начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

Законова гаранция?

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Законова гаранция?

Мнениеот soadfan » 13 Сеп 2022, 13:03

Здравейте,
подозирам, че ще ми предстои спор за гаранцията с търговска верига и бих искал да съм сигурен, че правото е на моя страна. Та, къде мога да прочета какъв е срока на "Законовата гаранция". Естествено питах гугъл, намирам статии, които посочват ЗЗП, "Най-общо може да бъде определена като уредено в Закона за защита на потребителите (ЗЗП) задължение на продавача до две години от доставянето на стоката да гарантира, че е продал вещ, която е съответствала на описаната в договора за продажба. Важно е да се отбележи, че двугодишният период започва да тече от деня, в който потребителят получи продукта.", но не намирам този текст там. Освен това къде може да се прочете какво е покритието на въпросната гаранция? Става въпрос за кафе-машина, чиято дръжка на цедката се счупи и дамата приемаща рекламациите се опита да я откаже под предлог, че сервиза щял да я върне, понеже в гаранционна карта на изделието е записано, че всички отделящи се части не подлежат на гаранционно обслужване. Аз се опитах да ѝ обясня, че цедката е основна част и практически без нея машината е неизползваема. Въпреки всичко я принудих да приеме рекламацията и да ми предоставят отказ в писмен вид за да сезирам когото трябва. ТУК намирам нещо по въпроса, но даже не знам какво е :|
Ако някой може да ми посочи текстове, които да прочета ще съм благодарен ;)

П.П. Стойността на машината е такава, че едва ли си струва да се занимавам да наемам адвокат или да губя времето на познат такъв. Въпросът е повече принципен, отколкото нещо друго.
Аватар
soadfan
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 23 Авг 2010, 21:23

Re: Законова гаранция?

Мнениеот ivanov_p » 13 Сеп 2022, 14:16

Важно е да се отбележи, че двугодишният период започва да тече от деня, в който потребителят получи продукта.


Няма нужда да го има, това произтича от естеството на продажбата.

Най-вероятно ще ви откажат гаранция. Ако имате нерви за хабене пуснете случая на КЗП, пък каквото е писано.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Законова гаранция?

Мнениеот soadfan » 14 Сеп 2022, 14:36

Добре, аз като потребител как съм защитен от покупка на стока, която дефектира 1 година след покупката? Не е ли такава идеята на ЗЗП? :roll:
Аватар
soadfan
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 23 Авг 2010, 21:23

Re: Законова гаранция?

Мнениеот ivanov_p » 14 Сеп 2022, 15:14

Идеята на ЗЗП е не да защити клиента, а да елиминира всички малки производители и търговци, като поставя безсмислени изисквания които само големите могат да изпълняват. Счупила се е част извън машината, която се поставя и затяга ръчно. Здравината зависи вече от два фактора, производствените характеристики и действията на клиента. Затова за много машини и уреди гаранция се дава само ако с тях работи обучен персонал. При инструментите и много машини пише дали са професионални, полупрофесионални или за работа вкъщи. Не може да търсите гаранция за домашна дрелка с която сте работили 8 часа без да спирате, за 3-4-5 пъти по-висока цена има такива с които може да работите на три смени.

Може да пуснете сигнал, може и да заведете дело, вероятно нещата ще се въртят около експертизи касаещи проектните цикли на поставяне-затягане, дали изпълнението на елементите и ръкохватката с цедката като цяло отговарят на документацията и ако е така каква сила е нужна за да се счупи и ред други неща.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Законова гаранция?

Мнениеот soadfan » 14 Сеп 2022, 15:47

Ами то по дизайн е недомислица, не очаквах да векува, нали. Но имах очаквания поне да си издържи гаранцията, а после колкото изкара - толко. Ок съм с ~200 лв на 2-3 години за кафе машина.

П.П. Дизайнът


Иначе не съм съвсем склонен да се съглася, че тая цедка не подлежи на гаранция. Ако бяха по стандарт, тогава някак си щях да го преглътна и да си купя алтернативна. Но тя не е и не се продава, като отделна част - т.е. вместо да намаляваме "e-waste"-а, ние правим точно обратното.
Аватар
soadfan
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 23 Авг 2010, 21:23

Re: Законова гаранция?

Мнениеот ivanov_p » 14 Сеп 2022, 16:18

Пускате до комисията и стискате палци.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Законова гаранция?

Мнениеот soadfan » 14 Сеп 2022, 16:50

Да, благодаря ;)
Аватар
soadfan
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 23 Авг 2010, 21:23


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron