начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Изпълнително дело от НАП

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Изпълнително дело от НАП

Мнениеот a_donkov » 05 Яну 2021, 15:14

Здравейте,
Тук ще задам няколко въпроса относно казус, който ме интересува и ще съм изключително благодарен, ако получа съдействие по темата. Отнася се за изпълнително дело, образувано от НАП през 2015г., по което не са предприемани никакви действия от публичния изпълнител, мисля, че само е сменен веднъж за този период от 5 години. Проверих на много места в Интернет и се обадих на юрист и счетоводител за да проуча въпроса и това, което разбрах по темата беше че: от 2021г. имам право да подам възражение и задълженията да отпаднат по давност. Моят въпрос е - трябва ли задължително да знам датата на образуваното дело за да подам възражението след тази дата - или и тук важи правилото за 5 годишна давност. Дефакто делото е образувано 2015г., следователно от януари 2021г. имам право да подам възражение. И каква е самата процедура - къде се подава възражението - към Териториалната дирекция на НАП, където се водя по лична карта, към конкретния изпълнител, към Агенция събиране на вземанията и др? Ще съм изключително признателен ако получа отговор на тези детайли в най-скоро време.

Благодаря предварително,
А. Донков
a_donkov
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Фев 2020, 15:58

Re: Изпълнително дело от НАП

Мнениеот jhoro » 05 Яну 2021, 15:48

a_donkov написа:Моят въпрос е - трябва ли задължително да знам датата на образуваното дело за да подам възражението след тази дата - или и тук важи правилото за 5 годишна давност. Де факто делото е образувано 2015г., следователно от януари 2021г. имам право да подам възражение. И каква е самата процедура - къде се подава възражението - към Териториалната дирекция на НАП, където се водя по лична карта, към конкретния изпълнител, към Агенция събиране на вземанията и др?

Здравейте!
Моето разбиране е:
1. Няма значение конкретната дата - принципът е, че давностния срок тече „от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение“!
2. Адресирането до „Териториалната дирекция на НАП“ или „Агенция събиране на вземанията“ е много общо. Попълвате си „Възражение по чл.171, ал.1 от ДОПК“ и го подавате до конкретния изпълнител. Така ще парирате евентуални принудителни действия. Иначе ... задължението си остава!
Ако нещата са на по-ранен етап - „задължението не е разпределено към публичен изпълнител“ - тогава възражението се подава в НАП!

Пп. Ако имате възможност - ПИК на НАП или КЕП - направете си „Справка за задълженията с възможност за извършване на плащане“ и вижте кое задължение, с какъв статут е!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изпълнително дело от НАП

Мнениеот a_donkov » 05 Яну 2021, 16:00

Благодаря Ви за точната информация! Това ми трябваше да знам. Пропуснах да добавя, че това задължение е всъщност глоба с изтекъл давностен срок на юридическо лице, на фирмата ми. Но предполагам процедурата е същата, както със задълженията на физическите лица. По въпросът със статуса - къде в справката мога да го проверя?

Поздрави,
А.Донков
a_donkov
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Фев 2020, 15:58

Re: Изпълнително дело от НАП

Мнениеот jhoro » 05 Яну 2021, 18:51

a_donkov написа:По въпросът със статуса - къде в справката мога да го проверя?

В НАП Портал за електронни услуги избирате Е-Услуги с КЕП или Е-услуги с ПИК (според това, с какво разполагате).
На отворената страница ще се покажат юридическите и физически лица, за които има информация.
Кликвате върху вашето име (като физическо лице) и в страницата „Услуги“ търсите в раздел „Предоставяне на данъчна и осигурителна информация и информация от данъчно-осигурителната сметка“ следните полета:
    - Справка за задълженията и плащанията - това е за текущите задължения.
    - Справка за задълженията с възможност за извършване на плащане - това е за задължения за минали периоди.
Тук данните са разделени на три:
    - Справка за задълженията, обработвани в НАП (неразпределени)
    - Справка за задълженията, плащанията по които подлежат на разпределение от публичен изпълнител
    - Справка за погасени по давност/отписани задължения

Изобщо - разгледайте и другите опции.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изпълнително дело от НАП

Мнениеот kalahan2008 » 05 Яну 2021, 20:58

Съветвам Ви да не четете глупостите на jhoro, защото това, което той казва, не отговаря на истината.
По-конкретно не отговаря на истината следното твърдение:
jhoro написа:1. Няма значение конкретната дата - принципът е, че давностния срок тече „от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение“!

Това не е вярно, тъй като съгласно чл. 172, ал. 3 ДОПК от прекъсването на давността започва да тече нова давност. Съгласно чл. 172, ал. 2 ДОПК давността се прекъсва с издаването на акта за установяване на публичното вземане или с предприемането на действия по принудително изпълнение. Следователно с предприемане на изпълнителни действия от публичния изпълнител, давността се прекъсва и започва да тече нова погасителна давност. Тъй като в закона не пише, че новата давност тече от 1 януари на следващата година, от това следва, че тече от предприемането на изпълнителни действия.
Съгласно съдебната практика прекъсват давността действията по налагане на обезпечителни мерки /запори и възбрани/, извършването на опис и оценка, публичната продан. Прекъсва давността присъединяването на нов взискател с ново вземане. Има спор дали изпращането на съобщение за доброволно изпълнение по реда на ДОПК представлява действие по принудително изпълнение, НАП приема, че това действие прекъсва давността, а административните съдилища са колебливи. Затова първата Ви задача е да проверите дали и кога са предприети последните действия по принудително изпълнение, които са прекъснали давността, и от кога тече новата давност.
Тук има една особеност относно давностния срок - твърдите, че се касае за задължение за "глоба на юридическо лице", т.е. за имуществена санкция. Съгласно Тълкувателно решение № 2/2017 г. на ВАС след прекъсване на давността в хипотезата на чл. 82, ал. 2 ЗАНН при изпълнение на административното наказание „глоба", се прилага давностният срок по чл. 82, ал. 1, б. „а" ЗАНН“, т.е. 2 години.
http://www.sac.justice.bg/TD_VAS.nsf/d6 ... enDocument
От друга страна обаче имуществената санкция не е глоба, не е административно наказание, следователно за нея се прилага общата давност, т.е. 5 години, на основание чл.82, ал. 4 ЗАНН. Възможно е да има съдебна практика в обратната посока, не съм изследвал въпроса.
a_donkov написа:И каква е самата процедура - къде се подава възражението - към Териториалната дирекция на НАП, където се водя по лична карта, към конкретния изпълнител, към Агенция събиране на вземанията и др?

Възражението се подава до публичния изпълнител, при когото е образувано изпълнителното дело. Следователно трябва да го входирате в съответната териториална дирекция на НАП, където е образувано изпълнителното дело.
Агенция за събиране на вземанията е търговско дружество и то няма нищо общо с НАП. А ако говорите за бившата Агенция за държавни вземания (АДВ), то тя не съществува от 2010 г., тъй като тогава се вля в НАП.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Изпълнително дело от НАП

Мнениеот jhoro » 05 Яну 2021, 22:58

kalahan2008 написа:Съветвам Ви да не четете глупостите на jhoro, защото това, което той казва, не отговаря на истината.
По-конкретно не отговаря на истината следното твърдение:
jhoro написа:1. Няма значение конкретната дата - принципът е, че давностния срок тече „от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение“!

Това не е вярно, тъй като съгласно чл. 172, ал. 3 ДОПК от прекъсването на давността започва да тече нова давност. Съгласно чл. 172, ал. 2 ДОПК давността се прекъсва с издаването на акта за установяване на публичното вземане или с предприемането на действия по принудително изпълнение. Следователно с предприемане на изпълнителни действия от публичния изпълнител, давността се прекъсва и започва да тече нова погасителна давност. Тъй като в закона не пише, че новата давност тече от 1 януари на следващата година, от това следва, че тече от предприемането на изпълнителни действия.
Съгласно съдебната практика прекъсват давността действията по налагане на обезпечителни мерки /запори и възбрани/, извършването на опис и оценка, публичната продан. Прекъсва давността присъединяването на нов взискател с ново вземане. Има спор дали изпращането на съобщение за доброволно изпълнение по реда на ДОПК представлява действие по принудително изпълнение, НАП приема, че това действие прекъсва давността, а административните съдилища са колебливи. Затова първата Ви задача е да проверите дали и кога са предприети последните действия по принудително изпълнение, които са прекъснали давността, и от кога тече новата давност.
Тук има една особеност относно давностния срок - твърдите, че се касае за задължение за "глоба на юридическо лице", т.е. за имуществена санкция. Съгласно Тълкувателно решение № 2/2017 г. на ВАС след прекъсване на давността в хипотезата на чл. 82, ал. 2 ЗАНН при изпълнение на административното наказание „глоба", се прилага давностният срок по чл. 82, ал. 1, б. „а" ЗАНН“, т.е. 2 години.
http://www.sac.justice.bg/TD_VAS.nsf/d6 ... enDocument
От друга страна обаче имуществената санкция не е глоба, не е административно наказание, следователно за нея се прилага общата давност, т.е. 5 години, на основание чл.82, ал. 4 ЗАНН. Възможно е да има съдебна практика в обратната посока, не съм изследвал въпроса.
Възражението се подава до публичния изпълнител, при когото е образувано изпълнителното дело. Следователно трябва да го входирате в съответната териториална дирекция на НАП, където е образувано изпълнителното дело.

Калахан - съветвам Ви ... да внимавате със съветите!
За „глупостите“ - прав сте - може да се пропуснат. Но всички - не само моите!

Иначе - цитирате разни хипотези (изсмукани от някой пръст), ама ... не всичко е приложимо!
Автора си пише:
a_donkov написа:Отнася се за изпълнително дело, образувано от НАП през 2015г., по което не са предприемани никакви действия от публичния изпълнител, мисля, че само е сменен веднъж за този период от 5 години.

Къде видяхте „предприемане на действия по принудително изпълнение“??? Къде - „прекъсването на давността“??? Няма и „присъединяване на нов взискател с ново вземане“ - взискателя си е само един (НАП, представляващ бюджета) и вземането е само едно (може обобщено) - сумата по ИД!

Относно „подаване на възражението“! ПИ е КЪМ НАП, но не навсякъде е В НАП! Затова е добре кореспонденцията да се започне с конкретния ПИ!
Възражението, до ПИ, подадено в ТД на НАП - може да „отлежи“ няколко години, преди някой да му обърне внимание!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изпълнително дело от НАП

Мнениеот nikodim77 » 06 Яну 2021, 02:58

ЖОРО!!!
Вземи си изтрий поста (добронамерен съвет, а не цензура или както там го преиначаваш)!!!
СТИГА БЕ! СТИГА ПИСА ГЛУПОСТИ!!! Че чак пък по-горе горкичкият питащ ти благодари за "точната информация"…?!? Ако знаеше какъв само „юрист” си щеше да ти тегли една м**на, а не да ти благодари.
Само прочети какви глупости пишеш! Как смесваш (бъркаш) нещата с гражданските закони ЗЗД и ГПК, които доста се отличават от данъчния – ДОПК!!!
Абе не пращай хората в гроба бе човек. Празниците ли какво ли, алкохолът по празниците ли…?!? Съвсем са ти отнели мисловната дейност!!!
Да очаквам поне на Калахан да се извиниш ще е като да чакам и на една от дамите във форума да се извиниш...

Уважаеми Г-н. a_donkov, юзърът Жоро е форумен трол и неговите постове имат толкова юридическа стойност, колкото Вие предполагам сте Полковник от КГБ (второто е по-възможно!!! :wink:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Изпълнително дело от НАП

Мнениеот kalahan2008 » 07 Яну 2021, 09:14

nikodim77, не ми пука какво приказва jhoro, но вече ми прави впечатление, че той се заяжда с всички юристи и отговаря на всички питащи, явно с цел да предизвика дискусия. Не зная с какво се издържа този човек и от къде има време да виси по цял ден във форума, но подозирам, виждайки и пасивността на модератора и админа, че "троленето" и "флейменето" му не са безвъзмездни. Става дума за целенасочено поведение с цел трафик към сайта.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Изпълнително дело от НАП

Мнениеот jhoro » 07 Яну 2021, 12:23

kalahan2008 написа:Става дума за целенасочено поведение с цел трафик към сайта.

Въй!!! Направо - „Теорията на конспирацията”!

Колкото до „трафика към сайта” - остава да кажеш, че си против?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изпълнително дело от НАП

Мнениеот kalahan2008 » 09 Яну 2021, 17:32

jhoro написа:Колкото до „трафика към сайта” - остава да кажеш, че си против?

След като покрай театъра с машините за гласуване лъсна кое адвокатско дружество е действителният собственик на сайта, трафикът към сайта определено не е моята цел.
Имал съм дело срещу тази адвокатстка кантора и почерпих горчив опит от тяхната некоректност. Никога няма да им простя. Но вятърът на промяната идва. А с него и възмездието.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Изпълнително дело от НАП

Мнениеот jhoro » 09 Яну 2021, 17:53

kalahan2008 написа:
jhoro написа:Колкото до „трафика към сайта” - остава да кажеш, че си против?

След като покрай театъра с машините за гласуване лъсна кое адвокатско дружество е действителният собственик на сайта, трафикът към сайта определено не е моята цел.
Имал съм дело срещу тази адвокатска кантора и почерпих горчив опит от тяхната некоректност. Никога няма да им простя. Но вятърът на промяната идва. А с него и възмездието.

Ок - това си е твое право, разбиране и каквото там още.

За да спиш спокойно - ще ти кажа.
Нямам никакво отношение към администрацията и собствениците на сайта. Даже не знам - кои са!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изпълнително дело от НАП

Мнениеот propensity » 09 Яну 2021, 23:34

jhoro написа:Нямам никакво отношение към администрацията и собствениците на сайта. Даже не знам - кои са!


Което пък е емпирично доказателство, че си тъп, нагъл ТРОЛ!
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Изпълнително дело от НАП

Мнениеот bustanmante » 21 Мар 2024, 13:47

Здравейте, съживявам темата с въпрос, базиран на съвета от @kalahan2008 и по-точно -
"първата Ви задача е да проверите дали и кога са предприети последните действия по принудително изпълнение, които са прекъснали давността, и от кога тече новата давност."
Разбирам, че най-важният аспект е хронологията на делото. От години не живея на постоянния ми до скоро адрес. Имам мейли от агенцията, относно присъединяване на задължения (фишове) към първоначалното такова (глоба) и напомняния. Как мога да разбера в кой съд се гледа делото? През 2022 е предадено на публичен изпълнител от териториална агенция на НАП София.
Благодаря много!
bustanmante
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Мар 2024, 13:27


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 11 госта


cron