начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Давност на споразумение

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Давност на споразумение

Мнениеот kis1308 » 29 Юли 2016, 12:07

Здравейте,
Имам следния казус. Аз представлявам счетоводна кантора. Сключили сме договор за счетоводно обслужване с абонаментни месечни такси. Клиентът след като забавя няколко такси сключваме споразумение (нотариално заверено + запис на заповед) за разсрочване на дължимите такси с дата 01.03.2013 г. и като падеж за първо плащане поставяме дата 01.08.2013 г. Това очаквано плащане не се реализира и съответно ние има право за съответен иск. Проучили сме клиента си и към момента на негово име няма нищо и не е удачно да завеждаме какъвто и да е иск защото само ще си скъсим давността. Целта ни е да отсрочим максимално във времето за може лицето да забрави и да спре да се пази, съответно ние да се възползваме тогава от правата си.
За таксите за абонаментно обслужване ни е ясно, че давността е 3-годишна от падежа на съответната такса. Питането ми е свързано със споразумението - каква му е давността? Според мен би трябвало да е 5 години - до 01.08.2018 г. Правилно ли разсъждавам?
kis1308
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Юни 2004, 11:48

Re: Давност на споразумение

Мнениеот bludniq_sin » 29 Юли 2016, 12:16

Не се назландисвайте. Осигурете си изпълнителен титул пък след това го дебнете (като пак се пазите от давност). Иначе може да стане като хитрата сврака .. А за давността .. според мен след като задължението което сте договорили да се плати отсрочено е било за периодични вноски, то характерът им се запазва и след падежа по споразумението ще има 3 г. давност.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Давност на споразумение

Мнениеот ivanov_p » 29 Юли 2016, 13:15

Вадете ИЛ сега, няма какво да чакате. Споразумението само по себе си е признаване на дълга и води до 5 годишна давност за признатия размер.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Давност на споразумение

Мнениеот bludniq_sin » 29 Юли 2016, 14:16

ivanov, те признават дълг за дължими суми за периодични задължения, които имат 3 г. давност. Какъв е аргументът, че признаването им в някакво споразумение води до промяна в давността за тях? Или имаш предвид, че 5 г. е давността по извадения вече ИЛ?
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Давност на споразумение

Мнениеот ivanov_p » 29 Юли 2016, 17:41

Караш ме седна и чета ЗЗД, дето не ги обичам тези работи. Няма да го чета, мързи ме. При споразумение за периодични признаваш, че дължиш 10 вноски по 50 лв. или 500 лв., по надолу определяш как се плащат, т.е. налице няма да са периодични плащания, месец по месец, а признат дълг към определена дата, който се плаща на вноски. Във връзка с това, практически съвет, като я закършиш със срокове или хептен ги изтървеш искаш СИ да привика Д. и да състави протокол, в който злодеят за се плъзне да признае дълга. Айде нови 5 години.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Давност на споразумение

Мнениеот jhoro » 30 Юли 2016, 01:23

Много интересни разсъждения
kis1308 написа:... Проучили сме клиента си и към момента на негово име няма нищо и не е удачно да завеждаме какъвто и да е иск, защото само ще си скъсим давността ...

Не сте казали клиента ФЛ или ЮЛ. И ... защо смятате/разчитате/надявате се, че след време на негово име ще има нещо за секвестиране?
Въпроса ми е свързан не с начина на процедиране, а с резултата. Народа е казал:
Каква е ползата от файдата, ако няма келепир?
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron