начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Положителен установителен иск срещу дружество в несъстоятелн

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Положителен установителен иск срещу дружество в несъстоятелн

Мнениеот deadwing » 29 Май 2016, 11:32

Според Вас може ли да се води положителен установителен иск за собственост върху вещ,която е част от масата на несъстоятелността, с оглед разпоредбата на чл. 637, ал. 1, т. 6 от ТЗ?

Към момента вещта се владее от нас, но вещта е включена в масата на несъстоятелността. Доколкото чета, съгласно разпоредбата "След откриването на производство по несъстоятелност е недопустимо образуването на нови съдебни или арбитражни производства по имуществени граждански или търговски дела срещу длъжника, освен за:
1. защита на правата на третите лица, които са собственици на вещи, находящи се в масата на несъстоятелността;"

Практиката е основно насочена към петиторни искове, към които положителният установителен не се включва. Според мен следва да може да се води такъв иск, защото ако владението върху вещта е у теб, то не можеш да предявиш ревандикационен иск. Отделно буквалният прочет на закона изисква а) да си собственик, б) на вещ, част от масата на несъстоятелността.

Какво мислите Вие?
deadwing
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 21 Окт 2013, 07:46
Местоположение: гр. София

Re: Положителен установителен иск срещу дружество в несъстоя

Мнениеот ivanov_p » 29 Май 2016, 19:15

Ние мислим, че съдът ще ви остави иска без движение за да уточните какви сте и какво искате от съда!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Положителен установителен иск срещу дружество в несъстоя

Мнениеот ivan_lawyer » 29 Май 2016, 20:47

Зависи от конкретният съдебен състав. Тук в София, петифурата Жаклин, айде без фамилия, по Станислав-стратиевски, крушата Рагаца, все едно говорим.

Много зависи от релефа. Стар обръгнал воин съм. Такива магарии съм вършил, че и мен ме е срам на мен си.
Вие работата ли искате да свършите или да си напишете дипломната работа, не че нещо лошо.
Атаката е само напред. Ако ви става лошо от устрема - не знам.
Разбира се, че трябва да ги атакувате.
Пълен форсаж, пълен напред.

Игра на маски. Надявам се ме разбирате. Завеждането на искове парализира ответната страна - защото трябва да изчаква. Вираж.
Точно това правя с една колежка сега - принудих я да приеме моята тактика и ѝ върви. Схемата е следната - започваш вибрации с искови молби - тоест - подготвяш серийна искова кампания. През това време основният ГПК не позволява дублаж. Както и да се върти - резона е такъв. Че не е основателно- не е. Но вибрации.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron