начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Публикуван грешен ГФО

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Публикуван грешен ГФО

Мнениеот cinderella » 23 Мар 2011, 06:33

Какво трябва да направя при положение, че в ТР е публикуван грешен ГФО за 2010г.?
Важно е за дружеството. Каква е процедурата за публикуване на верния ГФО?
Благодаря предварително на отзовалите се!
cinderella
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Мар 2011, 06:30
Местоположение: Бургас

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот nannyogg » 23 Мар 2011, 12:37

cinderella написа:Какво трябва да направя при положение, че в ТР е публикуван грешен ГФО за 2010г.?
Важно е за дружеството. Каква е процедурата за публикуване на верния ГФО?
Благодаря предварително на отзовалите се!


Не разбирам понятието "грешен" ГФО, може би защото не съм икономист.
Все пак, ако приемем, че е налична някаква формална техническа грешка, просто обявете "верния" ГФО по надлежния ред - процедурата е същата, както при обявяване и на "грешния", ще се наложи и един протокол от решение на ОС или едноличния собственик, в който след констатиране на фактическата грешка е взето решение за обявяване на "верния" отчет.
Успех!
п.п. Ако нещо е важно за дружеството, то, според скромното ми мнение, не бива да е форумен въпрос.
Omnia vincit amor et nos cedamus amori.
Аватар
nannyogg
Младши потребител
 
Мнения: 77
Регистриран на: 10 Юни 2009, 08:28

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот cinderella » 23 Мар 2011, 21:57

Много благодаря за отговора!
Не умея да боравя с юридически понятия, защото не съм юрист.
Казуса е следния: В качеството си на съставител на отчета, аз съм го изготвила съвсем точно и коректно, управителя, който е и едноличен собственик го подписва, приема го и аз го обявявам. Но впоследствие човекът се сеща, че е пропуснал да ми каже и съответно да ми представи нотариални актове за закупени недвижими имоти. И така съставен и обявен, отчета вече се оказва некоректен.
Ясно, че трябва да има ново решение. А предполагам, че и нова такса трябва да се плати, така ли е?
Още веднъж благодаря!
P.S.: Не виждам какъв е проблема да задам въпроса във форума. Просто исках мнение на юристи за това каква е процедурата по обявяване на коригирания отчет. Имах предвид, че за дружеството е важно в ТР да фигурира коректен ГФО.
cinderella
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Мар 2011, 06:30
Местоположение: Бургас

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот Melly » 23 Мар 2011, 22:19

cinderella написа:Много благодаря за отговора!
........ В качеството си на съставител на отчета, аз съм го изготвила съвсем точно и коректно, управителя, който е и едноличен собственик го подписва, приема го и аз го обявявам. Но впоследствие човекът се сеща, че е пропуснал да ми каже и съответно да ми представи нотариални актове за закупени недвижими имоти. И така съставен и обявен, отчета вече се оказва некоректен. ........


Нещо май не сте в час със счетоводното обслужване на това ЮЛ. Или, не сте и счети на всичкото отгоре...
Както и да е..., оправяйте се както знаете. :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот cinderella » 24 Мар 2011, 00:13

Melly, а защо е тази злост в думите Ви?
Зададох съвсем човешки един въпрос и не смятам, че обиждам някой с това, а Вие ме нападате.
Счетоводител съм. Със счетоводното обслужване съм наясно. Ясно е, че ще се оправям както знам. Дано не Ви се наложи никога да се консултирате за нещо със специалист в друга област и да Ви нападнат по този начин!
Просто попитах по какъв ред да направя нещо, което досега не ми се е налагало да правя и не мисля, че с нещо съм заслужила Вашите нападки!
cinderella
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Мар 2011, 06:30
Местоположение: Бургас

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот Melly » 24 Мар 2011, 01:02

Cinderella,
Имате погрешни въприятия. Не Ви нападам. Само отбелязах, че връзката с клиента Ви е нарушена. Не ми се иска да обременявам темата с това, откъде вадя тези заключения, но най-малкото приобивайки недвижими имоти ТД е плащало някаква цена, което от своя страна предполага да са извършени съответните счетоводни операции, пък да не навлизам в детайлите, защото може да се окаже, че е регистрирано по ДДС и т.н. Така че, заглавието на темата Ви е подвеждащо. Не може да се приеме, че във Вашия случай става въпрос за явна фактическа грешка. Толкова от мен. И останете с добро чувство.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот cinderella » 24 Мар 2011, 01:28

оставам винаги с добри чувства, защото съм много положително настроен човек, което за едно счети не е типично май :D
Само искам да разясня, че нямам връзка с клиента по простата причина, че обслужвам дружеството от създаването му преди 4г., но тъй като все още не е осъществявало никаква дейност, се чуваме само за някоя консултация от моя страна и в началото на годината съставям отчета. Тази година човека е решил, че ще започва дейност, и през 2010 купил тези имоти и т.н. Но стига съм обременявала темата с излишни подробности! Ако знаете колко такива управители и собственици на фирми има и други: сключили някоя сделка, ползвали услуги на адвокат, о.к., но пропускат, че и счетоводителя трябва да е наясно с тези неща. За жалост много голям е все още процента на хората, които си мислят, че счетоводството е "едно подаване на някаква си годишна декларация". Но това е тема за счетводители, да не занимавам юристите тук.
Все пак, права или не, смятам да се пробвам да обявя един нов ГФО в ТР - с нова такса (колкото и да ми се искаше някак си да му я спестя на човека - на това му се казва професионално изкривяване :)), ново заявление и нов протокол за приемане на променения ГФО.
Здраве и успехи! И благодаря все пак за мненията! Всяко мнение, пък било то и не по конкретния ми въпрос, ми е от полза!
cinderella
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Мар 2011, 06:30
Местоположение: Бургас

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот lexy21 » 24 Мар 2011, 02:59

Всъщност темата е много хубава. Разбирам, че клиентът Ви е спестил някои неща... нормално, често се случва. Но има и някои странични въпроси, по които трябва да се помисли:
1. Там една декларацийка е попълвана при подаването на ГФО за истинността и дрън-дън, която може да създаде неприятности на клиента Ви от НП гледна точка. /Моето скромно мнение е, че има оправия от тази неприятност, така щото съставомерността в конкретния случай куца, но това е друга тема, факт е, че лично на мен са ми познати наказателни производства по аналогична стиуация и, че може да мине доста време докато, ако ли пък :wink:... се стигне до инстанция, която мисли, че деянието не осъществява съства на престъплението по чл. 313 от НК :lol: ... с две думи - клиентът трябва да е подготвен/
2. Не е ясно какви са Вашите отношения с това дружество - имате ли договор за неговото счетоводно обслужване и какви са клаузите в него, така щото може и за Вас да се окаже неприятно при определени обстоятелства.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот cinderella » 24 Мар 2011, 11:32

lexy21, много Ви благодаря за мнението и разсъждението по моя казус!
Ами мен точно тази декларацийка за истинноста ме притеснява, защото обявявам ГФО по ел.път в качеството си на съставител и тази декларацийка всъщност я подписвам аз.
Имам и договор с въпросното ТД (работя само и единствено с договори с всичките си клиенти). А в договора има клауза, че "възложителя се задължава да предава в срок първични счетоводни документи с оглед осигуряване на хронологично счетоводно отчитане".
За много колеги конкретния казус е незначителен, защото "другата година си обявяваш коректен ГФО с коректни данни в графата "предходна година" и какво го мислиш толкова?" Да, ама не, защото аз съм много голям педант по отношение на работата си и много държа всичко да е точно и коректно. Но някои от клиентите явно не я разбират тази моя педантичност.
lexy21, бих искала да разбера мнението Ви за това какво бих могла да направя в така създадалата се ситуация? Благодаря!
cinderella
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Мар 2011, 06:30
Местоположение: Бургас

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот lexy21 » 25 Мар 2011, 01:48

При това положение - не виждам заплаха за Вас. С подписчето си върху отчета управителят вече не може да играе играта "дадох й документите, не знам защо не ги е осчетоводила" /както твърде често се случва, защото, при договори като Вашия, много рядко счетоводителтие си "връзват"... връзките на обувките, като установяват практиката писмено да се предават и приемат документи./ В ГФО активите ги няма :wink: Та, в този ред на мисли и незнанието на определени обстоятелства към момента на декларирането /така щото декларацията изхожда от Вас/ от една страна, от друга - в случая декларирате приемането на подлежащ на обяваване акт, който си е приет по надлежния ред, да не се отвличам в НП страната... тук няма причини за притеснение. Въпросът с "корегирания" ГФО... Моето лично мнение, без да съм счетоводител, е, че е добре да се изчистят тези неща още сега и да си влезят в релси - 31.03. не е дошъл, защо да се поставяте в положение да Ви си появяват от космоса "коректните" данни в следващия ГФО в графата "предходна година", като в предходната година ги няма :wink: И да Ви откажат обявяване в ТР - болка за умиране не е, не могат да Ви санкционират от ТР, може обаче при данъчна проверка да си имате разправии. Така или иначе отказът е публичен в ТР, така както и "корегираният" ГФО , във връзка с чието обявяване е постановен. :wink: Разбира се, преценката е Ваша. За съжаление ЗТР не предвижда подаване на "корегиращо" заявление за обявяване на вече обявен ГФО, ако търсим аналогия с данъчните декларации. Ще се радвам да споделите тук резултата.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот cinderella » 26 Мар 2011, 02:11

lexy21, благодаря Ви отново!
Нещо обаче не сте ме разбрали. Нямам писмен документ за приемането на документите от управителя. Просто имам клауза в договора, по силата на която възложителя (клиента ми) се задължава да предава в срок всички първични документи.
Разбира се, че ще споделя резултата.
А може ли един съвет за това как да оформя протокола с решението на едноличния собственик за приемането на коректния ГФО? Или може би трябва да има 2 протокола - един с решение за съставяне на нов ГФО и един с решение за приемането му? А в тези протоколи може ли да присъства някакъв текст, от който е видно, че вината не е моя? На този етап отношенията с клиента ми са коректни, той не ме обвинява за нищо, но не мога да съм сигурна какво ще се случи на един по-късен етап.
Ще Ви бъда много благодарна за този последен съвет с протоколите!
cinderella
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Мар 2011, 06:30
Местоположение: Бургас

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот lexy21 » 26 Мар 2011, 02:59

Напротив, разбрах Ви. Това, което се опитах да Ви кажа е, че въпреки че съм сигурна, че не изготвяте писмени документи, от които да е видно кой какво Ви е предал /защото само "парените" Ви колеги се научиха да го правят/, то, в настоящия случай, можете да докажете, при нужда/ дано не се налага/, че тези документи не са Ви предавани и, че при съставяне на ГФО, не сте имали знание за осъществяването на тези събития. Подписът на управителя върху съставения от Вас ГФО, от който е видно, че дружеството няма дълготрайни активи, "свидетелства" във Ваша полза.
По отношение протоколите - един е достатъчен. Освен ГФО, приема се и т.н. доклад на управителя за дейността на дружеството - ЗС, който съм сигурна, че познавате по-добре от мен. Мисля, че е достатъчно да постъпи доклад на управителя, от който да е видно, че е налице пропуск по отношение тези активи, който е счетоводно изпарвен и отразен, като в тази връзка се предлага да се приеме на нов ГФО, с оглед принципите на коректност, вярност и дрън-дрън1 каквито бяха там те по отношение на счетоводното отчитане /ще ме извините, но Вие познавате принципите по-добре от мен :oops: /. Следва: 1. Приема доклада на управителя за дейността... 2. Приема представения ГФО, изготвен на... , отразяващ констатираните... 3. Освобождава управителя от отговорност за /тук си формулирате проспаното от управителя, което е наложило да се преиграва мачът :wink: / 4. Да се обяви...
Дано с нещо съм Ви насочила.

П.П. Дали може да си пишем на "ти", че този shift при учтивата форма на обръщение, а и формализмът ме измарят? :lol:
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот drinchev » 26 Мар 2011, 04:49

ГФО-тата обработват още от миналата година. Според мен не сте в нарушение, защото все още не са обявени ( въпреки, че излизат в brra.bg ) ...

ЗАКОН ЗА ТЪРГОВСКИЯ РЕГИСТЪР:
Чл. 27. Грешки и непълноти, допуснати при вписване на обстоятелства, заличаване на вписвания или обявяване на актове, включително при несъответствие между данните, отразени в заявлението, и данните в приложенията към него, се отстраняват чрез ново вписване, съответно обявяване.

НАРЕДБА № 1 ОТ 14 ФЕВРУАРИ 2007 Г. ЗА ВОДЕНЕ, СЪХРАНЯВАНЕ И ДОСТЪП ДО ТЪРГОВСКИЯ РЕГИСТЪР :
Чл. 96а. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2009 г., в сила от 23.01.2009 г.) Грешки и непълноти, допуснати при вписване на обстоятелства, заличаване на вписвания или обявяване на актове, включително при несъответствие между данните, отразени в заявлението, и данните в приложенията към него, се отстраняват чрез ново вписване, съответно обявяване.

ново заявление с новия отчет...
drinchev
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Апр 2006, 21:15

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот lexy21 » 26 Мар 2011, 05:29

Нали за това си говорим до сега, колега... с разширение извън ЗТР... за да не се получи "неудобство" за счетоводителя, който, в случая, няма никаква вина. Нещата са "вързани", не следва да се гледат "на парче" и не опират само до ТР, в който може да се обяви ГФО с дълготрайни активи мъртви и балсамирани гълъби, че и с начислени амортизации върху тях, по простата причина, че ДЛР си гледат има ли решение - приемане, декларацийки, пълномощно, а в най-добрия случай, защото повечето и това не гледат, основните съставни части на ГФО. Ама нещата с ГФО не се изчерпват с единия ТР. И, когато се прави нещо, трябва да се прави логично, последователно, във връзка с нормите на други закони, за да не се получават инфекции :wink:
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот cinderella » 26 Мар 2011, 06:28

lexy21, мнооооооооого благодаря! Разбира се, че може на "ти".
Ей, имало още отзивчиви хора! Отзивчивостта е много рядко явление в моята професионална среда, а май и в твоята (по мои лични наблюдения).
Оценям безвъзмездната и безрезервна консултация! Имам да черпя!
И само да вметна, че съгласно ЗС, доклад за дейността се изисква само за "предприятията, чиито годишни финансови отчети подлежат на задължителен независим финансов одит", а моя случай не е такъв!
Естествено, че обявяването на въпросния ГФО за 2010г. (че и миналогодишния - за 2009г.) още не е вписано в ТР. Така че може и след 1 година да разбера резултата от обявяването на "коригирания ГФО" ...
Но задължително ще пиша тук какво се е случило.
lexy21, още веднъж искрени благодарности! Консултацията ти ми беше полезна и в други насоки! Наистина имам да черпя!
P.S.: И един личен въпрос: Ти по тия часове също ли работиш? Или просто не можеш да спиш? :wink:
cinderella
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Мар 2011, 06:30
Местоположение: Бургас

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот direct_2009 » 30 Мар 2011, 19:40

Хайде да взема и аз да си кажа мнението, че имам предимството да съм счети, което е сътрудник на адвокат.

cinderella, цялото това нещо си е уредено доста подробно в ЗКПО и изобщо не мога да разбера къде е драмата.

Приложи си глава 12 ЗКПО, обяви си счетоводна грешка в приложението и съответно стандарта, и към отчет 2010 ще приложиш и коригирания отчет за 2009 г, но той не е нов отчет за 2009 г, а е част от този за 2010 г.

Обявяваш си го в ТР и си абсолютно в съгласие със закона и без абсолютно никакъв проблем.
direct_2009
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 31 Юли 2009, 15:38

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот cinderella » 01 Апр 2011, 14:38

direct_2009, благодаря за мнението! Но вече писах, че за въпросното ТД е важно в ТР да е обявен ГФО, в чийто баланс тези ДМА да присъстват (тук няма да навлизам в подробности да обяснявам защо, защото не е мое право). Та затова е "драмата"!
А по отношение на прилагането на глава 12 от ЗКПО, съм на по-различно мнение. Прилагала съм СС 8 и глава 12 ЗКПО нееднократно, но не и в подобен случай. Там става въпрос за счетоводни грешки, които променят финансовия резултат за предходен период, а в моя казус няма промяна на финансов резултат, а само 2 салда. И какво да й прилагам на глава 12 тогава?
А неотчитане покупката на ДМА едва ли може да се нарече "счетоводна грешка"!
По принцип при подобни "грешки", касаещи салдата на активите, следва въпроса: а инвентаризацията на активите към 31.12.? И оттам следва извода, че не са спазени разпоредбите на чл.22 ЗСч. Това е моето мнение. Но стига съм обременявала юридически форум със счетоводни подробности.
cinderella
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Мар 2011, 06:30
Местоположение: Бургас

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот Melly » 01 Апр 2011, 16:46

По принцип при подобни "грешки", касаещи салдата на активите, следва въпроса: а инвентаризацията на активите към 31.12.? И оттам следва извода, че не са спазени разпоредбите на чл.22 ЗСч. Това е моето мнение.

... и не само това. :? Та, солидаризирам се с мнението на cinderella.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот direct_2009 » 01 Апр 2011, 20:16

cinderella написа:direct_2009, благодаря за мнението! Но вече писах, че за въпросното ТД е важно в ТР да е обявен ГФО, в чийто баланс тези ДМА да присъстват (тук няма да навлизам в подробности да обяснявам защо, защото не е мое право). Та затова е "драмата"!
А по отношение на прилагането на глава 12 от ЗКПО, съм на по-различно мнение. Прилагала съм СС 8 и глава 12 ЗКПО нееднократно, но не и в подобен случай. Там става въпрос за счетоводни грешки, които променят финансовия резултат за предходен период, а в моя казус няма промяна на финансов резултат, а само 2 салда. И какво да й прилагам на глава 12 тогава?
А неотчитане покупката на ДМА едва ли може да се нарече "счетоводна грешка"!
По принцип при подобни "грешки", касаещи салдата на активите, следва въпроса: а инвентаризацията на активите към 31.12.? И оттам следва извода, че не са спазени разпоредбите на чл.22 ЗСч. Това е моето мнение. Но стига съм обременявала юридически форум със счетоводни подробности.


Ако говорим за гл.12 ЗКПО мога донякъде да се съглася, че тя касае такива промени в салдата, които рефлектират във финансовите резултати и в случая не се прилага.

Не така стои въпростът, обаче със СС8. Само припомням:
"Фундаментални грешки - грешки, които са от такова значение, че финансовият отчет за един или повече предходни периоди вече не може да се счита за достоверен към датата на неговото публикуване."

"за въпросното ТД е важно в ТР да е обявен ГФО, в чийто баланс тези ДМА да присъстват"- Ами ще присъстват. Приложете стандарта, оповестете си грешката и ще присъстват.

А за инвентаризацията сте права, но това не е Ваш проблем, нали? Вие нали не сте в комисията? :D

Колежке, счетоводна грешка не означава грешка на счетоводителя, така че не го приемайте лично :lol:
direct_2009
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 31 Юли 2009, 15:38

Re: Публикуван грешен ГФО

Мнениеот cinderella » 02 Апр 2011, 02:37

Не го приемам лично :lol: А "счетоводна грешка" знам, че не е грешка на счетоводителя, но едва ли е и "забравяне на управителя, че е купил ДМА и че при това е и платил от касата на ТД" :roll:
Естествено, че в комисията за инвентаризация не присъства моето име.
direct_2009, Вие нещо не сте разбрал в целия казус: не става въпрос за ГФО-2009, а за ГФО-2010, който вече съм обявила миналия месец. Та оповестяването на грешката трябва да стане чак през 2012 в ГФО-2011, затова търсех начин сега да обявя коректния ГФО за 2010.
Както и да е, вече подадох заявлението за обявяване на коригирания ГФО, та да видим какво ще се случи (ама сигурно чак след 1 година ще се случи, че още за 2009 не са обработени заявленията) :)
cinderella
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Мар 2011, 06:30
Местоположение: Бургас

Следваща

Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron