начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Разлика ЕТ/ООД + въпрос за счет. софтуеър

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Разлика ЕТ/ООД + въпрос за счет. софтуеър

Мнениеот Мамунчо » 11 Яну 2004, 19:20

Добър ден,
може ли някой да ми обясни накратко разликата между ЕТ и ООД, още по-добре някакъв сайт, където може да се прочете подробно. Освен това търся препоръки за счетоводен софтуеър.
Благодаря предварително.
Мамунчо
 

Re: Разлика ЕТ/ООД + въпрос за счет. софтуеър

Мнениеот Гери » 11 Яну 2004, 19:34

Поствам Ви един мой стар постинг, защото не ми се пренаписва едно и също, дано да съм била полезна...

Първо трябва да прецените кое от организационите форми предвидени в ТЗ ще е най-подходящо за Вас.
ЕТ е значително по-евтин, но за мен най неподходящ вариант. Най-силният ми аргумент против е, че за задълженията на ЕТ отговаряте вкл. с личното си имущество.
ЕТ такси:
- 100 лв. регистрация държавна такса
- запазване на име
- нямате изискване за внесен първоначален капитал
- печат
- регистрация Данъчно, БУЛСТАТ, НОИ
- адв. хонорар по споразумение с адвоката Ви

За това Ви препоръчвам ООД - ако сте повече от 2 души или ЕООД ако ще бъдете едноличен собственик на капитала.
Таксите са както следва за ООД/ЕООД:
- запазване на име, т.нар уникалност - мисля бе 60 лв. или 100 - не помня цифри
- размер на капитала 5000 лв. към момента на регистрацията може да бъде внесен и само част от него, но минимум 3500 лв. - банката издава удостоверение за внесеният капитал
- държавна такса - 300 лв.
- такса обнародване държавен вестник - около 25 лв. в зависимост от дължината на обявлението;
- препис от решение - около 3 лв.
- печат - около 20 лв.
- регистрация ТДД
- регистрация БУЛСТАТ - мисля бе около 40 лв.
- НОИ
- адв. хонорар по споразумение с адвоката Ви
Гери
 

Re: Разлика ЕТ/ООД + въпрос за счет. софтуеър

Мнениеот Мамунчо » 11 Яну 2004, 19:51

Благодаря за бързия отговор,
възможно ли е по-късно прехвърлянето от ЕТ към ЕООД и необходим ли е непременно адвокат или е само препоръка (знам, че няма да навреди, но проблемът начален капитал е сериозен)?
Мамунчо
 

Re: Разлика ЕТ/ООД + въпрос за счет. софтуеър

Мнениеот Гери » 11 Яну 2004, 20:23

Да може да регистриратъе ЕТ, чието предприятие да бъде предмет на сделка и прехвърлено на ООД, НО трябва да знаете че ЕТ не може да се преобразува в ООД респ. ЕООД
Гери
 

Re: Разлика ЕТ/ООД + въпрос за счет. софтуеър

Мнениеот Мамунчо » 11 Яну 2004, 20:29

Благодаря още веднъж,
засега последен въпрос: може ли упълномощено лице да регистрира ЕТ от името на трето лице, имам предвид всички стъпки от Вашия постинг преди малко, и да има неограничени пълномощия от името на фирмата?
Мамунчо
 

Re: Разлика ЕТ/ООД + въпрос за счет. софтуеър

Мнениеот Гери » 11 Яну 2004, 21:06

Не знам до колко Ви разбрах правилно, но да може да упалномощите 3-то лице да движи регистрацията, но спесимена и подписа под всички документи трябва да бъде ваш...
После може да си назначите търговски пълномощник или прокурист например :)
Гери
 

Re: Разлика ЕТ/ООД + въпрос за счет. софтуеър

Мнениеот Мамунчо » 11 Яну 2004, 21:29

Мисля, че това имам предвид, но все пак за уточнение...
Ситуацията е следната: аз се намирам в чужбина и искам да регистрирам фирма в България. Получавам необходимите документи по пощата (какво е спесимен?:-), подписвам ги и ги легализирам в бълг. посолство заедно с пълномощно за движене на регистрацията, и ги пращам обратно по пощата.
Така ли е приблизително или имам някакъв пропуск?
Има ли ги съответните формуляри някъде в интернет за сваляне или могат само на място да се вземат?
Най-общо казано въпросът ми е, дали е осъществимо, без да се налага идването ми до България.
Мамунчо
 

Re: Разлика ЕТ/ООД + въпрос за счет. софтуеър

Мнениеот Гери » 11 Яну 2004, 22:20

Не се попълват формуляри, а се изготвят от адвокат. Спесимен е образец от подписа, нотариално заверен, консулса също има право да заверява...
Гери
 

Re: Разлика ЕТ/ООД + въпрос за счет. софтуеър

Мнениеот Стоян » 12 Яну 2004, 18:34

......мунчо що не запишеш някой юридически факултет и всичко ще ти се изясни - те и без това са много!
Стоян
 

Re: Разлика ЕТ/ООД + въпрос за счет. софтуеър

Мнениеот Мамунчо » 13 Яну 2004, 01:30

Ако имах необходимото време и желание сигурно бих го направил; явно не съм единственият зает човек, от тази забележка стигам до извода, че вие средно образование сте пропуснали да запишете...
След като на всеки въпрос се намира някой умник с подобен отговор, май е най-добре да се закрие форума и да се върнем в Средновековието, както подобава на обноските.
Мамунчо
 


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 32 госта


cron