начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Доказване реално получени пари

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Доказване реално получени пари

Мнениеот valentinov_ » 23 Фев 2021, 00:13

Добра вечер на адвокатите в този форум.Имам следния житейски проблем.Майката на баща ми (вече покойница),и нейна родственица прехвърлят преди години техен имот,като за целта първо подписват предварителен договор с лице купувач на име Георги за сумата от 40000 лв.Впоследствие продават имота с нотариален акт,като вместо договорената цена от 40000 лв. по предв. договор,изповядват на данъчна оценка за 2000 лв.В нот. акт също така като купувач се явява не Георги от предварителния договор,а негова по-възрастна родинина със същата фамилия.Преди 2 години баща ми ми даде всичките пари от продажбата на този имот,но сега ми трябва доказателство,че парите от сделката са реално получените 40000 хил.,а не сумата в нот. акт по данъчна оценка от 2000 лв...Майката на баща ми му ги е дала в брой,защото тогава не е имало ограничение.Има свидетели за парите,но до колкото разбрах би било проблем при доказване на договора това,че купувача не е родинина с оглед стойността на договора.Консултирах се и разбрах,че ще ми трябва сравнителен материал от подписа на майката на баща ми,такъв мисля,че има от други нейни сделки.Мога ли да докажа според вас истината,има ли стойност в доказването предварителния договор и могат ли свидетели да доказват като на всеки е ясно,че сделката е изповядана на 2000 лв. само заради високите данъци.Благодаря
valentinov_
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 22 Фев 2021, 00:33

Re: Доказване реално получени пари

Мнениеот ivanov_p » 23 Фев 2021, 08:46

Имате предварителен договор за 40 хил., давате го където ви го искат и казвате, че чрез баща си вие сте получили тези пари и каквото е писано. Акъл не идва сам, а се купува, вече се убедихте, че всякакви дребни хитрини водят до големи неприятности, затова не продължавайте с тях за да не се сдобиете с ново обвинение.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Доказване реално получени пари

Мнениеот dimist » 23 Фев 2021, 12:53

Мдаа, явно данъчна ревизия, и не можете да докажете произхода на средствата. Преди да се вкарате в по големи приключения , помислете, дали не е по добре да платите данъка от 10 % от сумата, ведно с лихвите, вместо да се забърквате в други неприятности.Пък и да вметна все пак, ако баща ви е дал парите от продажбата, значи е дарение/или заем?/ , но и в двата случаи сте били длъжни да декларирате този факт в ГДД за съответната година. Това ще ви го кажат и данъчните в РД и после в РА.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Доказване реално получени пари

Мнениеот valentinov_ » 23 Фев 2021, 15:12

ivanov_p написа:Имате предварителен договор за 40 хил., давате го където ви го искат и казвате, че чрез баща си вие сте получили тези пари и каквото е писано. Акъл не идва сам, а се купува, вече се убедихте, че всякакви дребни хитрини водят до големи неприятности, затова не продължавайте с тях за да не се сдобиете с ново обвинение.


Извинявайте,но какво значи хитрини??Баба ми беше човек с 200-250 лв. пенсия,как тази жена да плати данъци на 40000 лв???Това е риторичен въпрос...Иначе до колкото Ви разбирам това,че имаме предварителния договор е добре и можем да се позовем на него?
valentinov_
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 22 Фев 2021, 00:33

Re: Доказване реално получени пари

Мнениеот valentinov_ » 23 Фев 2021, 15:17

dimist написа:Мдаа, явно данъчна ревизия, и не можете да докажете произхода на средствата. Преди да се вкарате в по големи приключения , помислете, дали не е по добре да платите данъка от 10 % от сумата, ведно с лихвите, вместо да се забърквате в други неприятности.Пък и да вметна все пак, ако баща ви е дал парите от продажбата, значи е дарение/или заем?/ , но и в двата случаи сте били длъжни да декларирате този факт в ГДД за съответната година. Това ще ви го кажат и данъчните в РД и после в РА.


Момент,даренията по права линия не се декларират в общината и дан. декларация,дори тук в този форум има теми по този въпрос,а защо съветвате да се плати данък 10% като парите са дарение от баща ми?
valentinov_
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 22 Фев 2021, 00:33

Re: Доказване реално получени пари

Мнениеот dimist » 23 Фев 2021, 18:00

Не те съветвам нищо, защото не съм видял никакъв документ по казуса. И да, за дарение от баща на син местен данък не се дължи, но може да се декларира в приложение 13 на ГДД. Не е задължително, но практиката на данъчните е да не признаят този доход, ако не е деклариран. И никой не е искал баба ти да плати данък с 250 лева пенсия, става дума за местният данък при възмездно отчуждаване/придобиване на имот. За София сега е 3% , дълги години беше 2.5 % . При сделка, от която сте получили 40 000 лева , данъкът най вероятно е бил в размер на 1000, по закон се плаща по равно от купувача и продавача, ако няма друга уговорка. Съгласи се, при получени 40 000, все има откъде да се вземат 500 лева за данъка.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Доказване реално получени пари

Мнениеот ivanov_p » 23 Фев 2021, 20:21

Иначе до колкото Ви разбирам това,че имаме предварителния договор е добре и можем да се позовем на него?

Това имате, на него се позовавате, какво ще стане никой не знае, но би трябвало до се приеме.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Доказване реално получени пари

Мнениеот jhoro » 23 Фев 2021, 22:16

Ммм-да!
Както беше казал Тодор Колев (Бог да го прости):
„Случаи има много, и случки има много. Но това, което ще се случи, като случка - никой не може да предвиди!”
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Доказване реално получени пари

Мнениеот valentinov_ » 24 Фев 2021, 23:46

dimist написа:Не те съветвам нищо, защото не съм видял никакъв документ по казуса. И да, за дарение от баща на син местен данък не се дължи, но може да се декларира в приложение 13 на ГДД. Не е задължително, но практиката на данъчните е да не признаят този доход, ако не е деклариран. И никой не е искал баба ти да плати данък с 250 лева пенсия, става дума за местният данък при възмездно отчуждаване/придобиване на имот. За София сега е 3% , дълги години беше 2.5 % . При сделка, от която сте получили 40 000 лева , данъкът най вероятно е бил в размер на 1000, по закон се плаща по равно от купувача и продавача, ако няма друга уговорка. Съгласи се, при получени 40 000, все има откъде да се вземат 500 лева за данъка.


Вижте,пределно съм наясно,че "може да се декларира",но това "може" Вие твърдите,че на практика означава "трябва".Сега какво трябва да направя,да декларирам тези суми в старите ми данъчни декларации?Значи излиза,че данъчните са НАД ЗАКОНА,така ли?Относно последното Ви изречение,забравяте,че освен данък 2,5 % има нотариална такса,ДДС и такса в Агенция по вписванията,това защо го пропускате?
valentinov_
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 22 Фев 2021, 00:33

Re: Доказване реално получени пари

Мнениеот valentinov_ » 25 Фев 2021, 00:11

ivanov_p написа:
Иначе до колкото Ви разбирам това,че имаме предварителния договор е добре и можем да се позовем на него?

Това имате, на него се позовавате, какво ще стане никой не знае, но би трябвало до се приеме.


Благодаря,препоръчително ли е да се свържем с купувача,човека може да направи една декларация относно истината,че са платени 40000 лв за имота?Все пак той ги е броил тези пари по сделката.
valentinov_
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 22 Фев 2021, 00:33

Re: Доказване реално получени пари

Мнениеот ivanov_p » 25 Фев 2021, 09:39

valentinov_ написа:
ivanov_p написа:
Иначе до колкото Ви разбирам това,че имаме предварителния договор е добре и можем да се позовем на него?

Това имате, на него се позовавате, какво ще стане никой не знае, но би трябвало до се приеме.


Благодаря,препоръчително ли е да се свържем с купувача,човека може да направи една декларация относно истината,че са платени 40000 лв за имота?Все пак той ги е броил тези пари по сделката.


С никой няма да се свързвате, отивате и давате договора и забравяте, че имате телефон. Когато ви подгонят, без значение коя от мафиите, спирате да правите каквото и да е и да контактувата с когото и да било, защото ще направите само грешки. С хора, които имат отношение към делото не се поздравявате и в коридора на следствието, защото ще ви арестуват, че влияеете на свидетели или съучастници.
Откъде на хората им хрумва като видят зор да правят само глупости?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Доказване реално получени пари

Мнениеот dimist » 25 Фев 2021, 15:27

Валентинов, задълженията са, за да се плащат. И в сила е принципа - "Който плаща зле, плаща два пъти". Смятай последиците за тоя, дето си е спестил плащането на местният данък, нотариална такса,ДДС, такса вписване.
Разбира се, ако не ти ги признаят данъчните, и издадат РА, можеш да обжалваш. Моля те, като приключи сподели какво се е случило. Късмет.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Доказване реално получени пари

Мнениеот valentinov_ » 25 Фев 2021, 21:56

dimist написа:Валентинов, задълженията са, за да се плащат. И в сила е принципа - "Който плаща зле, плаща два пъти". Смятай последиците за тоя, дето си е спестил плащането на местният данък, нотариална такса,ДДС, такса вписване.
Разбира се, ако не ти ги признаят данъчните, и издадат РА, можеш да обжалваш. Моля те, като приключи сподели какво се е случило. Късмет.


Dimist,не ми отговорихте на въпроса.Всеки чел данъчна декларация е наясно,че "може да се декларира",но това "може" Вие твърдите,че на практика означава "трябва".Сега какво трябва да направя,да декларирам тези суми в старите ми данъчни декларации,така ли?
valentinov_
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 22 Фев 2021, 00:33

Re: Доказване реално получени пари

Мнениеот jhoro » 25 Фев 2021, 22:17

dimist написа:И да, за дарение от баща на син местен данък не се дължи, но може да се декларира в приложение 13 на ГДД. Не е задължително, но практиката на данъчните е да не признаят този доход, ако не е деклариран.

dimist написа:Разбира се, ако не ти ги признаят данъчните, и издадат РА, можеш да обжалваш. Моля те, като приключи сподели какво се е случило. Късмет.

Пич - големи измишльотини говориш!
Обикновено данъчните „не признават“ разходи - не приходи!
valentinov_ написа:Сега какво трябва да направя,да декларирам тези суми в старите ми данъчни декларации,така ли?

Сега - нищо не може да се направи.
Коригираща декларация, се подава след изтичане на срока за подаване на годишната данъчна декларация, но преди 30 септември на текущата година за промени, свързани с декларираните данъци от предходната година!

Я обяснете по-подробно - на кого и какво искате да докажете?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Доказване реално получени пари

Мнениеот valentinov_ » 25 Фев 2021, 22:42

С никой няма да се свързвате, отивате и давате договора и забравяте, че имате телефон. Когато ви подгонят, без значение коя от мафиите, спирате да правите каквото и да е и да контактувата с когото и да било, защото ще направите само грешки. С хора, които имат отношение към делото не се поздравявате и в коридора на следствието, защото ще ви арестуват, че влияеете на свидетели или съучастници.
Откъде на хората им хрумва като видят зор да правят само глупости?


Извинете,но 90% от всички сделки в България са изповядани на данъчна оценка,защото хората НЯМАТ пари,а нямат пари,защото редица процеси преди и след 1989г. доведоха до това.Баба ми беше инвалид през последната декада от живота си,няма да казвам за какво става въпрос.А иначе по темата,по-горе Ви разбрах,че можем да се позовем на договора,но от последно написаното направо ме разубеждавате...Моля бъдете обективен,благодаря за помощта,но това са сериозни неща и трябва да вземем адекватно решение.В случай,че има значение - изминали са повече от 10 години от сделката.
valentinov_
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 22 Фев 2021, 00:33

Re: Доказване реално получени пари

Мнениеот jhoro » 26 Фев 2021, 00:09

valentinov_ написа:Извинете,но 90% от всички сделки в България са изповядани на данъчна оценка,защото ...

Е, ясно защо! Защото не може на „по-ниско“! Нали затова са тези „данъчни оценки“?
valentinov_ написа:А иначе по темата по-горе Ви разбрах,че можем да се позовем на договора,но от последно написаното направо ме разубеждавате...

Сам казвате, че става дума за „предварителен договор“, а окончателния (сделката) е с други параметри (цена).
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Доказване реално получени пари

Мнениеот ivanov_p » 26 Фев 2021, 09:30

valentinov_ написа:
С никой няма да се свързвате, отивате и давате договора и забравяте, че имате телефон. Когато ви подгонят, без значение коя от мафиите, спирате да правите каквото и да е и да контактувата с когото и да било, защото ще направите само грешки. С хора, които имат отношение към делото не се поздравявате и в коридора на следствието, защото ще ви арестуват, че влияеете на свидетели или съучастници.
Откъде на хората им хрумва като видят зор да правят само глупости?


Извинете,но 90% от всички сделки в България са изповядани на данъчна оценка,защото хората НЯМАТ пари,а нямат пари,защото редица процеси преди и след 1989г. доведоха до това.Баба ми беше инвалид през последната декада от живота си,няма да казвам за какво става въпрос.А иначе по темата,по-горе Ви разбрах,че можем да се позовем на договора,но от последно написаното направо ме разубеждавате...Моля бъдете обективен,благодаря за помощта,но това са сериозни неща и трябва да вземем адекватно решение.В случай,че има значение - изминали са повече от 10 години от сделката.


Точно защото са сериозни давате договора и с това приключвате, без да ходите и говорите с никой.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron