начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Клон на чужда фирма в България

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Клон на чужда фирма в България

Мнениеот newi » 14 Яну 2004, 20:39

Интересува ме, за да се открие клон в България на чужда фирма какви са необходимите документи и самата процедура.
newi
 

Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот диди » 15 Яну 2004, 14:53

и мен ме интересува...даже писах и въпрос "Внос на хранителни стоки и алкохол Италия" досега никой не ми е отговорил
диди
 

Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот Гери » 15 Яну 2004, 15:14

Съгласно ЗЧИ:
Чл. 6. (1) Чуждестранни лица, които имат право да извършват търговска дейност по националното си законодателство, могат да откриват в страната търговски представителства, които трябва да бъдат регистрирани в Българската търговско-промишлена палата.
(2) Представителствата по ал. 1 не са юридически лица и не могат да извършват стопанска дейност.
(3) Сделките, които чуждестранното лице сключва с местни лица за нуждите на регистрирано от него представителство по ал. 1, се подчиняват на реда за извършване на сделки между местни лица.
Чл. 7. Чуждестранно физическо лице или дружество, което не е юридическо лице, може да открива клон, ако е регистрирано с право да извършва търговска дейност според националния си закон. Клонът се вписва в търговския регистър при съда, в чийто район се намира седалището му.
Гери
 

Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот St. » 15 Яну 2004, 15:39

Registrira se v izbrania Okrujen sud. Triabva reshenie na firmata maika, izvlechenie ot targovskia registar po sedalishteto na firmata maika, dobre e da ima i ekzemplar ot ustava na firmata maika (za da se vidi koi e kompetentniat organ da vzeme reshenie za uchrediavaneto na klona), zaiavlenie do suda, notarialno zavereno saglasie i obrazec ot podpisa na liceto, koeto shte upravliava klona, palnomoshtno za tova lice ot firmata maika (moje dopulnietelno i dogovor s nego).
Dokumentite ot chujbina triabva da sa officialno, respektivno notarialno zavereni, s Apostille po Hagskata konvencia, officialno prevedeni i legaliziriani.
Posle klonut se registrira v BULSTAT, NOI, Teritorialno danachno podrazdelenie.

Kum didi: useshtam kritika v postinga Vi. Mislia si, che nikoi ne e dlujen da otgovaria na postavenite vaprosi. Vsichko e na dobrovolni nachala, oshte poveche, che podobni konsultacii obichaino se zaplashtat. Nali?
St.
 

Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот Гери » 15 Яну 2004, 16:26

Абсолютно сте прав/а колега, но ние сме виновни, че си разглезихме клиентите...
знаете ли днес един какво ми каза /има да плаща една сума, която е колкото наема на месец за офиса.../ "на теб тези пари сега не ти трябват аз имам по-голяма нужда..." Изгубих ума и дума... и като се набрах... почна да се извинява, че нямало проблем другата седмица щели сме да си оправим взаимоотношенията...
Абе грозна работа, нашият труд въобще не се цени и не се уважава!
Гери
 

Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот St. » 15 Яну 2004, 17:07

Da, tova i drug pat sme go obsajdali. Az lichno niamam problem, shtoto sum na tvurdo zaplashtane v goliama kantora. No sum se naslushal na sluchki ot priateli advokati, koito sami triabva da se boriat s klientite si...
St.
 

Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот newi » 15 Яну 2004, 19:06

Благодаря на St. за проявеното разбиране и изчерпателния отговор.
newi
 


Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот niki_adv » 15 Яну 2004, 19:50

;-)
Последна промяна niki_adv на 07 Мар 2007, 10:09, променена общо 1 път
niki_adv
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 05 Мар 2003, 13:52

Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот gega » 15 Яну 2004, 20:10

Точно и ясно! С тези подробни и изчерпателни разяснения ще загубите много клиенти:))))))
gega
 

Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот gega » 15 Яну 2004, 20:26

Господин адвокате, друже, колега... Нещо сте се пообъркали. St. даде най-точния отговор. Защо не си го припишете, а по-добре да си го научите наизуст. За Вас - клонът дпоред българското търговско право не е отделен правен субект, т. е. адресат на правните норми или т.н. носител на права и задължения. НО за целите на ТРУДОВОТО, ОСИГУРИТЕЛНОТО И ДАНЪЧНОТО право се приравнява на правен субект!
За справка - само за Вас: ДПК ”Чл. 3. (1) Разпоредбите на този кодекс се прилагат на територията на Република България по отношение на всички данъчни субекти, за които възникват публични задължения съгласно българското законодателство."
Чл. 18. (1) Данъчни субекти са: „ 3. (изм. - ДВ, бр. 45 от 2002 г.) чуждестранните юридически лица, клон или търговско представителство и неперсонифицираните дружества, които: осъществяват стопанска дейност в страната, включително чрез място на стопанска дейност или определена база; получават доходи от източник в страната; извършват подлежаща на облагане с данъци дейност; притежават имущество в страната;"
ЗКПО - „ Чл. 5. (1) Данъчни субекти по реда на този закон са местните и чуждестранните лица и местните и чуждестранните неперсонифицирани дружества." И т. н. А, клонът на чуждестранно лице бил вид неперсонифицирано дружество! Можеш и да не ми благодариш, но ако го сториш, значи, че си възпитан:))))))))
gega
 

Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот mag » 15 Яну 2004, 20:31

Значи ли това че клона на чуждата фирма ще осъществява дейността си само от името и за сметка на чуждестранното дружество?
mag
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 15 Яну 2004, 20:07

Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот St. » 15 Яну 2004, 20:33

Kolega niki, ne znam kak da izrazia blagodarnostta si, che mi otvorihte ochite, che klonut ne e iuridichesko lice. Kakvo shtiah da pravia bez Vas! Samo che, po edna sluchainost, sum registriral niakolko klona na golemi zapadni kompanii, ta znam kak stava. A temata dali edno EOOD ne e po-dobra pravnoorganizacionna forma e drug vapros.
No nai mi haresa v postinga Vi tova, che чуждата фирма - също поне що се отнася до българското законодателство - не е юридическо лице. Kak Vi hrumna podobna idiotshtina? Da ne iskate da kajete, che edno AD, registrirano v Anglia naprimer ne e iuridichesko lice po nasheto pravo? Ili che edno nemsko OOD (GmbH) ne se smiata za iuridichesko lice v Bulgaria? Haide, haide... I izobshto zashto se proiznasiate po vaprosi, ot koito ne razbirate?
I posledno, otnosno danachnata registarcia, Vijte si DPK, chl. 29, al. 3, t. 4...Kak izobshto moje da ste tolkova pravno negramoten?!
St.
 

Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот St. » 15 Яну 2004, 20:37

A otgovorut na maq e kategorichno DA. Takava e i sadebnata praktika - vseki dogovor skliuchen ot klona resp. ot negovia upravitel se schita skliuchen ot maikata na klona.
St.
 

Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот mag » 15 Яну 2004, 20:54

Супер направо ми идва да ви разцелувам! Тая дилема ме мъчи от вчера, по този начин решавам проблема на един клиент! Благодаря! А откаде мога да щипна сламка за регистрация на такъв клон! :)
mag
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 15 Яну 2004, 20:07

Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот St. » 15 Яну 2004, 21:16

Aaa, vizh tova ne znam. Vizhte v Apis ili go izmislete - ne e slojno, polzvaite nEkoi idei ot registracia na ednolichno OOD s chujdestranno uchastie + poznaniata si za klona (TZ i t.n).
Aide stiga bachkane, otivam si vkashti. Dano samo ot tezi celuvki da ne sanuvam mokri sanishta. Makar, che shto puk ne? :-))
St.
 

Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот sani » 16 Яну 2004, 10:09

Niakoi chel li e zakona za bankite-tam go pishe Mag
sani
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 28 Яну 2004, 16:10

Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот St. » 16 Яну 2004, 10:55

Eh, Sani, dobre, che Vi ima Vas, iuristite na bankite!!!! Samo che Maq pitashe prosto za klon, a ne za klon na chujdestranna banka, koiato procedura e okolo osem pati po-slojna, izdava se licenzia i prochee.
St.
 

Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот диди » 16 Яну 2004, 13:13

Уважаеми St. за съжаление не сте разбрали точно, не ви критикувам и със сигурност не се надявам само на отговорите във форума за да реализирам нещата на практика. Ако бяхте прочели моя въпрос преди да коментирате щяхте да разберете, че аз не питам точната процедура или ред, тоест вие не губите клиента си, а задавам много по -общ въпрос, за да знам на къде да се насоча и какво точно на искам.......и след това ще ви стана клиент.......поне за мен логиката е такава,,,,далеч съм от мисълта, че мога да придвижа всичко сама още повече че съм в чужбина...
това беше точния ми въпрос:
Автор: диди
Дата: 11-01-04 15:53

Би ли могъл някой да ми помогне с разграничението между конвенционални и автономни мита /Митническата тарифа/, опитвах се да разбера какво горе-долу ще трябва да се плаща при вноса. Вторият ми въпрос е според вас как е по - изгодно - внос чрез покупка от чуждестранна фирма - в този случай ДДС би трябвало да го плати бълг. фирма вносител - ако не бъркам. Или е по-добре да се регистрира филиал на чуждестранната фирма и на българска територия да се препродават стоките - в този случай ще плаща ДДС - предполагам чуждестранната фирма при вноса и после ще го начислява при продажбата на българска фирма? Какъв е вариантът да се спести от към мита, ддс и транспортни разходи........Става дума за Италия - внос на хранителни продукти със "наименование на гарантиран район на произход", "denominazione di origine controlata" /ако имат по-особен статут този вид хранителни стоки и вина/.


А и като се замисля темите с най-голямо участие във форума са "търся си адвокат за мъж", "юридически факултети и т.н.".....................И тъй като вземат участие знаещи и незнаещи, юристи и обикновенни граждани, не виждам никакъв смисъл да се засягате лично!!!

Благодаря лично на Вас и на Гери
диди
 

Re: Клон на чужда фирма в България

Мнениеот mag » 16 Яну 2004, 17:06

благодаря на St за уточнението, наясно съм къде да търся и как ще изглеждат бумажките! Няма да ми е излино да прочета и малко банково право! Какво пък-човек се учи докато е жив!
mag
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 15 Яну 2004, 20:07

Следваща

Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron