начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Трябва ли печат на фирма върху договор

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Трябва ли печат на фирма върху договор

Мнениеот chinchilla » 21 Ное 2013, 16:40

Питането ми е , когато се парви договор между фирма и потребител ( интернет и ТВ )
Върху договора сключен между двете страни - фирмата доставчик и потребителя, трябва ли да има задължително печат на фирмата? Или подписите от двете страни удостоверяват , че въпросния е сключен правомерно.
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34

Re: Трябва ли печат на фирма върху договор

Мнениеот borovinka » 21 Ное 2013, 16:43

В практиката е прието, че печат (щемпел) не е задължителен елемент, за да е валидно сключен договорът. Достатъчно е да е подписан от страните (в случая с фирмата - от надлеждно упълномощен неин представител, който може да сключва договори).
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Трябва ли печат на фирма върху договор

Мнениеот havga » 21 Ное 2013, 16:46

Не е задължителен. Това е отживелица, която обаче по силата на обичая си е останала и се практикува в България. Никъде в законодателството не съм срещнала текстове уреждащи печатите на фирмите. Да не говорим, че вече всеки може да си направи печат на каквото пожелае.
В чужбина печата рядко присъства в търговията.
Ако договорът е подписан от упълномощено лице той си е валиден и без да е подпечатан.
havga
Младши потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: 13 Фев 2008, 12:17

Re: Трябва ли печат на фирма върху договор

Мнениеот havga » 21 Ное 2013, 16:50

Само да добавя за упълномощеното лице.
В търговския оборот важи правилото, че дори лицето подписало договора да не е упълномощено, ако търговецът който е, изрично не се противопоставил след като е узнал за договора приема договора и той е валиден. Това важи особено за големите доставчици. Там рядко се подписва прокурист или управител, а обикновени търговски пълномощници, които често нямат писмено пълномощно или длъжностна характеристика.
havga
Младши потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: 13 Фев 2008, 12:17

Re: Трябва ли печат на фирма върху договор

Мнениеот chinchilla » 21 Ное 2013, 18:00

Благодаря за отговорите. Въпросът беше породен от това, че аз - в лицето на фирмата сключвам договор с лице - потребител, което се оказва адвокат. Според нея, това бил невалиден договор , след като нямало печат на фирмата, но понеже видиш ли, тя ни е клиент от 6 години, нямало да прави проблеми, просто искала да ни ограмоти малко.
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34

Re: Трябва ли печат на фирма върху договор

Мнениеот borovinka » 21 Ное 2013, 18:06

Кажи й на колежката да не се напъва чак толкова - в някои случаи не е нужно :wink: .
Иначе, ако има фирмата печат, не е грешно да си го слага под договорите (не, че е проблем и да го няма).
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Трябва ли печат на фирма върху договор

Мнениеот chinchilla » 21 Ное 2013, 18:12

borovinka написа:Кажи й на колежката да не се напъва чак толкова - в някои случаи не е нужно :wink: .
Иначе, ако има фирмата печат, не е грешно да си го слага под договорите (не, че е проблем и да го няма).


Защо колежката, аз говоря от свое име :) Струва ми се, че знаеш защо зададох въпроса си.
Печата не стои при нас, затова не се и полага под договорните отношения .
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34

Re: Трябва ли печат на фирма върху договор

Мнениеот kleines » 21 Ное 2013, 19:00

Кажи на колежката да си скъса дипломата или да я използва за санитарно-хигиенни нужди :lol:
kleines
Потребител
 
Мнения: 204
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:49

Re: Трябва ли печат на фирма върху договор

Мнениеот chinchilla » 21 Ное 2013, 19:05

Оооо Боже, под " колежка " мислех - моя. А то било Ваша.... юрист. Сори, за неразбирането.
За късането на диплома, не съм присъствал, но и не е възпитано да я карам да го прави. Дойде ли при мен, ще я попитам за обосновка, да цитира член от закон , в противен случай , културно ще я накарам да си .....ходи на ... вилата.
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 21 госта


cron