начало

ВКС решава може ли да бъдат атакувани безсрочно договорите, сключени от незапретени психичноболни ВКС решава може ли да бъдат атакувани безсрочно договорите, сключени от незапретени психичноболни

Запис на заповед без падеж

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Запис на заповед без падеж

Мнениеот elena » 16 Ное 2001, 17:41

Ако в един бланков здапис на заподен не е попълнена датата на падежа, може ли на основание члр. 536, ал.2 да се счита, че той е платим на предявяване и ако е така може ли платецът да бъде поканен да плати с нотариална покана и това да се счита за предявяване на записъ?
elena
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Яну 2004, 15:21

RE: Запис на заповед без падеж

Мнениеот noname » 16 Ное 2001, 19:50

Може.
noname
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Яну 2004, 15:59

RE: Запис на заповед без падеж

Мнениеот Свилен » 16 Ное 2001, 21:56

Аха, и аз така мисля.
Свилен
 

RE: Запис на заповед без падеж

Мнениеот hebigatsu » 20 Ное 2001, 18:45

Може само ако записът на заповед е "без протест". Най-сигурно е издателя на ЗЗ да бъде поканен да се яви пред нотариус за предявяването, за което да се състави констативен протокол на посочената дата. Само с нотариална покана за извършване на плащането по ЗЗ, трудно можеш да се снабдиш с изпълнителен лист.
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

RE: RE: Запис на заповед без падеж

Мнениеот несъгласен » 20 Ное 2001, 23:34

Не съм съгласен. Откъде накъде освобождаването от протест ще има значение за определянето на падежа? Предявяването може да се направи с нотариална покана, а ако приносителят е освободен от протест, ще може да иска издаване на изпълнителен лист без извършване на протест. Ако не е освободен, ще трябва да иска извършването на протест във формата и по реда, определени в закона, независимо от това какви констативни протоколи са правени.
несъгласен
 

RE: RE: RE: Запис на заповед без падеж

Мнениеот hebigatsu » 23 Ное 2001, 18:08

Колега, четете ли изобщо това с което не сте съгласен и въобще наясно ли сте за какво става въпрос?!!!!!!!!! И какво общо има констатацията от нотариус на факта на предявяване на ЗЗ с протеста на ЗЗ?!!!!!!!!!!!
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

RE: RE: RE: Запис на заповед без падеж

Мнениеот hebigatsu » 23 Ное 2001, 18:13

Една добавка за "несъгласния":За ваше сведение колега не става въпрос изобщо за определяне на падеж, защото в конкретният случай намира приложение разпоредбата на чл.536 ал.2 от ТЗ, като по установената в същия хипотеза презюмира, че ЗЗ е на предявяване.
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

RE: RE: RE: Запис на заповед без падеж

Мнениеот hebigatsu » 23 Ное 2001, 18:20

Още нещо за "несъгласния":Предложението ми да се използва възможността за констатация на факта на предявяването на ЗЗ от нотариус, е свързано с чисто практическото му приложение, като най-безспорен вариант на удостоверяване на това обстоятелство, във връзка с началният момент на изискуемост на вземането по ЗЗ и безспорност на предявяването. В повечето съдилища в страната само с ЗЗ и нотариална покана за плащане трудно можете да се снабдите с изпълнителен лист.
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

RE: RE: RE: RE: Запис на заповед без падеж

Мнениеот несъгласен » 23 Ное 2001, 19:00

Колега, на въпроса "Ако в един бланков здапис на заподен не е попълнена датата на падежа, може ли на основание члр. 536, ал.2 да се счита, че той е платим на предявяване и ако е така може ли платецът да бъде поканен да плати с нотариална покана и това да се счита за предявяване на записъ?" Вие отговаряте с "Може само ако записът на заповед е "без протест"." Т.е. Вие поставяте условието записът да е с уговорка "без протест". Ето с това не съм съгласен. Нима смятате, че ако записът не е освободен от протест поради неплащане, то той не може да се смята за платим на предявяване (което явно не смятате, а изрично приемате) или пък смятате, че ако записът не е освободен от протест, то платецът не може да бъде поканен да плати с нотариална покана и това да се смята за предявяване на записа? Уговорката без протест в крайна сметка според вас условие за кое е?
несъгласен
 

RE: RE: RE: RE: RE: Запис на заповед без падеж

Мнениеот hebigatsu » 26 Ное 2001, 16:51

Колега, обърнете внимание на чл.538 ал.2 изр.4 от ТЗ където:"..Отказът на издателя да удостовери предявяването или да постави дата се установява с протест съгласно чл.496, чиято дата се смята като начало на срока след предявяването.". При това положение, само поканването на издателя на ЗЗ, който не е освободен от протест може ли да се счита за редовно предявяване?!!!
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Запис на заповед без падеж

Мнениеот несъгласен » 26 Ное 2001, 18:58

Колега, ако прочетете цялата ал. 2 на чл. 538 от ТЗ, ще разберете, че цитираната от Вас разпоредба се отнася за запис на заповед, платим на определен срок след предявяването, и че има за цел определяне на началото на този срок при отказ на издателя да удостовери предявяването. Записът на заповед, платим на предявяване, за какъвто става въпрос в нашия приятен спор обаче, е платим с предявяването (арг. от чл. 487, ал. 1 от ТЗ) и не е необходимо да се установява с протест началото на срок, след изтичането на който записът ще е платим на приносителя.
несъгласен
 

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Запис на заповед без падеж

Мнениеот hebigatsu » 27 Ное 2001, 12:02

Действително в конкретният случай става въпрос за предявяване на ЗЗ за плащане, но ако нотариалната покана не бъде връчена или е връчена не на лицето издател, как ще изпълните при протест изискванията на чл.502 ал.1 т.3, така че да е безспорен протеста. Имам предвид случаите когато нот.покана се изпраща по пощата.Иначе не се притеснявам да призная, че съм допуснал грешка в първоначалното си мнение използвайки "само".
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

RE: Запис на заповед без падеж

Мнениеот elena » 27 Ное 2001, 13:21

Уважаеми колеги, изключително съм ви благодарна за мненията и приятната дискусия, която провеждате по зададеният от мен въпрос. Много ми помогнахте. Благодаря още веднъж.
elena
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Яну 2004, 15:21

RE: RE: Запис на заповед без падеж

Мнениеот hebigatsu » 27 Ное 2001, 18:43

На мен също. Приятно е да се спори по интересни теми и да се видят най-различни становища. Лошото е, че това все пак е интернет-форум и не може да се излагат на дълго и на широко позиции. За мен определено представляват интерес становища с определено практическо приложение.
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

RE: RE: RE: Запис на заповед без падеж

Мнениеот съгласен » 27 Ное 2001, 20:48

Приятно ми беше и на мен, колега. Дано по всички теми, които го заслужават да става дискусия. Иначе, ако нотариалната покана, с която се предявява записът на заповед, не бъде връчена или бъде връчена не на издателя, то няма да има извършено предявяване.
съгласен
 


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron