начало
Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд

болничен за гледане на дете

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


болничен за гледане на дете

Мнениеот Николай » 12 Мар 2005, 12:04

случи се така, че дъщеричката ми се разболя и не може да ходи на ясли.
някой трябваше да я гледа в къщи.
тъй като жена ми беше в този момент в платен отпуск за да може да ходи по болници с майка си (жената я оперираха и положението е тежко) педиатърката издаде болничен на мен
обаче в моята работа в счетоводството ми обясниха, че за да мога аз да ползвам болничен за гледане на дете, трябва да представя бележка от работата на жена ми, че не е могла да си вземе тя болничен.
това не може да стане, защото тя тогава е била в отпуска.
та искам да попитам, някой може ли да ме насочи кои нормативни актове уреждат тази ситуация за да знам за друг път. сега си взех отпуска.
на мен ми се вижда малко дискриминиращо майките да са с предимство
Николай
 

Re: болничен за гледане на дете

Мнениеот донна2 » 13 Мар 2005, 11:26

Това което ви е обяснила счетоводителката не е вярно тя май живее в онова соц време когато нещата бяха по-различни .След като детето има двама родители всекий един от тях може да ползва въпросния болничен.Идете в счетоводството представете им болничния ,кажете им да се конселтират с НОИ и ако не го направят или направо ви кажат че няма да ви презнаят болничния лист Напишете една жалба до НОИ опишете случая след сигнала ще не ще ше го признаят.
донна2
 

Re: болничен за гледане на дете

Мнениеот донна2 » 13 Мар 2005, 11:49

Чл. 11. (1) Осигурените за всички осигурени социални рискове лица имат право на:
1. парични обезщетения за:
а) временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест, за санаторно-курортно лечение и при належащ медицински преглед или изследване, карантина, отстраняване от работа по предписание на здравните органи, гледане на болен или на член от семейството под карантина, належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед, изследване или лечение, както и за гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението или на детето;

Чл. 45. (1) Парично обезщетение при условията и в размера на паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изплаща и за:
1. гледане или належащо придружаване за медицински преглед, изследване или лечение в страната или в чужбина на болен член на семейството над 18-годишна възраст - на всеки осигурен до 10 календарни дни през една календарна година;
2. гледане или належащо придружаване за медицински преглед, изследване или лечение в страната или в чужбина на болно дете до 18-годишна възраст - до 60 календарни дни през една календарна година общо за всички осигурени членове на семейството; в този срок не се включва времето за гледане на дете по т. 3 - 5;
3. гледане на дете под карантина до 18-годишна възраст, болно от заразна болест - до изтичането на срока на карантината;
4. гледане на болно дете до 3-годишна възраст, настанено в заведение за болнична помощ заедно с осигурения - за времето, през което осигуреният е бил в заведението;
5. гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина - докато трае карантината.
(2) За един и същи осигурителен случай за едно и също време парично обезщетение по ал. 1 може да се изплаща само на един осигурен член на семейството.
(3) За гледане на хронично болен член на семейството парично обезщетение се изплаща само при изостряне на заболяването.
(4) За членове на семейството се считат съпругът, съпругата и техните възходящи и низходящи по права линия.
(5) (Нова - доп. ДВ бр. 52/2004 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, т. 2, 3, 4 и 5 се изплаща и за гледане на дете, настанено при близки, роднини или приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето.


В случая става въпрос за два различни осигурителни случая -веднъж имате случай по чл.45 т.1 от КСО , а вторият път предполагам ,че е т.2 , така ,че най-много да представите копие от болничният на жена ви , в който трябва да е записано ,че се касае за гледане /придружаване на майка и
А кои са членовете на семейството виж т.4 на чл.45 , аз не виждам проблем не зная вашето счетоводство защо мисли така .
донна2
 

Re: болничен за гледане на дете

Мнениеот донна2 » 13 Мар 2005, 15:31

Допълвам с това което ви дописах на страниците на дир.бг:
Вие сте написали все пак ,че женави е била платен отпуск и тъй като не мога да разбера дали това не е платения годишен отпуск ето ви въпроса разгледан в тая светлина .

Ако жена ви ползва платен годишен отпуск , по времето му тя можуе да поиска да ползва болничен по чл.45 т.1КСО ,но маже и да не поиска нейна воля ,никой не може също така да я задължи да си вземе болничен и за гледането на детето . Тогава ще представите на счети служебна бележка от работодателя на жена ви ,че е била платен отпуск и не е ползвала болнични /няма представен такъв в предприятието /
Ако си е взела по време на ГО болничен за гледане и придружаване на майка си то тогава ,когато през време на ползуването на платения годишен отпуск на работника или служителя бъде разрешен друг вид платен или неплатен отпуск, ползуването на платения годишен отпуск се прекъсва по негово искане и остатъкът се ползува допълнително по съгласие между него и работодателя. Ще и представите на вашата счети служебна бележка ,че е била в платен годишен отпуск и през тоя период е ползвала отпуск по чл.45 т.1КСО , а вие представяте болничен по чл.45 т.2 КСО

Аз лично не виждам проблем , все пак от счетоводството би трябвало да ви обяснят това ,а ако не ви признаят болничния напишете една жалба до НОИ .

Успех
донна2
 


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron