включително договорите, имащи за предмет едновременно стоки и услуги.


Аз бих наминал при КЗП (за омбудсмана и арменският поп е още рано).
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Липса на касов бон, липса и на гаранция

Мнениеот indominus » 27 Сеп 2017, 21:58

jhoro написа:...

Много благодаря за отговора!
Точно за това ме е яд, защото докато ме мотаеха, въпросният касов бон ми беше пред погледа. Но след последният, явно покрай други ненужни бележки от кварталното магазинче, са поели нанякъде.
Може би това съм пропуснал да спомена, но наистина на касата ме попитаха желая ли фактура, и аз отказах. Наистина до сега си мислех, че ми е нужно единствено ако притежавам фирма, и трябва някъде да се отчитам. Тоест, и тук естественото явно аз съм си виновен.
Колкото до гаранцията, гаранцията беше вътре във пералнята, и вътре в хладилника - но празна. Явно такава им е практиката, за големите домакински уреди, или по-скоро за такива, при които има тяхна доставка.
Телевизорите примерно, и една прахосмукачка дори, която закупих пак от тях, гаранцията я написахме още в магазина и си тръгнах с нея.
Още веднъж много ти благодаря за отговора!
indominus
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Сеп 2017, 23:52

Re: Липса на касов бон, липса и на гаранция

Мнениеот bobi9 » 27 Сеп 2017, 22:56

Не се ядосвайте за глупости. Имате си гаранция. Ако по някаква причина продавача не ви е издал касов бон или не си е ипълнил задълженията да попълни гаранционната карта какво? Това не са задължения на търговеца чието осъществяване можете да изисквате принудително, следователно и не обуславят валидността на гаранцията. Най-малко законовата гаранция си важи. Предполагам поне приемо-предавателни протоколи имате или поне свидетели. Всичко останало няма кой знае какво значение.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Липса на касов бон, липса и на гаранция

Мнениеот indominus » 04 Окт 2017, 15:08

bobi9 написа:Не се ядосвайте за глупости. Имате си гаранция. Ако по някаква причина продавача не ви е издал касов бон или не си е ипълнил задълженията да попълни гаранционната карта какво? Това не са задължения на търговеца чието осъществяване можете да изисквате принудително, следователно и не обуславят валидността на гаранцията. Най-малко законовата гаранция си важи. Предполагам поне приемо-предавателни протоколи имате или поне свидетели. Всичко останало няма кой знае какво значение.

Приемо-предавателните протоколи ги дадохме на момчетата с доставката. Тоест, те си ги взеха, подписах се, че съм ги получил и толкова.
Както ме посъветвахте, попълних си една жалбичка в сайта на КЗП. И няколко дена по-късно ме потърсиха оттам, разказах какво се е случило и така. Естествено, аз и в жалбата, както и тук не съм споменал явно най-важното, че става въпрос за плащане с карта. Тоест, помолиха ме просто да им изпратя редовете от извлечението касаещо въпросният магазин. Все още чакам отговор де, но и от КЗП ми обясниха, че дори и без въпросният касов бон, не е било редно да ме оставят без гаранция и ще се свържат със съответните мениджъри.
Още веднъж много благодаря за полезната информация!
indominus
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Сеп 2017, 23:52

Re: Липса на касов бон, липса и на гаранция

Мнениеот marineta » 24 Окт 2017, 08:06

Това е редовна практика на Зора ,да не дават гаранциите.
marineta
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 09 Окт 2017, 08:07


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron