начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Здравни осигуровки по време на нетрудоспособност

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Здравни осигуровки по време на нетрудоспособност

Мнениеот Соня » 16 Апр 2005, 12:49

Може ли някой да ми отговори дали дължа здравни осигуровки за 75те дни по чл.42 ал.2 от КСО. Благодаря.
Соня
 

Re: Здравни осигуровки по време на нетрудоспособност

Мнениеот Amateur » 19 Апр 2005, 00:23

При изплащане на парични обезщетения за временна неработоспособност поради болест, както и при бременност и отглеждане на дете се дължи здравна вноска само от работодателя - в предвидения за него размер (4.20%).
Amateur
 

Re: Здравни осигуровки по време на нетрудоспособност

Мнениеот лунатик » 19 Апр 2005, 08:17

Тук случая е малко по-друг: по чл. 42 ал.2 КСО става дума за б/о до 75 дни след прекратяване на трудовото правоотношение. А тогава няма работодател. Та си мисля защо по какъв начин бившия работодател ще бъде задължен да внася з.о. за бившия си работник?
лунатик
 

Re: Здравни осигуровки по време на нетрудоспособност

Мнениеот Amateur » 19 Апр 2005, 17:56

Така е, но тези болнични се изплащат отново чрез този вече бивш работодател. А в закона е предвидено върху размера на болничните да се плащат здравни осигуровки само от работодателя в р-ра предвиден за него за съответната година. За 2005 год. имаме 70% от 6% които са за сметка на работодателя! Никъде в ЗЗО не се прави разграничение между здравните вноски върху изплатените болнични по време на трудовото правоотношение и здравните вноски, които са дължими за изплатените болнични след прекратяване на тр. правоотношение - съгл. чл. 42, ал. 2 от КСО. Така, че според мен питащата не дължи здравни вноски за тези 75 дни болнични.

P.S. Като пиша "болнични" имам предвид "обезщетение за временна неработоспособност".
Amateur
 


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron