начало
Бившата шефка на митниците остана окончателно в ареста Бившата шефка на митниците остана окончателно в ареста

Напуснал съдружник в ООД, преобразуване, нов съдружник?

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Напуснал съдружник в ООД, преобразуване, нов съдружник?

Мнениеот karamelina » 30 Окт 2014, 14:01

Здравейте,

Имам следния въпрос и се надявам да можете да ми дадете начални насоки как е най-добре да постъпя:

В ООД сме двама съдружници, другият е и управител. Изпратил е тримесечно предизвестие, че напуска фирмата. Консултирах се с адвокат по въпроса за преобразуването в ЕООД, но в момента се оказа, че друг човек иска да стане съдружник във фирмата заедно с мен.

Старият съдружник не иска да прехвърли дела си. Какво се прави в такъв случай? Продължавам ли с процедурата по преобразуване в ЕООД и след това присъединяваме нов съдружник и отново преобразуваме в ООД? Какво може да се направи докато тече тримесечния срок за напускането на стария съдружник. Има ли начин да се прехвърлят неговите дялове на нов съдружник без да се преобразува преди това в ЕООД?

Благодаря ви предварително
karamelina
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 03 Юни 2006, 18:10

Re: Напуснал съдружник в ООД, преобразуване, нов съдружник?

Мнениеот neutralen » 30 Окт 2014, 20:55

За да напусне трябва да прехвърли дела си. Има начин как да стане.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Напуснал съдружник в ООД, преобразуване, нов съдружник?

Мнениеот karamelina » 30 Окт 2014, 21:10

Той отказва да го прехвърли, пратил ми е нотариално известие, че напуска, което е с тримесечен срок, от който вече са минали почти два месеца. А адвокатът ми в момента е в чужбина и не зная дали няма да изпусна някакви срокове, ако нещо може да се направи преди да изтече срока за напускането му.
karamelina
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 03 Юни 2006, 18:10

Re: Напуснал съдружник в ООД, преобразуване, нов съдружник?

Мнениеот neutralen » 30 Окт 2014, 22:07

След като напускащия съдружник не иска да прехвърли дела си, Общото събрание приема решения 1. За освобождаване на напускащия съдружник, 2. За изплащане на дела му,3. за приемане на новия съдружник и определяне на дела му в капитала и вноската която следва да направи срещу дела си, 4. За освобождаване на напускащия съдружник от длъжността управител, както и дали се освобождава от отговорност, 5. Избиране и назначаване на нов управител на дружеството, 6. Изменение на договора на дружеството с оглед цитираните по-горе промени. След това се прави вписване по съответния ред в Търговския регистър.
В общи линии, това е което следва да направите.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Напуснал съдружник в ООД, преобразуване, нов съдружник?

Мнениеот karamelina » 31 Окт 2014, 13:47

Благодаря! Значи може да стане без да се преобразува първо в ЕООД. Ще изчакам адвоката си и ще действаме, благодаря отново!
karamelina
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 03 Юни 2006, 18:10


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron